Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2016, Nr 6 (253) |


• Klątwa czerwonej pieczątki, czyli jak respektowane jest stanowisko GUNB ws. uwierzytelniania • Narzędzia dla biegłych sądowych w sprawach dotyczących rozgraniczeń i podziałów proponuje Bogdan Grzechnik • Wpis w EGiB a własność nieruchomości – sędzia Magdalena Durzyńska omawia kolejny przypadek z praktyki • ...

powrót

Jacek Mucha

Co nas czeka po RTK?

W 2011 roku firma Trimble przedstawiła światu technologię RTX, która ma umożliwiać pomiar z dokładnością 4 cm na całym świecie, i to bez korzystania z gęstej sieci naziemnych stacji referencyjnych. Czy to prawda? Na jakiej zasadzie działa RTX i czy warto z tej usługi korzystać?

Schemat działania technologii RTX
Schemat działania technologii RTX
Użytkownicy odbiorników GNSS dobrze wiedzą, że pomiary satelitarne można prowadzić albo w czasie rzeczywistym (w trybie autonomicznym lub różnicowym), albo w postprocessingu. Najczęściej stosujemy pomiary różnicowe, korzystając przez internet z usług naziemnych stacji referencyjnych, np. ASG-EUPOS. W granicach jednego kraju takie rozwiązanie działa bardzo dobrze, ale żeby stworzyć rozwiązanie globalne, należało tę technologię zmodyfikować.

W usługach RTX wykorzystywana jest np. inna infrastruktura naziemna. Nie jest to sieć krajowych stacji referencyjnych, ale ogólnoświatowy system ponad 100 stacji śledzących satelity GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou i QZSS. Gromadzone przez nie dane przekazywane są do należących do Trimble’a centrów obliczeniowych, gdzie dla każdego satelity wyznaczane są błędy orbity, przesunięcie od tej orbity oraz błędy zegara satelitarnego (rys. 1). Informacje te przesyłane są następnie do odbiorników jako poprawka w formacie CMRx. Dzięki takiemu rozwiązaniu wiemy z dużą dokładnością, gdzie w określonym momencie znajdował się dany satelita, a na tej podstawie można precyzyjnie obliczyć czas podróży sygnału i maksymalnie zniwelować wpływ opóźnienia jonosferycznego. W efekcie dysponujemy znacznie lepszym rozwiązaniem nawigacyjnym.

• Nie ma zasięgu? Nie ma problemu!

Przetworzone dane z centrów obliczeniowych Trimble’a przekazywane są w formacie CMRx do satelitów telekomunikacyjnych, a z nich do odbiorników wyposażonych w anteny L-Band. Jeżeli jednak nasz instrument nie posiada takiej anteny, możemy otrzymywać poprawki przez sieć komórkową. Podstawowym warunkiem korzystania z technologii RTX jest więc obsługa zaprojektowanego przez firmę Trimb­le formatu CMRx.

Główną zaletą korzystania z korekt przez antenę L-Band jest uniezależnienie się od zasięgu sieci komórkowych. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu instrument odbiera sygnały nadawane w paśmie L, czyli na częstotliwościach z przedziału 1-2 GHz. Pracują na niej nie tylko satelity GNSS czy SBAS, ale również telekomunikacyjne. Antena L-Band jest jednak zdolna odbierać szerszy zakres pasma L niż ten wykorzystywany przez sygnały GNSS i SBAS. To ważne, ponieważ poprawki RTX transmitowane są przez satelity telekomunikacyjne, dla których udostępniono pasmo w przedziale 1525-1560 MHz, którego zwykłe anteny GNSS nie są w stanie śledzić. Przykładowo, obszar Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu (rys. 2) obsługuje aparat nadający sygnał RTXEA na częstotliwości 1539,9525 MHz z prędkością 600 bod (bod to liczba zmian medium transmisyjnego na sekundę).

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA


powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama