Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2016, Nr 4 (251) |


• Dlaczego należy zlikwidować licencje na materiały z zasobu? Czyli życzeniowe przepisy w zderzeniu z rzeczywistością • Kosmiczne możliwości – o znaczeniu i rozbudowie Centrum Geomatyki Stosowanej WAT opowiada Grzegorz Nykiel • Kto da mniej?! Nowy kanał sprzedaży usług geodezyjnych • Trzeba zmienić procedury dotyczące ...

powrót

Dominika Chądzyńska

Kondor wylądował w Bezmiechowej

Możliwości wizualizacji danych GIS w grach komputerowych. Symulatory pojazdów i statków to gatunek gier, w którym realis­tyczne dane geoprzestrzenne są niezwykle istotne. Zwłaszcza jeżeli symulatory te są wykorzystywane w celach treningowych.

Atrakcyjnie przedstawiony świat to podstawa każdej dobrej gry komputerowej. Dopracowane, zapierające dech w piersiach krajobrazy w „Wiedźminie 3: Dziki Gon” czy rozległe obszary Stanów Zjednoczonych po wojnie nuklearnej zaprojektowane dla serii „Fallout” w dużej mierze przyczyniły się do sukcesu tych gier. Od lat 90. ubiegłego wieku, dzięki rosnącym możliwościom komputerów, światy te coraz częściej powstawały z wykorzystaniem grafiki 3D.
Ten postęp technologiczny nie ominął również kartografii i GIS. Statyczne i dwuwymiarowe mapy w wielu przypadkach przestały być wystarczającą formą prezentacji danych geoprzestrzennych. Od współczesnej kartografii oczekuje się dynamicznych i interaktywnych wizualizacji. Dlatego warto przyjrzeć się technologiom wykorzystywanym w grach komputerowych.

W ramach pracy magisterskiej obronionej w Zakładzie Kartografii Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej przygotowałam model terenu (tzw. scenerię) dla symulatora lotu szybowcem „Condor: The Competition Soa­ring Simulator”. Gra w wersji podstawowej oferuje zarówno wiernie odtworzone realia lotów szybowcowych, jak i dokładnie odwzorowaną przestrzeń geograficzną. Po zainstalowaniu symulatora mamy do dyspozycji, niestety, tylko jedną scenerię – Słowenię (kraj, skąd pochodzą twórcy gry). Zajmuje ona obszar około 37 tys. km kw. zróżnicowanego terenu. Aby użytkownicy nie znudzili się lataniem w jednym kraju, udostępniono jednak narzędzie Condor Scenery Toolkit wspomagające tworzenie własnych modeli terenu, którymi społeczność użytkowników może się dzielić m.in. poprzez stronę www.condor-club.eu.

• Dlaczego Bezmiechowa

Jako obszar opracowania wybrałam okolice Akademickiego Ośrodka Szybowcowego (AOS) Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej – prostokąt o wymiarach 72 x 111 km zlokalizowany na południowywschód od Rzeszowa. Szybowisko położone jest w Górach Słonnych (pasmo górskie w Karpatach Wschodnich) w pobliżu szczytu Kamionka (631 m n.p.m.) i stanowi kolebkę polskiego szybownictwa. Lądowisko usytuowane jest na południowym stoku masywu Gór Słonnych, a na jego szczycie znajdują się zabudowania lotniskowe, hangar, domek pilota oraz główny budynek ośrodka z wieżą widokową.

Okoliczne tereny tworzą atrakcyjne warunki dla szybownictwa – pobliskie góry mają tzw. układ rusztowy, czyli system równoległych do siebie pasm, rozdzielonych dolinami cieków wodnych. Nad południowymi stokami, które w efekcie silnego nasłonecznienia ulegają nagrzaniu, powstaje wymuszony termicznie wiatr pod stok (tzw. efekt żagla). Jeśli danego dnia wieje wiatr południowy, ukształtowanie terenu powoduje utworzenie alei termicznej z prądami wznoszącymi, dzięki którym szybowce mogą unosić się w powietrzu przez długi czas. Ponadto ośrodek szybowcowy w Bezmiechowej na tle innych ośrodków w Polsce (czy nawet w Europie) wyróżnia się tym, że pozwala na wykonywanie startów grawitacyjnych (czyli wykorzystujących nachylenie terenu zamiast ciągnięcia szybowca przez wyciągarkę lub samolot)...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS