wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2016, Nr 7 (254) |


• Bez widoków na dobrą zmianę. Raport: płace geodetów • Czas prostowania, czyli monitoring budynku poddanego rektyfikacji • Standardy dotyczące służebności przesyłu w obsłudze geodezyjnej sądów cywilnych przedstawia Bogdan Grzechnik • Nieodwracalne skutki prawne – przypadek z praktyki sądowej omawia sędzia Magdalena ...

powrót

Jerzy Królikowski

Zadanie czy wyzwanie?

XII Krakowskie Spotkania z INSPIRE, Kraków, 13-14 czerwca

Zbliżająca się lawina geodezyjnych przetargów związanych z nową unijną perspektywą daje urzędom nadzieję na lepsze rejestry i sprawniejsze funkcjonowanie, a firmom – możliwość niezłego zarobku. Jednak im bliżej ich ogłoszenia, tym więcej obaw, że skutki mogą być całkiem inne.

Tytułowe pytanie zadał podczas „Krakowskich Spotkań z INSPIRE” prezes OPGK Kraków Robert Rachwał. Jak zauważył, szykowane przez GUGiK we współpracy z samorządami przetargi na modernizację powiatowych rejestrów powinny być przez firmy geodezyjne traktowane po prostu jako zadanie – coś, czego prawidłowe wykonanie wymaga rzetelności, sumienności i odpowiednich umiejętności. W praktyce jednak przedsiębiorstwa coraz częściej mają do czynienia z wyzwaniami, a więc czynnościami, które są obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia, często niezależnym od nich. Tak bez wątpienia było podczas przedsięwzięcia ZSIN faza I (GEODETA 1/2016). Czy podobnie będzie w nowych projektach, np. ZSIN faza II oraz K-GESUT? Uczestnicy towarzyszącej „Spotkaniom” debaty (wśród których byli zarówno przedsiębiorcy, jak i urzędnicy) zgodnie twierdzili, że z popełnionych błędów wszystkie strony wyciągnęły kilka sensownych wniosków. Wciąż jednak pozostają pewne nierozwiązane kwestie, które każą patrzeć na nowe projekty jak na kolejne wyzwanie.

Zagrożeniem jest chociażby czas. Podczas kilku niedawnych konferencji przedsiębiorcy podkreślali, że przeprowadzenie rzetelnej modernizacji EGiB powinno trwać nawet półtora roku. Tymczasem w ramach projektów ZSIN II oraz K-GESUT nie rozstrzygnięto jeszcze żadnego zamówienia, choć formalnie ruszyły już w listopadzie 2015 r. i nie mogą trwać dłużej niż 3 lata. Co gorsza, z ogłaszaniem geodezyjnych przetargów zwlekają także samorządy. Oficjalnym powodem opóźnień jest stanowisko Ministerstwa Rozwoju, które zaleciło urzędom wstrzymanie się z zamówieniami współfinansowanymi ze środków unijnych do czasu wejścia w życie nowelizacji Prawa zamówień publicznych. Bez stosowania tych zmienionych przepisów Bruksela może ponoć kwestionować niektóre wydatki. Zakładając, że prace legislacyjne pójdą sprawnie, nowelizacja Pzp wejdzie w życie jeszcze w lipcu. Jeśli jednak wziąć pod uwagę żmudne procedury przetargowe i bardzo prawdopodobne protesty wykonawców, na podpisanie pierwszych umów poczekamy nawet kilka miesięcy. A unijny zegar bezlitośnie tyka…

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS