Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2016, Nr 7 (254) |


• Bez widoków na dobrą zmianę. Raport: płace geodetów • Czas prostowania, czyli monitoring budynku poddanego rektyfikacji • Standardy dotyczące służebności przesyłu w obsłudze geodezyjnej sądów cywilnych przedstawia Bogdan Grzechnik • Nieodwracalne skutki prawne – przypadek z praktyki sądowej omawia sędzia Magdalena ...

powrót

Anna Wardziak

ELA mówi o absolwentach

Informatyk, farmaceuta i leśnik to obecnie najlepiej opłacane zawody, i to już na starcie. Najłatwiej znaleźć pracę po ukończeniu kierunków z grupy nauk społecznych i technicznych. Ze znalezieniem zatrudnienia problemu nie mają również lekarze, jednak ich początkowe pensje są niskie. Natomiast najbardziej zagrożeni bezrobociem są absolwenci studiów przyrodniczych i rolniczych. Jak na tym tle wypadają absolwenci geodezji i kartografii?

Informacje na ten temat można uzys­kać z Ogólnopolskiego Systemu Monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów Szkół Wyższych (ELA), który powstał na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i od 18 maja funkcjonuje pod adresem absolwenci.nauka.gov.pl. Na razie w systemie są dane z jednego rocznika – dotyczące początku kariery zawodowej osób, które uzyskały dyplom w 2014 r. Już teraz system generuje ponad 7 tysięcy raportów. Opinia publiczna – jak przekonuje resort nauki – zyskuje dzięki systemowi obiektywną informację nt. efektywności kształcenia w kontekście powodzenia na rynku pracy. W miarę gromadzenia danych dotyczących kolejnych roczników absolwentów będziemy widzieli również pewne tendencje. (...)

Na przeprowadzenie monitoringu pozwoliła nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, która weszła w życie 1 października 2014 r. Podstawą systemu są raporty generowane automatycznie przy użyciu dedykowanego oprogramowania. Głównym źródłem przedstawianych w nich informacji są dane administracyjne pochodzące z systemu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz z systemu POL-on (dotyczącego szkolnictwa wyższego). Na razie sposób prezentacji pozwala na porównywanie dostarczonych wyników między kierunkami oraz uczelniami. (...)

Jakie dane o absolwentach geodezji i kartografii?
Przeanalizowaliśmy wszystkie raporty dotyczące kierunku. W systemie jest ich obecnie 39. (...) Jak wynika z naszego zestawienia, w pierwszym roku od ukończenia nauki magistrowie geodezji i kartografii z rocznika 2014 zarabiali średnio brutto tylko nieco ponad 170 zł miesięcznie więcej niż inżynierowie (odpowiednio 1887 i 1714 zł). (...) Dla porównania średnie miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w Polsce w badanym okresie wynosiło 3900 zł brutto. Młody magister budownictwa po PW zarobił średnio 3,1 tys. zł miesięcznie, a po AGH – 2,9 tys. zł. A na przykład magister informatyki po Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW już w pierwszym roku po studiach zarabiał średnio 6,1 tys. zł brutto....

Pełna treść artykułu wraz z danymi z raportów w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS