wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 2016, Nr 8 (255) |


• Geodeto, nie bój się BIM-u – o znaczeniu nowoczesnych technologii pomiarowych oraz modelowania informacji o budynkach na placu budowy mówi Tomasz Rylski z firmy Skanska • By mierzyło się lepiej, czyli recepta WPG na rozwiązanie problemów napotykanych przez geodetę w procesie inwestycyjnym • Choćby klęska, musi być licencja. ...

powrót

Jerzy Królikowski

Kto zyska, a kto straci?

Obowiązująca od 1 lipca br. nowelizacja tzw. megaustawy telekomunikacyjnej wprowadziła istotne zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Choć jest ich sporo, trudno mówić o rewolucji w przepisach.

Głównym celem ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 903) jest ułatwienie budowy sieci szerokopasmowych, szczególnie tych realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, oraz wprowadzenie zmian postulowanych przez operatorów telefonii komórkowej w związku z ich zwiększonymi inwestycjami. Modyfikacje Prawa geodezyjnego i kartograficznego zawarto w art. 3 nowelizacji.

• Sprawniejsze narady

Najwięcej zmian dotyczy narad koordynacyjnych, które od lipca 2014 r. zastępują zespoły uzgadniania dokumentacji projektowej. Jednym z założeń nowelizacji jest usprawnienie tej procedury. Służy temu m.in. precyzyjne określenie terminów. Na przykład starosta zobowiązany jest do zwołania narady najpóźniej po 14 dniach od otrzymania od inwestora lub projektanta stosownego wniosku (dotychczas nie było to regulowane). Jeśli zsumować wszystkie terminy, to w sytuacji niezwłocznego działania organu minimalny czas przeprowadzenia narady wynosi około 14 dni, a maksymalny – 42.

Nowelizacja megaustawy doprecyzowuje także rodzaj map, na których można sporządzać plan sytuacyjny z przedstawieniem proponowanego usytuowania sieci uzbrojenia terenu (to kopia aktualnej mapy zasadniczej lub kopia aktualnej mapy do celów projektowych poświadczonej za zgodność z oryginałem przez projektanta). Określono również konsekwencje nieobecności podmiotu na naradzie koordynacyjnej oraz uregulowano zasady zawiadomień za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Przepisy mają ponadto usprawnić procedurę sporządzania adnotacji na dokumentacji projektowej – określono bowiem termin wykonania takiej adnotacji oraz prawo projektanta do jej opracowania, jeżeli przewodniczący narady nie wywiąże się z tego obowiązku w dniu narady, niezwłocznie po jej zakończeniu. W praktyce występują bowiem przypadki opieszałoś­ci przewodniczącego ze sporządzaniem adnotacji, a następnie z...


Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS