Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2016, Nr 7 (254) |


• Bez widoków na dobrą zmianę. Raport: płace geodetów • Czas prostowania, czyli monitoring budynku poddanego rektyfikacji • Standardy dotyczące służebności przesyłu w obsłudze geodezyjnej sądów cywilnych przedstawia Bogdan Grzechnik • Nieodwracalne skutki prawne – przypadek z praktyki sądowej omawia sędzia Magdalena ...

powrót

Jerzy Królikowski

Zadanie czy wyzwanie?

XII Krakowskie Spotkania z INSPIRE, Kraków, 13-14 czerwca

Zbliżająca się lawina geodezyjnych przetargów związanych z nową unijną perspektywą daje urzędom nadzieję na lepsze rejestry i sprawniejsze funkcjonowanie, a firmom – możliwość niezłego zarobku. Jednak im bliżej ich ogłoszenia, tym więcej obaw, że skutki mogą być całkiem inne.

Tytułowe pytanie zadał podczas „Krakowskich Spotkań z INSPIRE” prezes OPGK Kraków Robert Rachwał. Jak zauważył, szykowane przez GUGiK we współpracy z samorządami przetargi na modernizację powiatowych rejestrów powinny być przez firmy geodezyjne traktowane po prostu jako zadanie – coś, czego prawidłowe wykonanie wymaga rzetelności, sumienności i odpowiednich umiejętności. W praktyce jednak przedsiębiorstwa coraz częściej mają do czynienia z wyzwaniami, a więc czynnościami, które są obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia, często niezależnym od nich. Tak bez wątpienia było podczas przedsięwzięcia ZSIN faza I (GEODETA 1/2016). Czy podobnie będzie w nowych projektach, np. ZSIN faza II oraz K-GESUT? Uczestnicy towarzyszącej „Spotkaniom” debaty (wśród których byli zarówno przedsiębiorcy, jak i urzędnicy) zgodnie twierdzili, że z popełnionych błędów wszystkie strony wyciągnęły kilka sensownych wniosków. Wciąż jednak pozostają pewne nierozwiązane kwestie, które każą patrzeć na nowe projekty jak na kolejne wyzwanie.

Zagrożeniem jest chociażby czas. Podczas kilku niedawnych konferencji przedsiębiorcy podkreślali, że przeprowadzenie rzetelnej modernizacji EGiB powinno trwać nawet półtora roku. Tymczasem w ramach projektów ZSIN II oraz K-GESUT nie rozstrzygnięto jeszcze żadnego zamówienia, choć formalnie ruszyły już w listopadzie 2015 r. i nie mogą trwać dłużej niż 3 lata. Co gorsza, z ogłaszaniem geodezyjnych przetargów zwlekają także samorządy. Oficjalnym powodem opóźnień jest stanowisko Ministerstwa Rozwoju, które zaleciło urzędom wstrzymanie się z zamówieniami współfinansowanymi ze środków unijnych do czasu wejścia w życie nowelizacji Prawa zamówień publicznych. Bez stosowania tych zmienionych przepisów Bruksela może ponoć kwestionować niektóre wydatki. Zakładając, że prace legislacyjne pójdą sprawnie, nowelizacja Pzp wejdzie w życie jeszcze w lipcu. Jeśli jednak wziąć pod uwagę żmudne procedury przetargowe i bardzo prawdopodobne protesty wykonawców, na podpisanie pierwszych umów poczekamy nawet kilka miesięcy. A unijny zegar bezlitośnie tyka…

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS