wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2016, Nr 3 (250) |


• Bezrobocie wśród geodetów i kartografów 2015 – coroczny raport z rynku pracy • Recepta na bestseller – rozmowa z autorami Książki Roku 2015 w Księgarni Geoforum.pl • Stolica pod kosmiczną lupą – wykorzystanie interferometrii w monitoringu deformacji • Nie ma zgody na taką ugodę. Bogdan Grzechnik ...

powrót

Rozmawiała Anna Wardziak

Recepta na bestseller

Rozmawiamy z autorami bestselleru Księgarni Geoforum.pl w 2015 r. – książki „Geodezyjne aspekty rozgraniczeń i podziałów nieruchomości”. Dr hab. inż. Anita Kwartnik-Pruc (adiunkt w Katedrze Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa) oraz dr hab. inż. Paweł Hanus (adiunkt w Katedrze Geomatyki) są pracownikami naukowo-dydaktycznymi Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

ANNA WARDZIAK: Czy wiadomość, że w naszej branżowej Księgarni Geoforum.pl wasza książka okazała się najlepiej sprzedającą się publikacją w 2015 r., była dla państwa zaskoczeniem? Czy spodziewaliście się dużego zainteresowania nią?

PAWEŁ HANUS: Książka była pisana z założeniem małego nakładu, jako monografia naukowa, choć planowaliś­my ją również wykorzystać jako pomoc dydaktyczną. Konieczność dwukrotnego dodruku była dla nas dużym zaskoczeniem.

ANITA KWARTNIK-PRUC: W ogóle nie spodziewaliśmy się, że książka będzie sprzedawana poza naszą uczelnią.

W czym upatrujecie państwo sukces tej publikacji?

PH: W mojej ocenie zdecydowała dobrze skalkulowana cena, a przede wszystkim to, że poruszamy w niej aktualne problemy. Kwestia granic jest dzisiaj istotna jak nigdy wcześniej, a przy tym budzi wiele niejasności i kontrowersji. Ciągłe zmiany przepisów nie ułatwiają zrozumienia problemu.

AKP: Bardzo mało jest na rynku pub­likacji z tej tematyki pisanych dla geodetów przez geodetów, którzy znają problemy realizacji procedur geodezyjno-prawnych niejako „od podszewki”.

Co było inspiracją do napisania książki?

PH: Problem granic nieruchomości i procedur z tym związanych, który wynika z wielu niedomówień czy wręcz zaprzeczeń, jakie znajdują się w przepisach, wymaga dyskusji. Ważne, aby o tej sprawie rozmawiać w możliwie najszerszym gronie. Geodeta z Poznania nie zrozumie tego z Krakowa, a ten z Krakowa – kolegi z Radomia. Mam tu na myśli różnorodność źródeł danych o granicach, różne sposoby zakładania katastru. O dobre przepisy jest zatem bardzo trudno.

AKP: Brakuje jasnych i klarownych procedur, wzorów dokumentów. Oczywiście realizowane prace geodezyjne zależą w dużej mierze od materiałów dostępnych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, lecz sam przebieg postępowania na gruncie i wynik końcowy w postaci operatu geodezyjnego powinny być jednolite w całej Polsce...

Pełna treść wywiadu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS