Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2016, Nr 11 (258) |


• Intergeo 2016: prezentacja światowych nowości • Riegl VQ-1560i to jeden z najbardziej innowacyjnych lotniczych skanerów laserowych. Jego pierwszym użytkownikiem będzie OPEGIEKA Elbląg • Kodeks do poprawki – Bogdan Grzechnik analizuje wybrane zapisy projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego • Nieruchomość przy ...

powrót

Jerzy Królikowski

Zrób to sam

Międzynarodowe targi geodezyjne Intergeo, Hamburg, 11-13 października. Przy obecnym postępie technologicznym nie można już powiedzieć, że nie da się czegoś pomierzyć. Na wszystko znajdzie się odpo­wied­ni sprzęt i oprogramowanie. A nawet jeśli ich nie ma, to zapewne da się je łatwo stworzyć.

Takie wnioski można sformułować po tegorocznych targach Intergeo. Edycja ta zgromadziła 531 wystawców (z 37 krajów), których ofertę oglądało blisko 17 tys. zwiedzających (z ponad 100 krajów). Zarówno przytoczone liczby, jak i prezentowane w Hamburgu rozwiązania dobitnie pokazują, że światowa branża geodez yjna jest wciąż w świetnej formie i nie brak w niej pomysłów na kolejne innowacyjne produkty kierowane do coraz szerszego grona odbiorców.

• Królowa czy już tyran?

Mówi się, że fotogrametria jest królową geodezji – jeśli tak, to jej władza wyraźnie się umacnia. Najlepiej widać to na przykładzie dronów, dla których w tym roku na Intergeo przygotowano odrębną halę (gdzie i tak się nie pomieściły). Jeszcze parę lat temu sceptycy mówili, że bezzałogowce to tylko przelotna moda. Dziś już bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że stały się one powszechnym i w pełni profesjonalnym elementem wyposażenia firmy geodezyjnej. Duża w tym zasługa dostawców komponentów dla dronów, którzy oferują coraz bardziej dopracowane rozwiązania. Mowa tu nie tylko o sensorach teledetekcyjnych (w tym roku pokazano m.in. wiele nowych skanerów laserowych dla UAV, a nawet kamery hiperspektralne), ale także o instrumentach nawigacyjnych (odbiorniki RTK, jednostki inercyjne, rozwiązania typu computer vision). Efekt jest taki, że z zabawki do fotografowania drony stały się platformą do realizacji profesjonalnych, często niszowych zleceń. Jednym z ciekawszych przykładów jest maszyna kupiona przez Koleje Niemieckie, którą wyposażono w sensory pozwalające na zautomatyzowane wykrywanie roślinności kolidującej ze skrajnią linii kolejowej.

Fotogrametria „załogowa” też ma się świetnie, o czym świadczy chociażby kilka interesujących sensorów wypuszczonych na Intergeo. Riegl pokazał skaner laserowy VQ-1560i, który mierzy rekordowe 1,33 mln pkt/s, a Leica ujawniła prototyp skanera pojedynczych fotonów (SPL – Single Photon LiDAR). Jak tłumaczy Anders Ekelund z tej szwajcarskiej firmy, by zwykły LiDAR zarejestrował odległość do punktu, musi odebrać kilkaset fotonów, a SPL – jak sama nazwa wskazuje – tylko kilka, co przekłada się na znacznie szybsze zbieranie danych dla rozległych obszarów. Dla odbiorcy oznacza to tańszą chmurę, choć niestety mniej dokładną.

Szybko rośnie również popularność fotogrametrii satelitarnej, która zapewnia dane coraz tańsze i łatwiej dostępne. Spora w tym zasługa nowych satelitów, szczególnie tych najmniejszych, jak choćby konstelacja Dove amerykańskiej firmy Planet. Do początku przyszłego roku ma się ona składać ze 120 aparatów generujących codziennie mozaikę całego świata z pikselem 4 metry. Otwiera to zupełnie nowe możliwości wykorzystania zdjęć satelitarnych, nad czym w Polsce pracuje już firma ProGea 4D z Krakowa...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS