wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Kwiecień 2016, Nr 4 (251) |


• Dlaczego należy zlikwidować licencje na materiały z zasobu? Czyli życzeniowe przepisy w zderzeniu z rzeczywistością • Kosmiczne możliwości – o znaczeniu i rozbudowie Centrum Geomatyki Stosowanej WAT opowiada Grzegorz Nykiel • Kto da mniej?! Nowy kanał sprzedaży usług geodezyjnych • Trzeba zmienić procedury dotyczące ...

powrót

Magdalena Durzyńska

Jakie opłaty za uzgodnienia sieci?

W sprawie opłat za uzgodnienie usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu i przyłączy (po nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z 12 lipca 2014 r.) narosło sporo wątpliwości. W ich rozstrzyganie zaangażowane bywają nie tylko organy służby geodezyjnej różnych szczebli, ale również sądy administracyjne.

Przykład 1

Przedmiotem uzgodnienia wynikającym z formularza złożonego wnios­ku była sieć gazowa zlokalizowana w dwóch różnych miejs­cach w tej samej gminie, tj. we wsi X i w miejscowoś­ci Y. Po wpłynięciu wniosku starosta przeprowadził analizę załączonych do niego projektów i uznał, że uzgodnienie winno dotyczyć zarówno sieci, jak i przyłączy gazowych uwidocznionych na mapie zasadniczej, po czym wystawił Dokument Obliczenia Opłaty (DOO) na kwotę 255 zł, obejmującą 150 zł za uzgodnienie sieci i 105 zł za uzgodnienie przyłączy. Wniosko­dawca dokonał przelewu całej kwoty na konto powiatu. Następnie przeprowadzono naradę koordynacyjną, której przedmiotem były „gazociągi i przyłącza gazowe” we wsi X i w miejscowości Y. Projekt został uzgodniony, co zawarto w protokole z narady koordynacyjnej.
Wnioskodawca nie zgodził się jednak z wysokością naliczonej opłaty i choć ją wniósł, to – mając na względzie art. 40f ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity: DzU z 2015 r., poz. 520, dalej jako Pgik/ustawa) – wystąpił do starosty o ustalenie opłaty w drodze decyzji administracyjnej, co ten uczynił.

W wyniku rozpatrzenia odwołania wnioskodawcy wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego (WINGiK) uchylił decyzję starosty i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. W uzasadnieniu WINGiK wskazał, że według art. 28b ust. 1 Pgik na naradach koordynacyjnych organizowanych przez starostę uzgadnia się sytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na obszarach miast oraz w pasach drogowych na terenie istniejącej lub projektowanej zwartej zabudowy obszarów wiejskich oraz że uzgodnień na naradach koordynacyjnych nie stosuje się do przyłączy i sieci uzbrojenia terenu sytuowanych wyłącznie w granicach działki budowlanej (art. 28b ust. 2 Pgik).

Stwierdził, że na wniosek inwestora lub projektanta sieci (uzasadniony w szczególności potrzebą wyeliminowania zagrożeń wynikających z możliwej kolizji między sytuowanymi na tym samym terenie sieciami uzbrojenia terenu) przedmiotem narady koordynacyjnej może być sytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu na obszarach innych niż wymienione w ust. 1 lub sytuowanie przyłączy (art. 28b ust. 4 Pgik). WINGiK uznał też, że według powyższych przepisów unormowania zawarte w Pgik rozdzielają uzgodnienia sieci uzbrojenia terenu i uzgodnienia przyłączy...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS