Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2016, Nr 11 (258) |


• Intergeo 2016: prezentacja światowych nowości • Riegl VQ-1560i to jeden z najbardziej innowacyjnych lotniczych skanerów laserowych. Jego pierwszym użytkownikiem będzie OPEGIEKA Elbląg • Kodeks do poprawki – Bogdan Grzechnik analizuje wybrane zapisy projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego • Nieruchomość przy ...

powrót

Jakub Łuczak, Mateusz Mania

Kościół w trzech wymiarach

Opracowanie modelu 3D obiektu architektonicznego na podstawie zdjęć wykonanych niemetryczną kamerą cyfrową

Trójwymiarowe modele budynków z roku na rok znajdują coraz szersze zastosowanie. Najpopularniejszym źródłem danych dla ich opracowania jest obecnie skaning laserowy. Za alternatywę pozwalającą osiągać porównywalne, a w niektórych aspektach nawet lepsze, rezultaty można uznać przetwarzanie zdjęć.

W pracy inżynierskiej postanowiliś­my stworzyć model 3D na podstawie zdjęć wykonanych dwoma aparatami fotograficznymi. Jako obiekt opracowania wybraliśmy koś­ciół św. Marcina (o wymiarach około 25 x 15 m i wysokości 20 m) znajdujący się na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Jest to jedna z najstarszych budowli sakralnych w stolicy Dolnego Śląska, której początki sięgają II połowy XIII wieku.

Prace nad modelem rozpoczęliśmy od wyboru metody pomiarowej. Obfotografowanie całej bryły kościoła, wraz z wieżą i dachem, wymagało od nas połączenia technik fotogrametrii naziemnej i lotniczej. W tym celu wykorzystaliśmy lustrzankę cyfrową Nikon D800 (zdjęcia naziemne) oraz aparat kompaktowy Canon A810 zamontowany na quadro­kopterze udostępnionym przez Koło Naukowe Jedi działające na Politechnice Wrocławskiej. Obie kamery zostały przez nas skalibrowane, tzn. określiliś­my ich parametry orientacji wewnętrznej.

Przed przystąpieniem do fotogrametrycznej części prac terenowych założyliś­my osnowę pomiarową i pomierzyliśmy na elewacji kościoła punkty kontrolne (fotopunkty). Dzięki nim efekt finalny (model 3D) spełniał warunki metryczności, tzn. oddawał rzeczywiste wymiary obiektu. Dane obserwacyjne na tym etapie pozyskaliśmy za pomocą pomiaru tachimetrycznego w trybie bezlustrowym.

Istotnym elementem prac przygotowawczych było zaprojektowanie, w jaki sposób zostaną wykonane zdjęcia lotnicze i naziemne. W przypadku zdjęć lotniczych założyliśmy przeprowadzenie dwóch przelotów. W pierwszym chcieliśmy pozyskać zdjęcia prawie pionowe w celu zobrazowania dachu kościoła, w drugim zaś – zdjęcia ukośne (oś kamery odchylona od pionu o 30º).

Ze względu na stosunkowo dobrą rozdzielczość aparatu Canon A810 oraz chęć osiągnięcia jak największej dokładności odwzorowania szczegółów budowli przyjęliśmy GSD (rozmiar piksela terenowego) na poziomie 2 mm. W celu uzyskania jak największego obszaru odwzorowania na poszczególnych fotografiach zdjęcia wykonaliśmy przy najkrótszej dostępnej ogniskowej 5 mm. Dron operował 25 m nad ziemią (wysokość wieży kościoła to około 20 m, a prezbiterium – 15 m).
Kolejnym zadaniem było oszacowanie pokryć podłużnego i poprzecznego. W przypadku obu nalotów przyjęliśmy wartości: 60% dla pokrycia podłużnego (między obrazami w tym samym szeregu) i 25% dla poprzecznego (między sąsiednimi szeregami), powiększone o kolejne 4% ze względu na sposób zamontowania kamery, który nie zapewniał pełnej stabilności. Następnie obliczyliśmy bazy fotografowania, czyli odległości między punktami głównymi sąsiednich zdjęć (co ile metrów aparat w czasie lotu powinien wyzwalać migawkę). Przy prędkości lotu 2 m/s czas między kolejnymi wyzwoleniami wyniósł 2 s...

Pełna treść artykułu listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

W listopadowym GEODECIE ponadto m.in.:
• Intergeo 2016: prezentacja światowych nowości
• Riegl VQ-1560i to jeden z najbardziej innowacyjnych lotniczych skanerów laserowych. Jego pierwszym użytkownikiem będzie OPEGIEKA Elbląg

• Kodeks do poprawki – Bogdan Grzechnik analizuje wybrane zapisy projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego
• Nieruchomość przy Noakowskiego 12 – przypadek z praktyki sądowej omawia sędzia Magdalena Durzyńska
• Geodeci na arenie. Z Damianem Markiewiczem i Mateuszem Jaworem z krakowskiej firmy G4 Geodezja rozmawiamy o budowie Hali Widowiskowo-Sportowej Gliwice
• Wyniki rekrutacji na kierunek geodezja i kartografia 2016/2017

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS