wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Październik 2016, Nr 10 (257) |


• O informatyzacji geodezji rozmawiamy z minister cyfryzacji Anną Streżyńską • Czy doczekamy się cyfrowej geodezji? Czyli dyskusja o nowoczesnej geodezji podczas konferencji w Jachrance • Węgielnica czy laser? Raport sprzętowy GEODETY • Co się nie klei w obsłudze dróg i kolei wskazuje Bogdan Grzechnik • Podział drogi ...

powrót

Konrad Sosnowicz

Dronem do wypadku

Fotogrametria niskiego pułapu w policyjnej inwentaryzacji zdarzeń drogowych

Do sporządzania dokumentacji zdarzenia drogowego policja wykorzystywała do niedawna głównie proste i tanie koła
pomiarowe, taśmy miernicze czy dalmierze laserowe, a ostatnio – także tachimetry. Możliwe jednak, że już wkrótce dołączą do nich dające więcej możliwości bezzałogowe statki latające.

Temat UAV (Unmanned Aerial Vehicle) jest w ostatnim czasie bardzo popularny. Jedni podchodzą do tej technologii z dystansem i lekką obawą, inni natomiast dostrzegają w niej ogromny potencjał. Nie ma jednak wątpliwości, że popularne drony odpowiedzialne są obecnie za niemałą rewolucję. Problem z ich wdrożeniem zwykle polega na tym, że przeciętna osoba nie wie, jak zacząć korzystać z UAV i jakie produkty może za pomocą bezzałogowców uzyskać. W związku z tym jako student Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej w pracy inżynierskiej postanowiłem przedstawić pozytywne zmiany, jakie może nieść za sobą wykorzystanie dronów oraz fotogrametrii. Za obiekt analiz wybrałem inwentaryzację zdarzenia drogowego.

• Problem do rozwiązania

Po wypadku lub kolizji do zadań policji należy m.in. zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz sporządzenie odpowiedniej dokumentacji technicznej. Wszelki materiał dowodowy należy pozyskać w jak najkrótszym czasie, aby móc uprzątnąć jezdnię i przywrócić ruch na drodze. Jak to zrobić, nie rezygnując z dokładności, a przy tym zapewnić funkcjonariuszom bezpieczeństwo podczas pracy? Okazuje się, że drony, a wraz z nimi fotogrametria, są w stanie rozwiązać ten problem.
W tym miejscu chciałbym wspomnieć, że wykorzystanie w policji geodezyjnych technik pomiarowych bazujących na UAV nie jest pomysłem nowym. W wielu krajach na świecie wdraża się pilotażowe projekty, które usprawniają pracę funkcjonariuszy. Z tego typu rozwiązań korzystają już np.: Departament Policji w Las Vegas, Włoska Policja we współpracy z firmą Analist Group, oraz Royal Canadian Mouted Police z Kanady. Drony znalazły też uznanie podczas największego światowego wydarzenia związanego z tematyką rekonstrukcji wypadków – konferencji WEREX 2016...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS