Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2016, Nr 3 (250) |


• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2015 – coroczny raport z rynku pracy • Recepta na bestseller – rozmowa z autorami Książki Roku 2015 w Księgarni Geoforum.pl • Stolica pod kosmiczną lupą – wykorzystanie interferometrii w monitoringu deformacji • Nie ma zgody na taką ugodę. Bogdan Grzechnik ...

powrót

Marian Kowalczyk, Małgorzata Pietras-Szewczyk

Doświadczeni mogą studiować krócej i taniej

Do niedawna na studiach respektowano tylko oceny i zaliczenia z innych uczelni lub kierunków. Przepisy ustawy z 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1198) stworzyły możliwość potwierdzania efektów uczenia się (PEU) nabytych poza edukacją formalną, w szczególności podczas pracy zawodowej, a także na szkoleniach i kursach. Rozwiązanie to pozwala osobom z odpowiednim doświadczeniem i kwalifikacjami skończyć studia szybciej i zmniejszyć ich koszty (nawet do 50%).

Procedurę PEU wprowadziła już Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu. Senat tej uczelni określił organizację potwierdzania efektów uczenia się w uchwale nr 27/2015 z 30 czerwca 2015 r. Organami wydającymi decyzje w tym procesie są: Uczelniana Komisja ds. PEU oraz Uczelniana Komisja Odwoławcza ds. PEU. Na Wydziale Nauk Technicznych DSW prowadzącym studia I stopnia na kierunku geodezja i kartografia organem przeprowadzającym proces PEU jest Zespół Kierunkowy ds. Weryfikacji Efektów Uczenia się (powołany przez dziekana WNT). W skład zespołu wchodzi wydziałowy doradca ds. PEU oraz dwóch członków Rady Programowej kierunku. Dodatkowo dziekan WNT może do zespołu powołać innych nauczycieli akademickich oraz – w zależności od potrzeb – przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego.

• Kto w DSW może skorzystać?

Zgodnie z treścią art. 170f znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym o potwierdzenie efektów uczenia się mogą ubiegać się kandydaci posiadający:
• świadectwo dojrzałości i co najmniej 5 lat doświadczenia zawodowego – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia I stopnia,
• tytuł zawodowy magistra lub równorzędny i co najmniej 2 lata doświadczenia zawodowego po ukończeniu studiów I lub II stopnia – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na kolejny kierunek studiów I stopnia.

Dokumentami pozwalającymi zweryfikować i ocenić wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne nabyte poza formalnym systemem kształcenia są w szczególności:
• zaświadczenia potwierdzające uzys­kanie ich w trakcie pracy zawodowej, wolontariatu lub działalności społecznej,
• dyplomy i zaświadczenia z odbytych kursów i szkoleń,
• dokumenty potwierdzające uczestnictwo kandydata w pracach badawczych, projektowych lub innych,
• certyfikaty językowe...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS