Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2016, Nr 12 (259) |


• Cyfrowa mozaika. Raport na temat informatyzacji powiatowej geodezji • Stop błędom! Czyli co należy zmienić w przepisach dotyczących numeracji adresowej? • Zabiegi dotyczące poprawy funkcjonowania biegłych sądowych podsumowuje Bogdan Grzechnik • Komunalizacja drogi a podział nieruchomości – przypadek z praktyki ...

powrót

Jerzy Królikowski

Pracy nam nie zabraknie

Konferencja „Year In Infrastructure” (YII), Londyn, 1-3 listopada. Coraz głośniej mówi się, że w najbliższych dekadach nowe technologie będą marginalizować kolejne zawody. Czy geodeci i inni specjaliści od informacji przestrzennej powinni zacząć się bać? Jeśli są innowacyjni, to wręcz przeciwnie.

Nietypowa wizualizacja reality mesh dla Helsinek (Fot. Helsinki City Council)
Nietypowa wizualizacja reality mesh dla Helsinek (Fot. Helsinki City Council)
Do takich wniosków można dojść, analizując projekty wyróżnione tegorocznymi nagrodami BeInspired przyznawanymi najbardziej innowacyjnym przedsięwzięciom infrastrukturalnym zrealizowanym z wykorzystaniem oprogramowania Bentley Systems. Laureaci musieli nie tylko zmierzyć się z rozmaitymi wyzwaniami inżynierskimi, ale także zintegrować pracę wielu branż stosujących różne narzędzia informatyczne. Wszyscy nagrodzeni wyszli z tego obronną ręką, bo ich projekty – bez wyjątku – zrealizowano w zakładanych ramach czasowych i finansowych. Jednym z kluczy do sukcesu była informacja przestrzenna.

• BIM nasz powszedni?

O ile kilka lat temu wykorzystanie modelowania informacji o budynkach (BIM) było dla finalistów BeInspired powodem do dumy, dziś jest już czymś oczywistym. Nie oznacza to jednak, że metodologia ta okrzepła i stała się „chlebem powszednim” na każdej budowie. Wielu finalistów – również z krajów wysoko rozwiniętych – narzekało na brak standardów w tej dziedzinie, co sprawia, że na starcie projektu trzeba tworzyć je od nowa lub dostosowywać istniejące rozwiązania do swoich potrzeb. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że warto to robić, bo BIM jest kluczem do trzymania w ryzach kosztów i harmonogramu projektu. To dobra wiadomość dla geodetów, bo oznacza więcej zleceń na skomplikowane pomiary.

Ci, którzy mają tę metodologię w małym palcu, nie spoczywają na laurach i wdrażają ją w coraz szerszym zakresie. Dla nich trójwymiarowy BIM poziomu II to już standard (więcej o typach BIM-u w GEODECIE 9/2015). Ambitni rozbudowują więc tę metodologię do poziomu III (co oznacza wdrożenie tzw. wspólnego środowiska danych – CDE) i wprowadzają czwarty i piąty wymiar (odpowiednio czas i koszty). Dobrym przykładem takiego postępowania jest koncern Shell, który buduje własny system CDE o nazwie ProjectVanatage – obowiązkowy do wykorzystania przez wszystkich kooperantów, w tym firmy geodezyjne.

BIM coraz częściej stosowany jest nie tylko na etapie projektowania i budowy, ale także eksploatacji infrastruktury, co pozwala optymalizować zarówno koszt wzniesienia konstrukcji, jak i jej codziennego użytkowania (suma tych kosztów określana jest skrótem TOTEX). Dla geodetów to kolejna dobra wiadomość, bo oznacza więcej zleceń na systematyczne pomiary istniejącej infrastruktury, np. na potrzeby rozbudowy czy monitorowania jej stanu...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS