wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2016, Nr 5 (252) |


• Pora na drona? Czy w geodezji zakup bezzałogowca to inwestycja, która ma szansę się zwrócić? • Drony aktualizują PZGiK • Miasta na zdjęciach lotniczych sprzed lat – podróż sentymentalna, ale też narzędzie dla starostów • Odyseja 2025, czyli program realizacji zadań w dziedzinie geodezji i kartografii na lata 2016-25 ...

powrót

Jerzy Królikowski

Odyseja 2025

Program realizacji zadań w dziedzinie geodezji i kartografii na lata 2016-25. Planowanie działań geodezji na 10 lat do przodu jest wprawdzie do pewnego stopnia wróżeniem z fusów, ale jeśli chcemy zrównoważonego rozwoju branży, nie da się od takich prognoz uciec. Czy jednak propozycje GUGiK-u wnoszą tu cokolwiek istotnego?

Wizję rozwoju na najbliższą dekadę Główny Urząd Geodezji i Kartografii zawarł w „Programie realizacji zadań w dziedzinie geodezji i kartografii na lata 2016-2025” (zwanego dalej Programem) – projekt tego dokumentu opublikowano do konsultacji na początku lutego br. (tnij.org/geodezja2025). Stawia on przed krajową służbą geodezyjną i kartograficzną dwa podstawowe cele. Po pierwsze, zapewnienie wysokiej jakości, dokładności i dostępności danych PZGiK (Program zakłada, że do 2022 roku wszystkie rejestry przestrzenne będą cyfrowe oraz dostępne przez usługi sieciowe). Po drugie, zachęcenie obywateli, przedsiębiorców i urzędników do jak najszerszego korzystania z tych zasobów i serwisów. Do realizacji tych ogólnikowych celów ma doprowadzić 14 bardziej szczegółowych działań. W programie zawarto także harmonogram modernizacji poszczególnych baz PZGiK oraz zestawienie źródeł, z których finansowane będą te zamierzenia (patrz wykres).

Członkowie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej, którzy debatowali nad tym dokumentem 7 kwietnia, są zgodni – należy pochwalić GUGiK za sporządzenie Programu. Ale część z nich nie kryło, że autorzy opracowania pominęli wiele istotnych problemów trapiących branżę geodezyjną.

• Względne miliardy

Program przewiduje, że w ciągu najbliższej dekady służba geodezyjna może liczyć na ponad 3,7 mld zł na realizację swoich zadań. To dużo czy mało? Zdaniem głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego to sporo, a z pewnością więcej, niż branża otrzymywała dotychczas. Jerzy Kozłowski z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwraca jednak uwagę, że jeśli podzielić tę sumę na 10 lat i wszystkie samorządy, wychodzi kwota (niecały milion zł/rok/powiat), która na realizację wszystkich celów może okazać się niewystarczająca...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA


powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS