Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2016, Nr 4 (251) |


• Dlaczego należy zlikwidować licencje na materiały z zasobu? Czyli życzeniowe przepisy w zderzeniu z rzeczywistością • Kosmiczne możliwości – o znaczeniu i rozbudowie Centrum Geomatyki Stosowanej WAT opowiada Grzegorz Nykiel • Kto da mniej?! Nowy kanał sprzedaży usług geodezyjnych • Trzeba zmienić procedury dotyczące ...

powrót

Grzegorz Hopek, Michał Michałowski

Rozsądne miasto 3D

W erze szybkiego rozwoju technologii pomiarowych opracowanie trójwymiarowego modelu zabudowy nie jest już wielką filozofią. Sztuką wciąż pozostaje natomiast utrzymanie go w aktualności, integracja z innymi rejestrami oraz udostępnienie obywatelom. Z tymi wyzwaniami – jako jedno z pierwszych miast w Polsce – chce się zmierzyć Poznań.

Mapa rozbieżności między biblioteką dachów a modelem budynku
Mapa rozbieżności między biblioteką dachów a modelem budynku
Stolica Wielkopolski ma już swój model zabudowy. Korzystając z danych z lotniczego skanowania laserowego kraju pozyskanych przez GUGiK na potrzeby projektu ISOK, opracowano cyf­rowe, trójwymiarowe odwzorowanie zabudowy całego miasta o szczegółowości zgodnej ze standardem CityGML LoD 0 oraz 1 (patrz ramka). Choć model ten jest przydatny w wielu zadaniach urzędu, to ma kilka istotnych mankamentów. Po pierwsze, jego szczegółowość dla części zastosowań jest niewystarczająca. Po drugie, dane nie są przechowywane w strukturze bazodanowej, ale po prostu w plikach DGN czy SHP 3D, co utrudnia zarządzanie zbiorem i jego udostępnianie. Po trzecie, dane ISOK pozyskano w 2012 r. Z każdym rokiem ulegają więc dezaktualizacji.

By rozwiązać wszystkie te problemy, stworzono koncepcję budowy, aktualizacji oraz udostępniania modelu 3D Poznania. Jej inicjatorem jest Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ – jednostka, która w imieniu poznańskiego ratusza realizuje zadania służby geodezyjnej i kartograficznej, a także zarządza miejskim systemem informacji przestrzennej. Koncepcja ta wpisuje się w założenia programu budowy infrastruktury informacji przestrzennej. Nawiązuje również do rozporządzenia Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów tele­informatycznych, a także do modelu zapisu danych zgodnego z OGC CityGML – uznanym, międzynarodowym standardem tworzenia i zarządzania modelami 3D o różnych poziomach szczegółowości.

• Tworzenie modelu

Utworzenie modelu 3D Poznania realizowane będzie własnymi siłami GEOPOZ-u na podstawie danych z lotniczego skanowania kraju oraz informacji pozys­kiwanych w wyniku realizacji zadań statutowych urzędu. Na bazie chmury punktów ISOK utworzony zostanie numeryczny model terenu (NMT) o oczku siatki 1 m oraz numeryczny model pokrycia terenu (NMPT) w rozdzielczości 0,5 m. Oprócz NMT i NMPT wykorzystane zostaną kontury budynków do optymalizacji procedury generowania modelu poprzez przetwarzanie punktów w ramach poszczególnych obrysów oraz nadanie obiektom 3D odpowiednich identyfikatorów numerycznych budynków. Warstwa obrysów będzie sumą warstw budynków ewidencyjnych oraz bloków budynków pozyskiwanych na stacjach fotogrametrycznych w procesie stereodigitalizacji zdjęć lotniczych. Dużym wyzwaniem będzie tu zbadanie oraz poprawa topologii użytych zbiorów – kontury przylegających do siebie budynków nie mogą się bowiem nakładać...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS