Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2016, Nr 8 (255) |


• Geodeto, nie bój się BIM-u – o znaczeniu nowoczesnych technologii pomiarowych oraz modelowania informacji o budynkach na placu budowy mówi Tomasz Rylski z firmy Skanska • By mierzyło się lepiej, czyli recepta WPG na rozwiązanie problemów napotykanych przez geodetę w procesie inwestycyjnym • Choćby klęska, musi być licencja. ...

powrót

Jerzy Królikowski

Kto zyska, a kto straci?

Obowiązująca od 1 lipca br. nowelizacja tzw. megaustawy telekomunikacyjnej wprowadziła istotne zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Choć jest ich sporo, trudno mówić o rewolucji w przepisach.

Głównym celem ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 903) jest ułatwienie budowy sieci szerokopasmowych, szczególnie tych realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, oraz wprowadzenie zmian postulowanych przez operatorów telefonii komórkowej w związku z ich zwiększonymi inwestycjami. Modyfikacje Prawa geodezyjnego i kartograficznego zawarto w art. 3 nowelizacji.

• Sprawniejsze narady

Najwięcej zmian dotyczy narad koordynacyjnych, które od lipca 2014 r. zastępują zespoły uzgadniania dokumentacji projektowej. Jednym z założeń nowelizacji jest usprawnienie tej procedury. Służy temu m.in. precyzyjne określenie terminów. Na przykład starosta zobowiązany jest do zwołania narady najpóźniej po 14 dniach od otrzymania od inwestora lub projektanta stosownego wniosku (dotychczas nie było to regulowane). Jeśli zsumować wszystkie terminy, to w sytuacji niezwłocznego działania organu minimalny czas przeprowadzenia narady wynosi około 14 dni, a maksymalny – 42.

Nowelizacja megaustawy doprecyzowuje także rodzaj map, na których można sporządzać plan sytuacyjny z przedstawieniem proponowanego usytuowania sieci uzbrojenia terenu (to kopia aktualnej mapy zasadniczej lub kopia aktualnej mapy do celów projektowych poświadczonej za zgodność z oryginałem przez projektanta). Określono również konsekwencje nieobecności podmiotu na naradzie koordynacyjnej oraz uregulowano zasady zawiadomień za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Przepisy mają ponadto usprawnić procedurę sporządzania adnotacji na dokumentacji projektowej – określono bowiem termin wykonania takiej adnotacji oraz prawo projektanta do jej opracowania, jeżeli przewodniczący narady nie wywiąże się z tego obowiązku w dniu narady, niezwłocznie po jej zakończeniu. W praktyce występują bowiem przypadki opieszałoś­ci przewodniczącego ze sporządzaniem adnotacji, a następnie z...


Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS