Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2016, Nr 12 (259) |


• Cyfrowa mozaika. Raport na temat informatyzacji powiatowej geodezji • Stop błędom! Czyli co należy zmienić w przepisach dotyczących numeracji adresowej? • Zabiegi dotyczące poprawy funkcjonowania biegłych sądowych podsumowuje Bogdan Grzechnik • Komunalizacja drogi a podział nieruchomości – przypadek z praktyki ...

powrót

Bogdan Grzechnik

Ważne pytania

Biegli sądowi – podsumowanie. Ze standardów dla biegłych sądowych z zakresu geodezji (choćby w formie projektu) mogliby korzystać nie tylko geodeci, ale także sędziowie. Wygląda jednak na to, że w najbliższym czasie, jeśli sami ich sobie nie napiszemy, to nie będziemy mieli. A to byłoby z ogromną stratą przede wszystkim dla właścicieli nieruchomości. Autor polemizuje też, ze Zdzisławem Berlińskim, którego zdaniem granice ewidencyjne są granicami prawnymi.

O seminarium biegłych sądowych, które odbyło się w Dąbkach k. Koszalina (1-3 września br.), już w tej rubryce wspominałem. W materiałach konferencyjnych, obok wielu ciekawych referatów znakomitych autorów, organizatorzy umieścili pięć moich artykułów, które ukazały się w GEODECIE w wydaniach 5-9/2016 [do nabycia w serwisie egeodeta24.pl – red.]. Omawiane i dyskutowane były w nich asortymenty prac, które trafiają do sądów, czyli: rozgraniczanie nieruchomości, podziały nieruchomości łącznie ze znoszeniem współwłasności, służebności przesyłu, służebności gruntowe, zasiedzenie nieruchomości oraz wznawianie znaków granicznych. Stali czytelnicy pamiętają zapewne, że dla każdego z tych asortymentów przedstawiłem obszerne omówienie oraz zaproponowałem standardy.

• 8 pytań do biegłych sądowych

W przygotowanej na podstawie tych artykułów prezentacji pt. „Standardy dla obsługi geodezyjnej sądów cywilnych” zadałem uczestnikom seminarium osiem zasadniczych pytań. Ich opinie wydały mi się na tyle interesujące, że chciałbym je tutaj przedstawić.

1. Czy kryteria i zasady powoływania biegłych sądowych z zakresu geodezji można i trzeba udoskonalić?

Sala była zgodna, że bezwzględnie trzeba to zrobić. W zasadzie odmienne zdanie niż moje wyrażono tylko w sprawie kryterium wiekowego. Ja sugerowałem ograniczenie wieku widełkami 30-75 lat. Biegli uważają, że nie powinno się ustalać górnej granicy, a jedynie uzależnić pełnienie funkcji biegłego od zdrowia i kondycji zainteresowanych osób. Do pozostałych kryteriów nie było zasadniczych uwag:
• wyższe wykształcenie geodezyjne,
• minimum 5 lat pracy (w tym 3 lata w produkcji),
• uprawnienia zawodowe,
• oprócz list okręgowych także listy krajowe,
• weryfikacja biegłych przez prezesów sądów, ale z udziałem ekspertów, w drodze egzaminów,
• odpowiedzialność finansowa za błędne opinie,
• obowiązkowe ubezpieczenia,
• przechowywanie przez biegłych kopii dokumentacji i opinii przez 10 lat dla umożliwienia oceny ich dorobku,
• obowiązek permanentnego doskonalenia zawodowego,
• nieskazitelna opinia z poprzednich miejsc pracy,
• posiadanie praw cywilnych i obywatelskich.

2. Czy obecne przepisy prawne i techniczne w sposób wystarczający regulują wyżej wymienioną tematykę pod kątem spraw sądowych?

Odpowiedź sali była jednoznaczna, że, niestety, nie ma takich regulacji. Moim zdaniem obecne przepisy z zakresu geodezji i kartografii pomijają specyfikę obsługi sądów. Prace te wykonywane są i dokumentacja kompletowana jest na wyczucie każdego biegłego i według lokalnych zwyczajów.

3. Czy biegły sądowy jest także wykonawcą prac geodezyjnych?
Większość dyskutantów uznała...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS