wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Czerwiec 2016, Nr 6 (253) |


• Klątwa czerwonej pieczątki, czyli jak respektowane jest stanowisko GUNB ws. uwierzytelniania • Narzędzia dla biegłych sądowych w sprawach dotyczących rozgraniczeń i podziałów proponuje Bogdan Grzechnik • Wpis w EGiB a własność nieruchomości – sędzia Magdalena Durzyńska omawia kolejny przypadek z praktyki • ...

powrót

Jerzy Królikowski

Klątwa czerwonej pieczątki

Naiwni ci, którzy myśleli, że stanowisko Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w sprawie uwierzytelniania będzie zgodnie respektowane we wszystkich powiatach.

Przypomnijmy, że temat wywołało Polskie Towarzystwo Geodezyjne, zwracając się do GUNB o interpretację przepisów ws. uwierzytelniania map z inwentaryzacji powykonawczej (GEODETA 5/2016). W odpowiedzi dyrektor Departamentu Prawnego GUNB Agnieszka Jędrzejczak-Syrek stwierdziła m.in., że „wystarczającym jest, jeżeli dokumentacja geodezyjna, o której mowa w art. 57 ust. 1 pkt 5 ustawy – Prawo budowlane [tj. mapa z inwentaryzacji powykonawczej – red.], zostanie podpisana wyłącznie przez jej wykonawców, bez opatrywania jej jakimikolwiek klauzulami przez organ prowadzący państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny. Natomiast organ nadzoru budowlanego nie może żądać przedłożenia uwierzytelnionych zgodnie z art. 12b ust. 5 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne dokumentów, ponieważ przepisy prawa nie dają mu takiej kompetencji”.

Warto zauważyć, że w stanowisku GUNB nie ma mowy o mapach do celów projektowych (MdCP), a ich uwierzytelnianie również pozostaje kwestią sporną. Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj nie ma jednak wątpliwości. W opracowanej w zeszłym roku na zlecenie PTG ekspertyzie podkreślił, że brak jest podstaw prawnych do uwierzytelniania jakichkolwiek dokumentów geodezyjnych na potrzeby budownictwa, a więc również MdCP.

Choć stanowisko GUNB jest jednoznaczne, z jego stosowaniem w praktyce bywa różnie. Lektura internetowych forów dyskusyjnych pokazuje, że niektóre powiaty od razu zaakceptowały interpretację Urzędu. Stanowisko to oficjalnie poparł ponadto śląski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego. Są jednak miejsca, gdzie urzędnicy twierdzą, że opinii GUNB nie znają. Tu kluczowa jest rola wykonawców, którzy zwracają uwagę na ten dokument zarówno w miejscowym nadzorze budowlanym, jak i w wydziale geodezji. Czasem kilka telefonów zamyka sprawę, choć nie brak sporów, a nawet scysji na linii PINB – ODGiK – wynika z dyskusji na geodezyjnych forach. Ale są również przypadki, gdy powiatowi urzędnicy wprost nie zgadzają się z interpretacją GUNB. ..

Pełna treść artykułu oraz wywiad z geodetą powiatowym w Piasecznie Moniką Jaroszewską, która przedstawia punkt widzenia na tę sprawę tamtejszej służby geodezyjnej w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS