wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2016, Nr 3 (250) |


• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2015 – coroczny raport z rynku pracy • Recepta na bestseller – rozmowa z autorami Książki Roku 2015 w Księgarni Geoforum.pl • Stolica pod kosmiczną lupą – wykorzystanie interferometrii w monitoringu deformacji • Nie ma zgody na taką ugodę. Bogdan Grzechnik ...

powrót

Arkadiusz Piechota

Praca paliła się w rękach

Rozbudowa elektrowni geotermalnej na Islandii – geodezyjna obsługa inwestycji. Islandia jako pierwsze państwo na świecie chce całkowicie zrezygnować z wykorzystania paliw kopalnych w produkcji energii, przede wszystkim na rzecz geotermii, której jest tu pod dostatkiem. Ten ambitny plan oznacza sporo inwestycji budowlanych, a więc i ciekawej pracy dla geodetów.

W 2015 roku miałem przyjemność uczestniczyć jako geodeta w projekcie rozbudowy jednej z największych na świecie elektrowni geotermalnych Hellisheiði, która znajduje się około 30 km na południowy wschód od stolicy kraju Reykjavíku. Prace obejmowały budowę: 12 kilometrów rurociągu parowego i wodnego z ponad 600 fundamentami, 125 przepustów, stacji pomp wraz ze zbiornikami oraz 17 km sieci uzbrojenia terenu. Celem projektu było połączenie nowo powstałych odwiertów geotermalnych z elektrownią, aby zapewnić większą moc produkcyjną. Po rozbudowie dostarcza ona 303 MW energii elektrycznej i 133 MW energii cieplnej.

Podobnie jak kilku innych towarzyszących mi polskich geodetów trafiłem na Islandię dzięki ogłoszeniu o pracę jednej ze skandynawskich firm budowlanych. Mój kontrakt trwał 11 miesięcy, z czego ostatnie 6 dotyczyło właśnie elektrowni Hellisheiði. Pierwsze 5 miesięcy spędziłem zaś na wyspie Bjarkoy w Norwegii na budowie podmorskiego tunelu drogowego pomiędzy dwiema wyspami. Jednak ze względu na kwestie ochrony środowiska i brak pewnych pozwoleń część prac wstrzymano i oddelegowano mnie do Islandii.

• Na granicy dwóch kontynentów

Islandia położona jest na dwóch płytach tektonicznych – eurazjatyckiej oraz północnoamerykańskiej. Rozdziela je biegnąca praktycznie przez środek wys­py aktywna strefa ryftowa – to właśnie w jej obrębie położona jest elektrownia Hellisheiði. Płyty te rozsuwają się średnio około 1 cm na rok, co ma poważne konsekwencje dla stabilności osnowy geodezyjnej założonej dla tego kraju. Ruch litosfery powoduje bowiem ciągłą zmianę współrzędnych punktów. Oczywiście w obrębie jednej płyty tektonicznej geometria punktów pozostaje zachowana.

Przed rozpoczęciem prac należało wykonać pomiar kontrolny na wszystkich planowanych do wykorzystania punktach państwowej osnowy, do czego zastosowano satelitarne pomiary statyczne. Dane do nawiązań pochodziły z sieci permanentnych stacji referencyjnych rozlokowanych na terenie całego kraju. Wyniki pomiarów pozwoliły na wprowadzenie poprawki uwzględniającej zmiany współrzędnych punktów osnowy...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS