Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2016, Nr 11 (258) |


• Intergeo 2016: prezentacja światowych nowości • Riegl VQ-1560i to jeden z najbardziej innowacyjnych lotniczych skanerów laserowych. Jego pierwszym użytkownikiem będzie OPEGIEKA Elbląg • Kodeks do poprawki – Bogdan Grzechnik analizuje wybrane zapisy projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego • Nieruchomość przy ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

Geodeci na arenie

Z Damianem Markiewiczem i Mateuszem Jaworem z krakowskiej firmy G4 Geodezja rozmawiamy o obsłudze budowy otwieranej wkrótce Hali Widowiskowo-Sportowej Gliwice

GEODETA: Jakie było wasze pierwsze zadanie na budowie Hali Gliwice?

DAMIAN MARKIEWICZ, dyrektor techniczny w G4 Geodezja: Od maja 2013 r. równolegle zakładaliśmy osnowę oraz tyczyliśmy i inwentaryzowaliśmy pale wwiercane w podłoże, na których miała stanąć hala. Nie były to pierwsze prace geodezyjne na terenie budowy. Wcześniej w tym miejscu stał Stadion XX-lecia i geodeci – nie z naszej, a innych firm – brali udział w pracach rozbiórkowych.

MATEUSZ JAWOR, kierownik geodezyjnej obsługi Hali Gliwice: Na początku założyliśmy 10 naziemnych punktów osnowy sytuacyjnej – pręty zabetonowane w ziemi – i wyrównywaliś­my je. Była to nasza sieć podstawowa, z której do dzisiaj zachowały się 4 punkty. Z biegiem czasu i postępem prac, gdy hala się rozbudowywała, zakładaliśmy kolejne punkty osnowy realizacyjnej. Były to głównie tarcze z folii odblaskowej naklejane na słupy. Osnowę poziomą pomierzyliśmy 2-sekundowym tachimetrem Trimble 5602 i 1-sekundową Leicą Flexline TS09Plus. Były to podstawowe instrumenty wykorzystywane na tej budowie.

DM: Oczywiście oprócz osnowy sytuacyjnej założyliśmy też osnowę wysokoś­ciową.

MJ: Do pomiaru osnowy wyjściowej – 10 zabetonowanych punktów – wykorzystaliśmy niwelator precyzyjny Trimble DiNi. Do dalszych prac, przenoszenia reperów wystarczały już niwelatory techniczne.

Ile trwał etap palowania?

MJ: Blisko 3 miesiące – od maja do połowy sierpnia 2013 r. W tym czasie z wykorzystaniem techniki GPS wytyczyliśmy i zainwentaryzowaliśmy około 9 tysięcy 7-metrowych kolumn CMC. Pale były równomiernie rozmieszczone pod płytą fundamentową hali i garażu.
Po palowaniu przyszedł czas na obsługę prac żelbetowych. Do naszych zadań należało m.in. tyczenie ścian, słupów, inwentaryzacja posadowienia pionowoś­ci danych elementów, a także inwentaryzacja wysokościowa i sytuacyjna stropów. Prace te realizowaliśmy dla dwóch firm podwykonawczych – Technobud z Nowego Sącza i Awbud z Fugasówki, które weszły na budowę właśnie na etapie prac żelbetowych.

DM: Szczególnie dużo czasu naszym zespołom pomiarowym zajmowały wtedy tyczenia. Zazwyczaj na budowach kubaturowych, kiedy stawiane są obiekty o kątach prostych – np. obiekty biurowe czy mieszkaniowe – tyczy się tylko główne osie i od tych osi wykonawca prac żelbetowych odmierza sobie położenie poszczególnych elementów. Tutaj natomiast ze względu na charakter obiektu (owalny kształt hali) musieliśmy tyczyć wszystkie elementy żelbetowe osobno.

Przejdźmy teraz do dachu. Podobno ten etap był najbardziej wymagający.

MJ: Dach ma nietypowy kształt siod­ła i różnica wysokości między jego najniższym i najwyższym punktem wynosi 10 m. Jest to druga tego typu konstrukcja w Europie...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

W listopadowym GEODECIE ponadto m.in.:
• Intergeo 2016: prezentacja światowych nowości
• Riegl VQ-1560i to jeden z najbardziej innowacyjnych lotniczych skanerów laserowych. Jego pierwszym użytkownikiem będzie OPEGIEKA Elbląg

• Kodeks do poprawki – Bogdan Grzechnik analizuje wybrane zapisy projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego
• Nieruchomość przy Noakowskiego 12 – przypadek z praktyki sądowej omawia sędzia Magdalena Durzyńska
• Wyniki rekrutacji na kierunek geodezja i kartografia 2016/2017
• Kościół w trzech wymiarach – studenci Politechniki Wrocławskiej dzielą się doświadczeniami z opracowania modelu 3D

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS