Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2016, Nr 12 (259) |


• Cyfrowa mozaika. Raport na temat informatyzacji powiatowej geodezji • Stop błędom! Czyli co należy zmienić w przepisach dotyczących numeracji adresowej? • Zabiegi dotyczące poprawy funkcjonowania biegłych sądowych podsumowuje Bogdan Grzechnik • Komunalizacja drogi a podział nieruchomości – przypadek z praktyki ...

powrót

Damian Czekaj

Do PODGiK przychodzimy z opuszczonymi głowami

Spotkanie LSG z władzami GUGiK. Członkowie lokalnych stowarzyszeń geodezyjnych (LSG) spotkali się 28 października z kierownictwem GUGiK. Choć argumenty geodetów z terenu zda­wały się trafiać do przedstawicieli urzędu, to na szybkie zmiany nie ma co liczyć.

W siedzibie GUGiK-u stawili się przedstawiciele blisko 20 stowarzyszeń: większości z 18 lokalnych organizacji, które szerzej przedstawiliśmy w raporcie „Praca u podstaw” (GEODETA 8/2016), a także Staszowskiego Stowarzyszenia Geodezyjnego (powstałego w październiku br.) oraz Stowarzyszenia Biegłych Sądowych w Zakresie Geodezji (wywiad z szefami tego stowarzyszenia opublikowaliśmy w GEODECIE 9/2014). Główny Urząd Geodezji i Kartografii reprezentowały m.in. p.o. GGK Aleksandra Jabłonowska (pełniąca również funkcję dyrektora Departamentu Prawno-Legislacyjnego) oraz p.o. zastępcy GGK Grażyna Kierznowska (dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej). Szkoda, że wśród obecnych zabrakło pozostałych dyrektorów departamentów GUGiK-u.

• Spotkanie z dawna oczekiwane

Przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń zabiegali o spotkanie z głównym geodetą kraju jeszcze przed odwołaniem z tej funkcji Kazimierza Bujakowskiego, co nastąpiło 1 sierpnia br. Podczas zebrania miał zostać omówiony zestaw 63 pytań, które LSG przesłały do GGK (można je znaleźć na stronie http://lokalnestowarzyszeniageodezyjne.cba.pl). Poruszono w nich takie kwestie, jak: zniesienie licencji, zniesienie uwierzytelniania, powołanie samorządu zawodowego, likwidacja zgłoszenia pracy geodezyjnej czy konieczność opracowania nowego prawa geodezyjnego. Z powodu zmian kadrowych w GUGiK termin spot­kania kilkakrotnie zmieniano.

– Bardzo się cieszę ze wszystkich pytań, z tego wyzwania, które przed nami państwo stawiacie od razu na wstępie naszej pracy w urzędzie – powiedziała na przywitanie Aleksandra Jabłonowska. Podkreśliła, że złożoność materii powoduje, iż konieczne będą kolejne spotkania, być może również z udziałem WINGiK-ów.

Część zagadnień wyszczególnionych w piśmie LSG miała zostać omówiona już 28 października, przedstawiciele stowarzyszeń i urzędu uznali jednak, że spot­kanie lepiej poświęcić na dyskusję i próbę wypracowania wspólnego stanowiska w najistotniejszych kwestiach. Odpowiedzi – w formie elektronicznej – trafiły do uczestników spotkania już po jego zakończeniu.

• Co lokalnych wykonawców boli

– Tylko współpraca i współdziałanie może doprowadzić do normalności w geodezji – mówił Krzysztof Szczepanik, prezes Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej i koordynator spotkania. – Członkowie naszych stowarzyszeń najlepiej wiedzą, co należałoby usprawnić w powiecie, w którym działają, choć zdarzają się takie, które działają wyśmienicie – dodał. – Przyjechaliśmy tu, żebyśmy wreszcie mogli normalnie pracować w zawodzie. Jesteśmy zniewoleni przez obecne przepisy. Do powiatowych ośrodków dokumentacji przychodzimy z opuszczonymi głowami. Tam najważniejszy jest weryfikator, który uważa, że należy robić tak, jak on każe. Uwolnijcie nas od weryfikacji, chcemy ponosić pełną odpowiedzialność za naszą pracę – apelował do urzędników GUGiK prezes SGZP.

Michał Pellowski, przedstawiciel Pomorskiego Stowarzyszenia Geodezyjnego, zauważył, że zdecydowana większość z 19 lokalnych stowarzyszeń powstała po nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego w 2014 r. Nietrafione zmiany w przepisach stały się katalizatorem do współpracy na poziomie lokalnym. Przedstawiciel PSG przekonywał, że konieczne są zmiany – zarówno doraźne (do wprowadzenia jak najszybciej), jak i fundamentalne (do realizacji w dłuższym czasie). Za doraźne uznał m.in.:
• ograniczenie zakresu kontroli dokumentacji przekazywanej do zasobu;
• przywrócenie ryczałtu w zakresie opłat za czynności przy obsłudze zgłoszeń prac geodezyjnych oraz likwidacja licencji...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS