wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Czerwiec 2016, Nr 6 (253) |


• Klątwa czerwonej pieczątki, czyli jak respektowane jest stanowisko GUNB ws. uwierzytelniania • Narzędzia dla biegłych sądowych w sprawach dotyczących rozgraniczeń i podziałów proponuje Bogdan Grzechnik • Wpis w EGiB a własność nieruchomości – sędzia Magdalena Durzyńska omawia kolejny przypadek z praktyki • ...

powrót

Jacek Mucha

Co nas czeka po RTK?

W 2011 roku firma Trimble przedstawiła światu technologię RTX, która ma umożliwiać pomiar z dokładnością 4 cm na całym świecie, i to bez korzystania z gęstej sieci naziemnych stacji referencyjnych. Czy to prawda? Na jakiej zasadzie działa RTX i czy warto z tej usługi korzystać?

Schemat działania technologii RTX
Schemat działania technologii RTX
Użytkownicy odbiorników GNSS dobrze wiedzą, że pomiary satelitarne można prowadzić albo w czasie rzeczywistym (w trybie autonomicznym lub różnicowym), albo w postprocessingu. Najczęściej stosujemy pomiary różnicowe, korzystając przez internet z usług naziemnych stacji referencyjnych, np. ASG-EUPOS. W granicach jednego kraju takie rozwiązanie działa bardzo dobrze, ale żeby stworzyć rozwiązanie globalne, należało tę technologię zmodyfikować.

W usługach RTX wykorzystywana jest np. inna infrastruktura naziemna. Nie jest to sieć krajowych stacji referencyjnych, ale ogólnoświatowy system ponad 100 stacji śledzących satelity GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou i QZSS. Gromadzone przez nie dane przekazywane są do należących do Trimble’a centrów obliczeniowych, gdzie dla każdego satelity wyznaczane są błędy orbity, przesunięcie od tej orbity oraz błędy zegara satelitarnego (rys. 1). Informacje te przesyłane są następnie do odbiorników jako poprawka w formacie CMRx. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiemy z dużą dokładnością, gdzie w określonym momencie znajdował się dany satelita, a na tej podstawie można precyzyjnie obliczyć czas podróży sygnału i maksymalnie zniwelować wpływ opóźnienia jonosferycznego. W efekcie dysponujemy znacznie lepszym rozwiązaniem nawigacyjnym.

• Nie ma zasięgu? Nie ma problemu!

Przetworzone dane z centrów obliczeniowych Trimble’a przekazywane są w formacie CMRx do satelitów telekomunikacyjnych, a z nich do odbiorników wyposażonych w anteny L-Band. Jeżeli jednak nasz instrument nie posiada takiej anteny, możemy otrzymywać poprawki przez sieć komórkową. Podstawowym warunkiem korzystania z technologii RTX jest więc obsługa zaprojektowanego przez firmę Trimb­le formatu CMRx.

Główną zaletą korzystania z korekt przez antenę L-Band jest uniezależnienie się od zasięgu sieci komórkowych. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu instrument odbiera sygnały nadawane w paśmie L, czyli na częstotliwościach z przedziału 1-2 GHz. Pracują na niej nie tylko satelity GNSS czy SBAS, ale również telekomunikacyjne. Antena L-Band jest jednak zdolna odbierać szerszy zakres pasma L niż ten wykorzystywany przez sygnały GNSS i SBAS. To ważne, ponieważ poprawki RTX transmitowane są przez satelity telekomunikacyjne, dla których udostępniono pasmo w przedziale 1525-1560 MHz, którego zwykłe anteny GNSS nie są w stanie śledzić. Przykładowo, obszar Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu (rys. 2) obsługuje aparat nadający sygnał RTXEA na częstotliwości 1539,9525 MHz z prędkością 600 bod (bod to liczba zmian medium transmisyjnego na sekundę).

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA


powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS