Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2016, Nr 7 (254) |


• Bez widoków na dobrą zmianę. Raport: płace geodetów • Czas prostowania, czyli monitoring budynku poddanego rektyfikacji • Standardy dotyczące służebności przesyłu w obsłudze geodezyjnej sądów cywilnych przedstawia Bogdan Grzechnik • Nieodwracalne skutki prawne – przypadek z praktyki sądowej omawia sędzia Magdalena ...

powrót

Jerzy Królikowski

Ocalić od zapomnienia

Do czego służyła łata Lota, stereokomparator, autograf, drut inwarowy czy sfera armilarna? Nawet jeśli część geodetów zna odpowiedź, to chyba nikt nie byłby dziś w stanie sprawnie obsłużyć tych narzędzi… chyba że odwiedzi dwie nowe ekspozycje w Muzeum Geodezyjnym WPG.

Zbiory tej placówki, liczące dotychczas około 2,1 tys. eksponatów, wzbogaciły się ostatnio aż o ponad setkę kolejnych. Zdecydowana większość pochodzi z zasobów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej i trafiła na nową ekspozycję poświęconą właśnie tej uczelni. O kulisach jej powstania mówi prezes Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego Ryszard Brzozowski. – Gdy dowiedzieliśmy się, że w archiwach Obserwatorium Geodezyjnego WGiK PW w podwarszawskim Józefosławiu znajduje się wiele starych instrumentów, zaczęliśmy czynić starania, by wystawić je w naszym muzeum. Pomysł spotkał się ze zgodą dziekan WGiK PW prof. Aliny Maciejewskiej, czemu sprzyjał zbieg kilku okoliczności: przygotowywane obchody 95-lecia Wydziału, konieczność przeprowadzenia remontu obserwatorium, a także zamknięcie Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie (któremu uczelnie geodezyjne zazwyczaj przekazywały nieużywany sprzęt).

I tak w lutym br. zespół pracowników WPG udał się na rekonesans do Józefosławia, gdzie zidentyfikowano ponad sto różnorodnych instrumentów – od kierownic i teodolitów, przez pierwsze w kraju tachimetry elektroniczne i odbiorniki GPS, po grawimetry czy dalmierze. Wśród nich trafiło się kilka wyjątkowo cennych eksponatów, których wartość wynika zarówno z metryki (najstarsze pochodzą z końca XIX wieku), jak i zaawansowania technologicznego. W tej drugiej kategorii mieści się przede wszystkim sprzęt, który za czasów PRL-u – mimo embarga – był sprowadzony z zagranicy za ogromne, jak na owe czasy, pieniądze...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS