Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2016, Nr 10 (257) |


• O informatyzacji geodezji rozmawiamy z minister cyfryzacji Anną Streżyńską • Czy doczekamy się cyfrowej geodezji? Czyli dyskusja o nowoczesnej geodezji podczas konferencji w Jachrance • Węgielnica czy laser? Raport sprzętowy GEODETY • Co się nie klei w obsłudze dróg i kolei wskazuje Bogdan Grzechnik • Podział drogi ...

powrót

Jerzy Królikowski

Węgielnica czy laser?

Raport sprzętowy GEODETY. Nowoczesne technologie pomiarowe sprawiają, że praca geodety staje się szybsza, wydajniejsza i tańsza. Po raz pierwszy sprawdzamy, jaki odsetek przedstawicieli naszej branży z nich korzysta lub planuje tego rodzaju inwestycje.

By poznać wyposażenie krajowych firm geodezyjnych w sprzęt i oprogramowanie, w sierpniu br. wysłaliśmy do szefów kilkuset przedsiębiorstw e-maile z prośbą o wypełnienie naszej ankiety. O rozpropagowanie badania zwróciliśmy się również do branżowych organizacji – Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Polskiej Geodezji Komercyjnej, Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego oraz lokalnych stowarzyszeń geodezyjnych (za okazaną pomoc serdecznie im w tym miejscu dziękujemy). W ankiecie pytaliśmy o posiadanie poszczególnych kategorii sprzętu pomiarowego oraz oprogramowania, korzystanie z różnych typów danych przestrzennych, a także o plany zakupów na najbliższy rok.

W badaniu udział wzięło 227 firm z całego kraju, zarówno małych, średnich, jak i dużych. Czy wyniki ankiety można więc uznać za reprezentatywne? Staraliśmy się, żeby tak było, choć trzeba przyznać, że nie dotarliśmy do przedsiębiorców bez konta e?-mail. To może zaś skutkować nadreprezentacją lepiej wyposażonych geodetów.

• W szafie

Jakie instrumenty najczęś­ciej wykorzystują polscy geodeci? Zgodnie z oczekiwaniami najpopularniejsze okazały się tachimetry – ich posiadanie zadeklarowało 97% badanych firm. 84% ma najprostszą wersję tego urządzenia, czyli bez serwomotorów lub/i opcji skanowania. Model zmotoryzowany użytkuje z kolei 23% firm, co można uznać za całkiem niezły wynik. Natomiast najbardziej rozbudowany typ tachimetru, czyli instrument skanujący, wciąż pozostaje rozwiązaniem niszowym – korzystanie z niego deklaruje zaledwie 6% respondentów.

Odbiorniki GNSS-RTK stosuje aż 96% badanych przedsiębiorstw. A pomyśleć, że jeszcze dekadę temu sprzęt ten należał do kategorii niemal luksusowych! Ten szybki wzrost popularności nie powinien jednak dziwić. Po pierwsze, odbiorniki GNSS oferują szybki, dokładny i wygodny pomiar, a po drugie – głównie dzięki gwałtownej ofensywie chińskich producentów – ceny tych instrumentów są już na znacznie niższym poziomie niż jeszcze kilka lat temu. Niebagatelne znaczenie dla upowszechnienia pomiarów satelitarnych miał również zbudowany przez GUGiK system ASG-EUPOS, przez pierwsze lata dostępny za darmo. Ciekawostką jest niewielki odsetek odbiorników przeznaczonych wyłącznie do pomiarów statycznych (10%), dominujących w pierwszych latach satelitarnej rewolucji nad Wisłą...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama