Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2016, Nr 2 (249) |


• Jak poruszyć sieć? Czyli dlaczego geodeci powinni być aktywni w mediach społecznościowych • O upowszechnianiu kartograficznego dziedzictwa stolicy rozmawiamy z dr. Pawłem Weszpińskim • Sentinel-2A – dane i jak z nich skorzystać? • Czego od was chcemy? O geodezji z punktu widzenia inwestora i właściciela nieruchomości ...

powrót

Rafał Szymanowski

Do odważnych geodetów świat należy

Co zrobić, aby – przy nadprodukcji geodetów w Polsce – absolwent wyższej uczelni miał szansę znalezienia pracy, która przyniesie mu nie tylko pieniądze, ale też satysfakcję? Jako absolwent z roku 2013 geodezji inżynieryjno-przemysłowej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który pracuje w branży za granicą, chciałbym podzielić się swoimi doświadczeniami i refleksjami na ten temat.

Na II roku studiów magisterskich semestr spędziłem na wymianie studenckiej w Norwegii. Tak mi się spodobało, że po uzyskaniu tytułu magistra zdecydowałem się tam wyjechać. Pracę znalazłem w 10-osobowym dziale geodezyjnym dużej firmy projektowej. Z uwagi na rozmiar firmy (kilkuset pracowników) i rozległy zakres prowadzonych prac miałem okazję – mimo stosunkowo krótkiej kariery zawodowej na stanowisku samodzielnego geodety i osoby odpowiedzialnej za rozwój technologiczny działu – wykonywać zadania z wielu dziedzin geodezji: począwszy od pomiarów sytuacyjnych na samodzielnej obsłudze projektów budowlanych czy kolejowych kończąc. Zawsze staram się w dużym stopniu korzystać z nowości technologicznych. Dodatkowo prezentuję ich praktyczne zastosowanie kierownictwu projektu, które decyduje, czy dana technologia jest opłacalna.

W naszej firmie dobre relacje między współpracownikami opierają się na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Kierownictwo projektu składa się zazwyczaj z około 5-6 osób (kierownik projektu, kierownik robót, ekonomista, specjalista BHP, sekretarka, geodeta) w wieku od 20 do 70 lat. Nie ma problemów z komunikacją, a między współpracownikami panuje luźna atmosfera. Uznanie zdobywa się pracowitoś­cią. Te same zasady dotyczą każdego pracownika niezależnie od stanowiska, wieku czy stażu pracy. Każdy ma prawo do swojego zdania i włączenia się do dyskusji.
W Norwegii geodeta jest traktowany jako ekspert w swojej dziedzinie i gwarant jakości opracowania wykonanego za pomocą sprawdzonych technologii. Na szczęście nie ma potrzeby tworzenia kilkusetstronicowych elaboratów, którymi odbiorca będzie zainteresowany tylko w kilku procentach. Liczy się pros­tota rozwiązania i prostota przekazu. Szkoda, że w Polsce pod tym względem jest inaczej.

• Kto kogo powinien zrozumieć

W wolnych chwilach śledzę sytuację polskiej geodezji, a także staram się utrzymywać kontakt z macierzystą uczelnią poprzez prowadzących zajęcia i studentów. Po ostatnich dyskusjach zauważyłem, że wielu studiujących zadaje sobie pytanie: co zrobić, aby stać się atrakcyjnym pracownikiem dla przyszłego pracodawcy. Jak się okazuje, robią całkiem dużo (organizują konferencje i wyjazdy naukowe, są aktywni w kołach naukowych) i nie jest tylko ich winą, że wielokrotnie po studiach nie mają (dobrej) pracy.

Zrozumienie potrzeb pracodawcy czy klienta to klucz do dobrej edukacji i odpowiedniego przygotowania do pracy. Odnoszę jednak wrażenie, że większość pracodawców nie do końca wie, czego potrzebuje, lub – co gorsza – wydaje im się, że wiedzą i nie dopuszczają do głosu młodszych kolegów z dobrymi pomysłami. Moim zdaniem większość geodetów starszej generacji ma problemy ze zrozumieniem młodego pokolenia, a co za tym idzie – wykorzystaniem jego potencjału. I to na całym świecie. Mówiąc o starszej generacji geodetów, wcale nie mam na myśli osób w wieku 50 plus, myślę tu już o 30-latkach. Świat gna do przodu i każdy kolejny rocznik znacznie różni się od poprzedniego pod względem postrzegania geodezji, jej problemów i możliwości...


Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS