Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2016, Nr 9 (256) |


• Geodezja pod napięciem – o obsłudze rozbudowy Elektrowni Kozienice rozmawiamy z Maciejem Kowalskim z firmy Geo-Mapa • Geodane do e-koszyka. Serwis do składania wniosków o udostępnienie danych z centralnej części PZGiK • Służebności gruntowe, zasiedzenia i wznawianie znaków granicznych – Bogdan Grzechnik o standardach ...

powrót

Grzegorz Ninard

Dane podmiotowe

Sprostowanie błędnego wpisu w ewidencji gruntów i budynków (cz. I). Ani Pgik, ani rozporządzenie ws. EGiB nie wprowadzają żadnych ograniczeń dotyczących możliwości dokonywania poprawek w ewidencji w przypadku wykrycia błędnych infor­macji. Co do zasady każdy wpis ewidencyjny – zarówno o charakterze przedmiotowym, jak i podmiotowym – może zostać zaktualizowany z urzędu.

Zgodnie z postanowieniami Prawa geodezyjnego i kartograficznego (DzU z 2015 r. poz. 520 ze zm., dalej Pgik) ewidencja gruntów i budynków (kataster nieruchomości) to system informacyjny zapewniający gromadzenie, aktualizację oraz udostępnianie, w sposób jednolity dla kraju, informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz o innych podmiotach władających lub gospodarujących tymi gruntami, budynkami lub lokalami (art. 2 pkt 8). Stanowi ona podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, statystyki pub­licznej, gospodarki nieruchomościami oraz ewidencji gospodarstw rolnych.

Ewidencja gruntów i budynków (EGiB)stanowi rejestr publiczny (również w rozumieniu art. 3 pkt 5 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, DzU z 2014 r. poz. 1114 ze zm.). Jest to rejestr stanów faktycznych i stanów prawnych dotyczących nieruchomości. Wpisy do ewidencji mają zawsze charakter wtórny względem informacji zawartych w dokumentach źródłowych. Jak zauważył NSA w wyroku z 4 stycznia 2011 r. [I OSK 389/10, LEX nr 745227], ewidencja jest zbiorem informacji, a rejestr ewidencji jest wyłącznie odzwierciedleniem danych wynikających z przedłożonych organowi dokumentów. Sąd podkreślił, że zapisy w ewidencji gruntów mają charakter deklaratoryjny, ponieważ są one wtórne w stosunku do stanu prawnego, a ewidencja odzwierciedla ten stan, natomiast go nie tworzy.

Wpis do ewidencji musi mieć charakter pewny, tzn. zawsze musi być on dokonywany na podstawie tych źródeł danych ewidencyjnych, które na mocy przepisu ustawowego posiadają taki status prawny. W przypadku danych dotyczących praw podmiotów do gruntów, budynków i lokali ich ujawnienie w ewidencji nastąpić może wyłącznie na podstawie dokumentów wymienionych expressis verbis w § 12 rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (DzU z 2016 r. poz. 1034, dalej rozporządzenie ws. EGiB).

Zanim przejdziemy do szczegółowej problematyki prostowania w ewidencji gruntów i budynków błędów w zakresie danych podmiotowych, przypomnijmy ogólne przepisy regulujące funkcjonowanie tego rejestru...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS