Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2016, Nr 11 (258) |


• Intergeo 2016: prezentacja światowych nowości • Riegl VQ-1560i to jeden z najbardziej innowacyjnych lotniczych skanerów laserowych. Jego pierwszym użytkownikiem będzie OPEGIEKA Elbląg • Kodeks do poprawki – Bogdan Grzechnik analizuje wybrane zapisy projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego • Nieruchomość przy ...

powrót

Jerzy Królikowski

Dwa lasery, wiele aplikacji

Riegl VQ-1560i to jeden z najbardziej innowacyjnych lotniczych skanerów laserowych na świecie. Jego pierwszym użytkownikiem będzie firma OPEGIEKA z Elbląga.

Najbardziej imponującym parametrem tego sensora jest prędkość skanowania – aż 1,33 mln pkt/s (dla porównania: użytkowany obecnie przez OPEGIEKA skaner Riegl LMS-Q680i mierzy „zaledwie” 266 tys. pkt/s). Osiągnięcie tej wartości jest możliwe dzięki wykorzystaniu dwóch wiązek lasera. Wysoka prędkość pomiaru z jednej strony pozwala na pozyskanie gęstej chmury punktów (nawet 60 pkt/m kw.), a z drugiej zwiększa wydajność systemu. Przykładowo, przy żądanej gęstości 8 pkt/m kw. instrument może w ciągu godziny pomierzyć aż 600 km kw. Dla użytkownika oznacza to krótszy czas nalotu, a to przekłada się na konkretne oszczędnoś­ci. Dodajmy, że wydajność skanera to również zasługa wysokiej mocy laserów, która pozwala skanować nawet z pułapu 4,7 km.

OPEGIEKA nie kupuje jednak systemu „z półki”. W standardzie VQ-1560i wyposażony jest w dwa lasery pracujące w bliskiej podczerwieni (1064 nm). Na specjalne życzenie elbląskiej spółki jeden z nich będzie emitował fale zielone (532 nm). Co to daje? – Zielony laser wykorzystywany jest w skanerach batymetrycznych. Dzięki modyfikacji VQ?-1560i będziemy więc mogli mierzyć dna zbiorników wodnych do głębokości około 1 secchi [miara zależna od przezroczystości wody – red.]. Promień lasera podczerwonego częściowo odbija się od wody, gdy więc połączymy dane z dwóch laserów, możemy np. obliczać objętość zbiorników – wyjaśnia Jakub Krawczyk, kierownik Zakładu Lotniczego w OPEGIEKA.

Kluczową zaletą nowego skanera jest jednak to, że dwukanałowe lasery dostarczają nie tylko chmurę punktów, ale także informacje radiometryczne (intensywność odbicia) z dwóch kanałów spektralnych. Spółka chce wykorzystać tę cechę przede wszystkim do inwentaryzacji roślinności, w szczególności lasów. – Obecnie stosuje się w tym celu kamery wielospektralne. Zaletą naszego skanera będzie jednak większa wydajność. Po pierwsze, pomiar danego obszaru będzie wymagał mniejszej liczby nalotów. Po drugie, nasz system może pracować przy gorszym oświetleniu, a nawet w nocy. W polskim klimacie przynajmniej 4-5 razy wydłuża nam to warunki sprzyjające zbieraniu danych – mówi Jakub Krawczyk...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

W listopadowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Intergeo 2016: prezentacja światowych nowości
• Riegl VQ-1560i to jeden z najbardziej innowacyjnych lotniczych skanerów laserowych. Jego pierwszym użytkownikiem będzie OPEGIEKA Elbląg
• Kodeks do poprawki – Bogdan Grzechnik analizuje wybrane zapisy projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego
• Nieruchomość przy Noakowskiego 12 – przypadek z praktyki sądowej omawia sędzia Magdalena Durzyńska
• Geodeci na arenie. Z Damianem Markiewiczem i Mateuszem Jaworem z krakowskiej firmy G4 Geodezja rozmawiamy o budowie Hali Widowiskowo-Sportowej Gliwice
• Wyniki rekrutacji na kierunek geodezja i kartografia 2016/2017
• Kościół w trzech wymiarach – studenci Politechniki Wrocławskiej dzielą się doświadczeniami z opracowania modelu 3D

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS