Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2016, Nr 6 (253) |


• Klątwa czerwonej pieczątki, czyli jak respektowane jest stanowisko GUNB ws. uwierzytelniania • Narzędzia dla biegłych sądowych w sprawach dotyczących rozgraniczeń i podziałów proponuje Bogdan Grzechnik • Wpis w EGiB a własność nieruchomości – sędzia Magdalena Durzyńska omawia kolejny przypadek z praktyki • ...

powrót

Małgorzata Kwiecińska

Doradztwo, mentoring i co jeszcze?

Formy wspierania rozwoju zawodowego. Część 4

Omawiane w poprzednich artykułach formy wspierania rozwoju zawodowego, jak szkolenia, warsztaty, trening czy coaching, nie wyczerpują listy dostępnych możliwości. Na uwagę zasługuje też konsulting, który dostarcza eksperckiej porady dopasowanej do sytuacji, oraz mentoring łączący aspekt przekazywania wiedzy i doradzania ze wzmacnianiem osobistego potencjału klienta. Z kolei sponsorowanie i inspirowanie to narzędzia wspierania rozwoju zawodowego „od wewnątrz”.

Gdy myślimy o rozwoju zawodowym (czy to własnym, czy – będąc liderem – swojego zespołu), skupiamy się przede wszystkim na dwóch poziomach piramidy Diltsa: zachowań oraz umiejętności, gdyż są one najlepiej obserwowalne (więcej w GEODECIE 3/2016). Dlatego też większość podejmowanych działań zarówno o charakterze interwencyjnym, jak i prewencyjnym, dotyczy tych właśnie aspektów – staramy się nabywać nowe kompetencje, eliminować niepożądane nawyki, uczyć się nowych, efektywniejszych sposobów realizacji zadań. Nie bez powodu więc najpopularniejszymi formami wspierania rozwoju są omawiane wcześniej szkolenia oraz – w drugiej kolejności – coaching. Warto jednak pamiętać, że firma, nawet jeśli jednoosobowa, to konstrukcja wielowymiarowa i czasem do jej wzmocnienia potrzebna jest zmiana na mniej widocznych na co dzień poziomach piramidy Diltsa. Mimo niewątpliwej skutecznoś­ci wspomnianych narzędzi są sytuacje, w których najwłaściwszym krokiem będzie skorzystanie z innych kategorii rozwiązań.

• Doradztwo

Z jedną z takich sytuacji mamy do czynienia, gdy bardziej niż nowych umiejętności czy przełamywania wewnętrznych ograniczeń potrzebujemy przewodnictwa albo konkretnej porady. Wtedy również możemy liczyć na profesjonalną pomoc, a będzie nią doradztwo. Doradca to osoba, która – w przeciwieństwie do coacha – specjalizuje się w obszarze usprawniania biznesu, dzięki czemu z pozycji eksperta jest w stanie dostarczać gotowe warianty rozwiązań, które uważa za najlepsze i najskuteczniejsze, opierając się na swojej wiedzy i doświadczeniu (obejmujących między innymi znajomość globalnych trendów, przepisów regulacyjnych czy nowych technologii).

Oczywiście także tutaj jest miejsce na elastyczne dostosowywanie rozwiązania do specyficznej sytuacji klienta poprzez wspólne poszukiwanie najlepszych sposobów przeprowadzenia zmiany w kontekście problemu. Jednak to na doradcy spoczywa znaczna część odpowiedzialności za efekty w zakresie zwiększenia skuteczności działań klienta. Ponieważ te dotychczasowe nie przynosiły określonych rezultatów, praca taka wymaga relatywnie dużego skupienia na doświadczeniach z przeszłości w celu dokonania rzetelnej identyfikacji potrzeb.

Doradztwo może przyjąć formę zarówno jednorazowego działania, jak i rozłożonego w czasie procesu. Okazuje się ono szczególnie przydatne, gdy planujemy duży projekt – od ubiegania się o unijne dotacje po raz pierwszy, poprzez start w dużym przetargu, aż po zakładanie własnej działalności od podstaw – czyli wszędzie tam, gdzie potrzebujemy merytorycznego wsparcia. Efektem tego rodzaju pracy będzie uzyskanie specjalistycznej wiedzy oraz propozycji rozwiązań wraz z pomocą przy ich wdrażaniu...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS