wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 2016, Nr 12 (259) |


• Cyfrowa mozaika. Raport na temat informatyzacji powiatowej geodezji • Stop błędom! Czyli co należy zmienić w przepisach dotyczących numeracji adresowej? • Zabiegi dotyczące poprawy funkcjonowania biegłych sądowych podsumowuje Bogdan Grzechnik • Komunalizacja drogi a podział nieruchomości – przypadek z praktyki ...

powrót

Krzysztof Borys

Czym wyróżniają się rozwiązania firmy GEOBID?

Gdy rozpoczynaliśmy dostawę oprogramowania, dostępne były komputery IBM XT i AT oraz monochromatyczna karta grafiki Hercules. Mysz praktycznie była nieosiągalna. W takich warunkach powstawały programy: EWMAPA, OŚRODEK i EWOPIS.

Firma GEOBID w tym roku obchodziła 25-lecie swojego istnienia. Przez cały ten czas podstawową działalnością zakładu jest tworzenie i dostarczanie oprogramowania dla potrzeb szeroko rozumianej geodezji. W firmie zawsze stawiamy na ewolucyjny rozwój. Powiedzenie, że „rewolucja zjada własne dzieci”, ma zastosowanie także w informatyce – rozwiązania sprawdzone, skuteczne i wygodne należy rozwijać i stale doskonalić, jednocześnie wprowadzając nowe funkcjonalności. Oczywiście mieliśmy do czynienia z małą rewolucją – była ona związana z przejściem z systemu operacyjnego DOS na system WINDOWS.

Programy OŚRODEK i EWOPIS były kierowane do ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, jednak nasz główny produkt EWMAPA zaprojektowano jako uniwersalne narzędzie do tworzenia różnego rodzaju opracowań mapowych. To rozwiązanie się sprawdziło – naszymi klientami są poza ośrodkami dokumentacji: geodeci (wykonawcy), administracja szczebla gminnego i wojewódzkiego, wojsko, kopalnie, służby odpowiedzialne za porządek publiczny i wiele innych podmiotów.

Niezwykle istotna okazała się koncepcja jądra programu – postawiliśmy na rozproszone bazy danych i możliwość integracji danych z różnych źródeł. Użytkownik może prowadzić bazę GESUT czy BDOT500, a równocześnie na innych warstwach notować swoje uwagi czy wprowadzać swoje obiekty. Te dane mogą być widoczne tylko dla niego lub dla grupy osób. Nie trzeba tworzyć jednej bazy – wystarczy jedna przestrzeń rozumiana jako obszar o określonych współrzędnych. To rozwiązanie okazało się szczególnie wygodne przy tworzeniu miejskich SIP – dane przetwarzane przez EWMAPĘ pochodzą z różnych źródeł: wydziału geodezji, planowania przestrzennego, wydziału dróg, ochrony środowiska i wielu innych, i tworzą zintegrowany system STRATEG.

Koncepcja jednej przestrzeni i ewolucyjnego rozwoju sprawdza się także w przypadku przechodzenia na nowe bazy BDOT500 i GESUT. Nie ma problemów przy tworzeniu tych nowych baz, gdyż równocześnie istnieje możliwość pozostawienia starego rozwarstwienia, gdy proces konwersji jest rozciągnięty w czasie...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS