Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2016, Nr 10 (257) |


• O informatyzacji geodezji rozmawiamy z minister cyfryzacji Anną Streżyńską • Czy doczekamy się cyfrowej geodezji? Czyli dyskusja o nowoczesnej geodezji podczas konferencji w Jachrance • Węgielnica czy laser? Raport sprzętowy GEODETY • Co się nie klei w obsłudze dróg i kolei wskazuje Bogdan Grzechnik • Podział drogi ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

Poznań A.D. 1945

O fotomapie Poznania opracowanej na podstawie nieznanych wcześniej zdjęć lotniczych z okresu II wojny światowej opowiada JACEK BIESIADKA, właściciel wydawnictwa Pracownia JB72

GEODETA: Czy w Pracowni JB72 mieliście już wcześniej do czynienia ze zdjęciami lotniczymi?

JACEK BIESIADKA: Historyczne zdjęcia lotnicze wykorzystujemy do kartowania dawnych umocnień. Jesteśmy mieszkańcami i miłośnikami Poznania i generalnie zajmujemy się historią fortyfikacji. Jest to działalność, która przynosi pewien dochód, lecz aby się utrzymać, podejmujemy się również innych zajęć. Na koncie mamy m.in. serię tablic informacyjnych Poznańskiego Szlaku Fortecznego, a w tym roku opracowaliśmy mapy umocnień Poznania, Kostrzyna oraz Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. W najbliższym czasie planujemy kilka kolejnych wydawnictw, w tym ogólną, małoskalową mapę fortyfikacji w Polsce.

Jak trafiliście na zdjęcia, z których powstała fotomapa?

Poznań był w czasie II wojny światowej siedzibą kilku dużych fabryk zbrojeniowych i ważnym węzłem kolejowym. W związku z tym znajdował się w kręgu zainteresowania alianckiego rozpoznania lotniczego, przeprowadzono też kilka nalotów bombowych na cele przemysłowe. Ta wiedza stanowiła przesłankę do przypuszczenia, że w archiwach amerykańskich i brytyjskich znajdują się zdjęcia lotnicze powstałe podczas wspomnianych lotów. Wraz z kolegami z Gdańska prowadziliśmy od 2 lat dość szeroką kwerendę w amerykańskim National Archives and Records Administration pod kątem zdjęć lotniczych obrazujących fortyfikacje w Polsce. Poszukiwania prowadzone były za pośrednictwem firm wyspecjalizowanych w tego typu zdalnym dostępie do archiwów. Na podstawie różnego rodzaju pomocy archiwalnych zamawialiśmy próbki zdjęć. Jeżeli znaleźliśmy coś ciekawego, zamawialiśmy więcej, jeśli nie, szukaliś­my dalej. Zdjęciom zwykle towarzyszy metryka z podstawowymi informacjami, takimi jak: wysokość przelotu, ogniskowa obiektywu, numer lotu, zachmurzenie i szkic.

Czym wyróżniał się nalot z kwietnia 1945 r.?

Zwróciliśmy na niego uwagę głównie z powodu daty. Zaledwie dwa miesiące wcześniej, w lutym 1945 r., zakończyły się walki o Poznań. Po zamówieniu wglądówek okazało się, że zdjęcia są doskonałej jakości, a trasa przelotu tak ułożona, że widać bardzo dużą część miasta − samolot był wyposażony w 2 aparaty, skierowane lekko na boki. W warunkach wojennych lotnictwo alianckie nie prowadziło regularnych nalotów fotogrametrycznych, z których można by łatwo pozyskać dane o dobrej szczegółowości obejmujące większy obszar, stąd szczególna wartość tych właśnie zdjęć...

Pełna treść wywiadu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama