wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Luty 2016, Nr 2 (249) |


• Jak poruszyć sieć? Czyli dlaczego geodeci powinni być aktywni w mediach społecznościowych • O upowszechnianiu kartograficznego dziedzictwa stolicy rozmawiamy z dr. Pawłem Weszpińskim • Sentinel-2A – dane i jak z nich skorzystać? • Czego od was chcemy? O geodezji z punktu widzenia inwestora i właściciela nieruchomości ...

powrót

Jerzy Ostrowski

GUGiK dedykuje dzieciom

„Geoelementarz” to oryginalna, a zarazem dość kontrowersyjna pub­likacja, której – przynajmniej na razie – nie znajdziemy w księgarniach. Nieodpłatne egzemplarze rozdawane były m.in. na konferencjach rozliczających projekty współfinansowane z funduszy unijnych realizowane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

Ta niepozorna objętościowo (32 strony) broszura o nietypowym kwadratowym formacie oprawiona została jednak w solidną twardą okładkę. Na jej pierwszej stronie rzuca się w oczy znana z wielu książeczek dla dzieci „niestaranna” grafika, a przede wszystkim napisany jakby niewprawną dziecięcą ręką intrygujący tytuł. Z etymologii tego złożonego z dwóch członów neologizmu wynikałoby, że będzie to usystematyzowany zbiór podstawowych (elementarnych) wiadomości o Ziemi (greckiej Gei), tzn. o kuli ziemskiej (a nie ziemi ornej lub np. ziemi sieradzkiej). Skoro zaś na ostatniej stronie książki i tylnej stronie okładki widzimy logo Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (wydawcy?, sponsora?), możemy spodziewać się wiedzy o wielkości i kształcie naszej planety, a przede wszystkim o jej mierzeniu (całoś­ci lub dowolnych fragmentów) i przedstawianiu lub modniej „wizualizacji”, co jest wszak domeną działań tego zasłużonego organu administracji publicznej.

Po tym narobieniu sobie apetytu na takie właśnie pożyteczne wsparcie szkolnej edukacji geograficznej, pora przyjrzeć się nieco bliżej zawartości owego elementarza, już samym kształtem nawiązującego do cenionego „Elementarza” Mariana Falskiego do początkowej nauki czytania i pisania z najpopularniejszym polskim zdaniem „Ala ma kota”. Otwieramy zatem książeczkę i pierwsze zdziwienie wywołuje już spis treści (bez numerów stron), z którego wynika, że to nie elementarz o Ziemi, lecz o mapach, zdjęciach lotniczych, zagadkowych nowych technologiach (w jakiej dziedzinie?), o niezwykle tajemniczym dla większości potencjalnych czytelników Geoportalu oraz o czymś określonym nicniemówiącym akronimem INSPIRE. Na szczęście zapowiedziany jest także kończący całość słownik podstawowych pojęć.

Ustosunkowanie się do treści każdego z sześciu krótkich rozdziałów powinno ułatwić przeczytanie jednostronicowego tekstu wprowadzającego, w którym spodziewamy się informacji o przeznaczeniu książki (przez kogo i dla jakich konkretnie użytkowników została przygotowana) oraz czym kierowano się przy wyborze takich właśnie tematów i sposobu ich przedstawienia...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS