wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Czerwiec 2016, Nr 6 (253) |


• Klątwa czerwonej pieczątki, czyli jak respektowane jest stanowisko GUNB ws. uwierzytelniania • Narzędzia dla biegłych sądowych w sprawach dotyczących rozgraniczeń i podziałów proponuje Bogdan Grzechnik • Wpis w EGiB a własność nieruchomości – sędzia Magdalena Durzyńska omawia kolejny przypadek z praktyki • ...

powrót

Małgorzata Kwiecińska

Doradztwo, mentoring i co jeszcze?

Formy wspierania rozwoju zawodowego. Część 4

Omawiane w poprzednich artykułach formy wspierania rozwoju zawodowego, jak szkolenia, warsztaty, trening czy coaching, nie wyczerpują listy dostępnych możliwości. Na uwagę zasługuje też konsulting, który dostarcza eksperckiej porady dopasowanej do sytuacji, oraz mentoring łączący aspekt przekazywania wiedzy i doradzania ze wzmacnianiem osobistego potencjału klienta. Z kolei sponsorowanie i inspirowanie to narzędzia wspierania rozwoju zawodowego „od wewnątrz”.

Gdy myślimy o rozwoju zawodowym (czy to własnym, czy – będąc liderem – swojego zespołu), skupiamy się przede wszystkim na dwóch poziomach piramidy Diltsa: zachowań oraz umiejętności, gdyż są one najlepiej obserwowalne (więcej w GEODECIE 3/2016). Dlatego też większość podejmowanych działań zarówno o charakterze interwencyjnym, jak i prewencyjnym, dotyczy tych właśnie aspektów – staramy się nabywać nowe kompetencje, eliminować niepożądane nawyki, uczyć się nowych, efektywniejszych sposobów realizacji zadań. Nie bez powodu więc najpopularniejszymi formami wspierania rozwoju są omawiane wcześniej szkolenia oraz – w drugiej kolejności – coaching. Warto jednak pamiętać, że firma, nawet jeśli jednoosobowa, to konstrukcja wielowymiarowa i czasem do jej wzmocnienia potrzebna jest zmiana na mniej widocznych na co dzień poziomach piramidy Diltsa. Mimo niewątpliwej skutecznoś­ci wspomnianych narzędzi są sytuacje, w których najwłaściwszym krokiem będzie skorzystanie z innych kategorii rozwiązań.

• Doradztwo

Z jedną z takich sytuacji mamy do czynienia, gdy bardziej niż nowych umiejętności czy przełamywania wewnętrznych ograniczeń potrzebujemy przewodnictwa albo konkretnej porady. Wtedy również możemy liczyć na profesjonalną pomoc, a będzie nią doradztwo. Doradca to osoba, która – w przeciwieństwie do coacha – specjalizuje się w obszarze usprawniania biznesu, dzięki czemu z pozycji eksperta jest w stanie dostarczać gotowe warianty rozwiązań, które uważa za najlepsze i najskuteczniejsze, opierając się na swojej wiedzy i doświadczeniu (obejmujących między innymi znajomość globalnych trendów, przepisów regulacyjnych czy nowych technologii).

Oczywiście także tutaj jest miejsce na elastyczne dostosowywanie rozwiązania do specyficznej sytuacji klienta poprzez wspólne poszukiwanie najlepszych sposobów przeprowadzenia zmiany w kontekście problemu. Jednak to na doradcy spoczywa znaczna część odpowiedzialności za efekty w zakresie zwiększenia skuteczności działań klienta. Ponieważ te dotychczasowe nie przynosiły określonych rezultatów, praca taka wymaga relatywnie dużego skupienia na doświadczeniach z przeszłości w celu dokonania rzetelnej identyfikacji potrzeb.

Doradztwo może przyjąć formę zarówno jednorazowego działania, jak i rozłożonego w czasie procesu. Okazuje się ono szczególnie przydatne, gdy planujemy duży projekt – od ubiegania się o unijne dotacje po raz pierwszy, poprzez start w dużym przetargu, aż po zakładanie własnej działalności od podstaw – czyli wszędzie tam, gdzie potrzebujemy merytorycznego wsparcia. Efektem tego rodzaju pracy będzie uzyskanie specjalistycznej wiedzy oraz propozycji rozwiązań wraz z pomocą przy ich wdrażaniu...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS