wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 2016, Nr 10 (257) |


• O informatyzacji geodezji rozmawiamy z minister cyfryzacji Anną Streżyńską • Czy doczekamy się cyfrowej geodezji? Czyli dyskusja o nowoczesnej geodezji podczas konferencji w Jachrance • Węgielnica czy laser? Raport sprzętowy GEODETY • Co się nie klei w obsłudze dróg i kolei wskazuje Bogdan Grzechnik • Podział drogi ...

powrót

Jerzy Leszczuk

Dwie wieże do pomiaru

Ostatnie dekady to cała epoka w rozwoju geodezyjnych technik pomiarowych. O tym, jakie wyzwania jeszcze niedawno stały przed geodetą podczas pomiaru wysokości punktów trudno­dostępnych, opowiada Jerzy Leszczuk.

Złotoryja to urokliwe miasto położone na Pogórzu Kaczawskim znane głównie z corocznych mistrzostw w płukaniu złota. To właśnie złotu miasto zawdzięcza powstanie i dynamiczny rozwój. Prawa miejskie uzyskało już w 1211 r., ponad 40 lat wcześniej niż Kraków. Jednym z najstarszych zabytków Złotoryi, pamiętającym początki miasta, jest kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, perła gotyku, która mimo kolejnych modyfikacji (w tym odbudowy po pożarze z początku XX wieku) w dużym stopniu zachowała swój pierwotny architektoniczny styl. To właśnie z tą świątynią wiąże się pewna historia, którą chciałbym opowiedzieć.

W 1994 roku Roman Gorzkowski, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej (którego siedziba mieści się w wyższej z dwóch wież wspomnianego kościoła) zadał mi pytanie: – Czy jest możliwy pomiar wysokości wieży koś­cielnej? Grupa harcerzy próbowała tego dokonać opuszczając z najwyższej platformy widokowej wieży linę i mierząc długość odcinka – tłumaczył. Wynik musiał być jednak mało zadowalający, skoro prezes zwrócił się z tym problemem do fachowca. Bez wahania podjąłem się realizacji zadania, choć wiedziałem, że będę działał pro publico bono. Jako kolekcjoner starych instrumentów geodezyjnych postanowiłem, że pomiary, w miarę możliwości, wykonam zabytkowym sprzętem.

Wywiad terenowy utwierdził mnie w przekonaniu, że nie jest możliwe rozwiązanie zadania klasyczną metodą wcięć przestrzennych w przód z uwagi na gęstą i zwartą zabudowę uniemożliwiającą usytuowanie bazy pomiarowej. Przez moment myślałem o realizacji pomiaru tachimetrem redukcyjnym Zeiss BRT 006, który z odpowiednią dokładnoś­cią mierzy odległości do punktów niedostępnych, ale tylko do 60 m, co w tym przypadku było niewystarczające.

Ostatecznie założyłem tylko jedno stanowisko pomiarowe z wizurą na całą bryłę kościoła, którego współrzędne – w terenie nasyconym osnową – wyznaczyłem bez trudu. Współrzędne płaskie wybranych punktów kościoła – nie tylko szczytu wyższej wieży (ich rozmieszczenie przedstawiłem na fotografii) – uzys­kałem metodą digitalizacji pierworysów w skali 1:500. W tym celu wykorzystałem kartometr...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS