Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2016, Nr 3 (250) |


• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2015 – coroczny raport z rynku pracy • Recepta na bestseller – rozmowa z autorami Książki Roku 2015 w Księgarni Geoforum.pl • Stolica pod kosmiczną lupą – wykorzystanie interferometrii w monitoringu deformacji • Nie ma zgody na taką ugodę. Bogdan Grzechnik ...

powrót

Rozmawiała Anna Wardziak

Recepta na bestseller

Rozmawiamy z autorami bestselleru Księgarni Geoforum.pl w 2015 r. – książki „Geodezyjne aspekty rozgraniczeń i podziałów nieruchomości”. Dr hab. inż. Anita Kwartnik-Pruc (adiunkt w Katedrze Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa) oraz dr hab. inż. Paweł Hanus (adiunkt w Katedrze Geomatyki) są pracownikami naukowo-dydaktycznymi Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

ANNA WARDZIAK: Czy wiadomość, że w naszej branżowej Księgarni Geoforum.pl wasza książka okazała się najlepiej sprzedającą się publikacją w 2015 r., była dla państwa zaskoczeniem? Czy spodziewaliście się dużego zainteresowania nią?

PAWEŁ HANUS: Książka była pisana z założeniem małego nakładu, jako monografia naukowa, choć planowaliś­my ją również wykorzystać jako pomoc dydaktyczną. Konieczność dwukrotnego dodruku była dla nas dużym zaskoczeniem.

ANITA KWARTNIK-PRUC: W ogóle nie spodziewaliśmy się, że książka będzie sprzedawana poza naszą uczelnią.

W czym upatrujecie państwo sukces tej publikacji?

PH: W mojej ocenie zdecydowała dobrze skalkulowana cena, a przede wszystkim to, że poruszamy w niej aktualne problemy. Kwestia granic jest dzisiaj istotna jak nigdy wcześniej, a przy tym budzi wiele niejasności i kontrowersji. Ciągłe zmiany przepisów nie ułatwiają zrozumienia problemu.

AKP: Bardzo mało jest na rynku pub­likacji z tej tematyki pisanych dla geodetów przez geodetów, którzy znają problemy realizacji procedur geodezyjno-prawnych niejako „od podszewki”.

Co było inspiracją do napisania książki?

PH: Problem granic nieruchomości i procedur z tym związanych, który wynika z wielu niedomówień czy wręcz zaprzeczeń, jakie znajdują się w przepisach, wymaga dyskusji. Ważne, aby o tej sprawie rozmawiać w możliwie najszerszym gronie. Geodeta z Poznania nie zrozumie tego z Krakowa, a ten z Krakowa – kolegi z Radomia. Mam tu na myśli różnorodność źródeł danych o granicach, różne sposoby zakładania katastru. O dobre przepisy jest zatem bardzo trudno.

AKP: Brakuje jasnych i klarownych procedur, wzorów dokumentów. Oczywiście realizowane prace geodezyjne zależą w dużej mierze od materiałów dostępnych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, lecz sam przebieg postępowania na gruncie i wynik końcowy w postaci operatu geodezyjnego powinny być jednolite w całej Polsce...

Pełna treść wywiadu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS