wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Kwiecień 2016, Nr 4 (251) |


• Dlaczego należy zlikwidować licencje na materiały z zasobu? Czyli życzeniowe przepisy w zderzeniu z rzeczywistością • Kosmiczne możliwości – o znaczeniu i rozbudowie Centrum Geomatyki Stosowanej WAT opowiada Grzegorz Nykiel • Kto da mniej?! Nowy kanał sprzedaży usług geodezyjnych • Trzeba zmienić procedury dotyczące ...

powrót

Jerzy Królikowski

Weryfikacja po płońsku

Czy ODGiK-i mogą zlecać firmom pełnienie swoich ustawowych obowiązków w drodze zamówień publicznych? Ośrodek w Płońsku (woj. mazowieckie) przekonuje, że nie tylko można, ale też warto.

Przetarg na „pełnienie funkcji weryfikatora prac geodezyjnych i kartograficznych przyjmowanych do powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego” został ogłoszony przez Starostwo w Płońsku w połowie stycznia br. Jak czytamy w ogłoszeniu, przedmiotem zamówienia jest weryfikacja zbiorów danych lub innych materiałów stanowiących wynik prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, w tym pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych, inwentaryzacyjnych i rozgraniczeń, podziałów i dokumentacji do celów prawnych, a także nadzór w trakcie wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych zlecanych przez starostę płońskiego w ramach przyznanych dotacji celowych i środków włas­nych powiatu.

Do obowiązków weryfikatora wybranego w drodze tego przetargu należy w szczególności sprawdzanie kompletności przekazywanych materiałów oraz ich zgodności z przepisami obowiązującymi w geodezji. Wykonawca jest ponadto zobowiązany do sprawowania merytorycznego nadzoru nad pracami realizowanymi na zlecenie starostwa poprzez tłumaczenie problemów dotyczących interpretacji wytycznych technicznych, przyjętych technologii i wyboru sposobu wykonywania prac geodezyjnych, a także uczestnictwo w odbiorach. Bazując na danych z zeszłego roku, starostwo oszacowało, że zwycięzca przetargu będzie miał do weryfikacji około 3 tys. prac.

Wiadomość o zamówieniu publicznym wzbudziła wśród geodetów spore zainteresowanie, a nawet kontrowersje, co widać choćby na internetowych forach dyskusyjnych. Praktyka powiatu płońskiego budzi wątpliwości komentatorów przede wszystkim co do zgodności z prawem. W całym kraju weryfikację przeprowadza przecież upoważniony przez starostę urzędnik, a tu nagle pojawia się firma. Czy to jest legalne?...

Pełna treść arykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS