Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2016, Nr 3 (250) |


• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2015 – coroczny raport z rynku pracy • Recepta na bestseller – rozmowa z autorami Książki Roku 2015 w Księgarni Geoforum.pl • Stolica pod kosmiczną lupą – wykorzystanie interferometrii w monitoringu deformacji • Nie ma zgody na taką ugodę. Bogdan Grzechnik ...

powrót

Małgorzata Kwiecińska

Jak dobrać właściwe instrumenty?

Formy wspierania rozwoju zawodowego. Część I

Często kompetencje miękkie traktowane są jak coś, co jest nam dane lub nie. Usłyszeć więc można: „nie jestem asertywny” albo „ja to do negocjacji się nie nadaję”. Tymczasem umiejętności miękkie również można z powodzeniem rozwijać, a szans na ten rozwój obecnie pojawia się coraz więcej. Jak w tym gąszczu ofert nie zginąć?

Zarządzanie firmą (ogólniej organizacją) jest sporym wyzwaniem, niezależnie od tego, czy jest to jednoosobowa działalność, niewielkie przedsiębiorstwo czy większa organizacja. Liczba spraw, którymi trzeba się zająć, nawyków wymagających wdrożenia, a przede wszystkim umiejętności, które są niezbędne do efektywnego wykonywania i koordynowania tych różnych działań, jest ogromna. I dotyczy to zarówno tzw. kompetencji twardych, a więc opartych na konkretnej zawodowej wiedzy (np. elementy geodezji, prawa czy księgowości), jak i tych miękkich, psychospołecznych (np. asertywność czy radzenie sobie ze stresem). Korzyść z umiejętności należących do tej drugiej grupy jest podwójna, bo o ile wiedza na temat centrowania tachimetru raczej nie przyda się nam poza kontekstem pracy, o tyle lepsze zarządzanie czasem czy komunikacja z innymi mają szansę zaowocować wyższą skutecznością także na polu osobistym. Warto o tym pamiętać również z myślą o swoich pracownikach. Jeśli nie jesteś zadowolony z ich pracy, mimo iż wydawali się świetnymi fachowcami, wstrzymaj się z decyzją o zwolnieniu. Być może, proponując odpowiednio dopasowaną formę rozwoju, niewielkim kosztem odzyskasz efektywność inwestycji w pracownika, która została już zrealizowana. Tylko co to znaczy „odpowiednio dopasowaną”?

• Model Diltsa

Samo uświadomienie sobie, że można, a nawet powinno się wspierać rozwój własny i innych, jest bardzo ważnym krokiem, ale jednym z wielu. Kolejnym powinno być postawienie pytania, która z dostępnych form będzie najbardziej efektywna w kontekście aktualnego problemu, bo możliwości na rynku jest naprawdę wiele. Jest więc naturalne, że niektóre z nich okażą się mniej, a inne bardziej adekwatne. Dużym ułatwieniem w tym wyborze jest model zaproponowany przez Roberta Diltsa – międzynarodowego coacha, trenera i konsultanta – który od lat 70. XX w. zajmuje się wspieraniem rozwoju organizacji na całym świecie. Zakłada on, że funkcjonowanie firmy, podobnie jak każdej osoby, opisać można za pomocą kilku poziomów, które zwizualizowane tworzą piramidę. Są one ułożone hierarchicznie, co oznacza, że zmiana na dowolnym piętrze pociąga za sobą zmiany na wszystkich poniżej. Te poziomy to, idąc od dołu, kolejno:
1. Środowisko, czyli wszystko, co nas otacza – miejsca, ludzie i relacje między nimi, czas i warunki, w których się znajdujemy, ale także stan naszego ciała i umysłu (środowisko wewnętrzne).
2. Zachowania, a więc reakcje, działania i odczucia osób i grup osób, czyli wszelkie formy aktywności...


Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA


powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS