wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Grudzień 2016, Nr 12 (259) |


• Cyfrowa mozaika. Raport na temat informatyzacji powiatowej geodezji • Stop błędom! Czyli co należy zmienić w przepisach dotyczących numeracji adresowej? • Zabiegi dotyczące poprawy funkcjonowania biegłych sądowych podsumowuje Bogdan Grzechnik • Komunalizacja drogi a podział nieruchomości – przypadek z praktyki ...

powrót

Damian Czekaj

Do PODGiK przychodzimy z opuszczonymi głowami

Spotkanie LSG z władzami GUGiK. Członkowie lokalnych stowarzyszeń geodezyjnych (LSG) spotkali się 28 października z kierownictwem GUGiK. Choć argumenty geodetów z terenu zda­wały się trafiać do przedstawicieli urzędu, to na szybkie zmiany nie ma co liczyć.

W siedzibie GUGiK-u stawili się przedstawiciele blisko 20 stowarzyszeń: większości z 18 lokalnych organizacji, które szerzej przedstawiliśmy w raporcie „Praca u podstaw” (GEODETA 8/2016), a także Staszowskiego Stowarzyszenia Geodezyjnego (powstałego w październiku br.) oraz Stowarzyszenia Biegłych Sądowych w Zakresie Geodezji (wywiad z szefami tego stowarzyszenia opublikowaliśmy w GEODECIE 9/2014). Główny Urząd Geodezji i Kartografii reprezentowały m.in. p.o. GGK Aleksandra Jabłonowska (pełniąca również funkcję dyrektora Departamentu Prawno-Legislacyjnego) oraz p.o. zastępcy GGK Grażyna Kierznowska (dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej). Szkoda, że wśród obecnych zabrakło pozostałych dyrektorów departamentów GUGiK-u.

• Spotkanie z dawna oczekiwane

Przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń zabiegali o spotkanie z głównym geodetą kraju jeszcze przed odwołaniem z tej funkcji Kazimierza Bujakowskiego, co nastąpiło 1 sierpnia br. Podczas zebrania miał zostać omówiony zestaw 63 pytań, które LSG przesłały do GGK (można je znaleźć na stronie http://lokalnestowarzyszeniageodezyjne.cba.pl). Poruszono w nich takie kwestie, jak: zniesienie licencji, zniesienie uwierzytelniania, powołanie samorządu zawodowego, likwidacja zgłoszenia pracy geodezyjnej czy konieczność opracowania nowego prawa geodezyjnego. Z powodu zmian kadrowych w GUGiK termin spot­kania kilkakrotnie zmieniano.

– Bardzo się cieszę ze wszystkich pytań, z tego wyzwania, które przed nami państwo stawiacie od razu na wstępie naszej pracy w urzędzie – powiedziała na przywitanie Aleksandra Jabłonowska. Podkreśliła, że złożoność materii powoduje, iż konieczne będą kolejne spotkania, być może również z udziałem WINGiK-ów.

Część zagadnień wyszczególnionych w piśmie LSG miała zostać omówiona już 28 października, przedstawiciele stowarzyszeń i urzędu uznali jednak, że spot­kanie lepiej poświęcić na dyskusję i próbę wypracowania wspólnego stanowiska w najistotniejszych kwestiach. Odpowiedzi – w formie elektronicznej – trafiły do uczestników spotkania już po jego zakończeniu.

• Co lokalnych wykonawców boli

– Tylko współpraca i współdziałanie może doprowadzić do normalności w geodezji – mówił Krzysztof Szczepanik, prezes Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej i koordynator spotkania. – Członkowie naszych stowarzyszeń najlepiej wiedzą, co należałoby usprawnić w powiecie, w którym działają, choć zdarzają się takie, które działają wyśmienicie – dodał. – Przyjechaliśmy tu, żebyśmy wreszcie mogli normalnie pracować w zawodzie. Jesteśmy zniewoleni przez obecne przepisy. Do powiatowych ośrodków dokumentacji przychodzimy z opuszczonymi głowami. Tam najważniejszy jest weryfikator, który uważa, że należy robić tak, jak on każe. Uwolnijcie nas od weryfikacji, chcemy ponosić pełną odpowiedzialność za naszą pracę – apelował do urzędników GUGiK prezes SGZP.

Michał Pellowski, przedstawiciel Pomorskiego Stowarzyszenia Geodezyjnego, zauważył, że zdecydowana większość z 19 lokalnych stowarzyszeń powstała po nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego w 2014 r. Nietrafione zmiany w przepisach stały się katalizatorem do współpracy na poziomie lokalnym. Przedstawiciel PSG przekonywał, że konieczne są zmiany – zarówno doraźne (do wprowadzenia jak najszybciej), jak i fundamentalne (do realizacji w dłuższym czasie). Za doraźne uznał m.in.:
• ograniczenie zakresu kontroli dokumentacji przekazywanej do zasobu;
• przywrócenie ryczałtu w zakresie opłat za czynności przy obsłudze zgłoszeń prac geodezyjnych oraz likwidacja licencji...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS