wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2016, Nr 7 (254) |


• Bez widoków na dobrą zmianę. Raport: płace geodetów • Czas prostowania, czyli monitoring budynku poddanego rektyfikacji • Standardy dotyczące służebności przesyłu w obsłudze geodezyjnej sądów cywilnych przedstawia Bogdan Grzechnik • Nieodwracalne skutki prawne – przypadek z praktyki sądowej omawia sędzia Magdalena ...

powrót

Anna Wardziak

ELA mówi o absolwentach

Informatyk, farmaceuta i leśnik to obecnie najlepiej opłacane zawody, i to już na starcie. Najłatwiej znaleźć pracę po ukończeniu kierunków z grupy nauk społecznych i technicznych. Ze znalezieniem zatrudnienia problemu nie mają również lekarze, jednak ich początkowe pensje są niskie. Natomiast najbardziej zagrożeni bezrobociem są absolwenci studiów przyrodniczych i rolniczych. Jak na tym tle wypadają absolwenci geodezji i kartografii?

Informacje na ten temat można uzys­kać z Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych (ELA), który powstał na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i od 18 maja funkcjonuje pod adresem absolwenci.nauka.gov.pl. Na razie w systemie są dane z jednego rocznika – dotyczące początku kariery zawodowej osób, które uzyskały dyplom w 2014 r. Już teraz system generuje ponad 7 tysięcy raportów. Opinia publiczna – jak przekonuje resort nauki – zyskuje dzięki systemowi obiektywną informację nt. efektywności kształcenia w kontekście powodzenia na rynku pracy. W miarę gromadzenia danych dotyczących kolejnych roczników absolwentów będziemy widzieli również pewne tendencje. (...)

Na przeprowadzenie monitoringu pozwoliła nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, która weszła w życie 1 października 2014 r. Podstawą systemu są raporty generowane automatycznie przy użyciu dedykowanego oprogramowania. Głównym źródłem przedstawianych w nich informacji są dane administracyjne pochodzące z systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z systemu POL-on (dotyczącego szkolnictwa wyższego). Na razie sposób prezentacji pozwala na porównywanie dostarczonych wyników między kierunkami oraz uczelniami. (...)

Jakie dane o absolwentach geodezji i kartografii?
Przeanalizowaliśmy wszystkie raporty dotyczące kierunku. W systemie jest ich obecnie 39. (...) Jak wynika z naszego zestawienia, w pierwszym roku od ukończenia nauki magistrowie geodezji i kartografii z rocznika 2014 zarabiali średnio brutto tylko nieco ponad 170 zł miesięcznie więcej niż inżynierowie (odpowiednio 1887 i 1714 zł). (...) Dla porównania średnie miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w Polsce w badanym okresie wynosiło 3900 zł brutto. Młody magister budownictwa po PW zarobił średnio 3,1 tys. zł miesięcznie, a po AGH – 2,9 tys. zł. A na przykład magister informatyki po Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW już w pierwszym roku po studiach zarabiał średnio 6,1 tys. zł brutto....

Pełna treść artykułu wraz z danymi z raportów w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS