wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Styczeń 2016, Nr 1 (248) |


• Plusy i minusy 2015 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Wyniki ankiety „Jakich zmian w geodezji chcemy?” • Jak udowodnić prawa właścicielskie? – przypadki z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska • Zmiany w EGiB – nowe zapisy rozporządzenia • Sprint po lepsze dane – ...

powrót

Henryk Bartoszewicz

Obraz kartograficzny Lwowa

O przystąpieniu do prac nad publikowaniem źródeł kartograficznych do dziejów miast europejskich Międzynarodowa Komisja Historii Miast zdecydowała podczas zjazdu w Wiedniu w 1965 r. Atlas Lwowa jest 503. publikacją tej serii.

Mapa wielkoskalowa Lwowa z naniesionym projektem fortyfikacji, 1635, Fryderyk Getkant, Atlas, reprodukcja I.1
Mapa wielkoskalowa Lwowa z naniesionym projektem fortyfikacji, 1635, Fryderyk Getkant, Atlas, reprodukcja I.1
W 2008 r. zaprezentowałem na łamach miesięcznika GEODETA pierwszy zeszyt (Kraków) kolejnego (piątego) tomu (Małopolska pod redakcją Zdzisława Nogi) Atlasu historycznego miast polskich, wydawanego drukiem od 1993 r. pod redakcją Antoniego Czacharowskiego i Romana Czai. Tym razem chciałbym nie tylko przedstawić pracę z serii atlasów miejskich wydawanych pod patronatem Międzynarodowej Komisji Historii Miast (Commission Internationale pour l’Histoire des Villes), ale także zaznaczyć, że Ukraina jest 19. już państwem europejskim uczestniczącym w tym ogromnym i niezwykle cennym przedsięwzięciu edytorskim. W czerwcu 2014 r. w ramach Atlasu historycznego miast ukraińskich ukazał się drukiem tom I Lwów.

Podstawowym celem edycji atlasów his­torycznych miast jest utworzenie kartograficznej bazy źródłowej do badań porównawczych nad dziejami miast europejskich. Według norm przyjętych przez Międzynarodową Komisję Historii Miast główną mapę każdego zeszytu powinna stanowić mapa pomiarowa z okresu przedindustrialnego w skali 1:2500, sporządzona techniką wielobarwną. Ponadto obowiązkowo powinny być: współczes­na mapa w skali 1:5000 lub 1:10 0000, XIX-wieczna mapa przedstawiająca miasto i jego okolice w skali od 1:25 000 do 1:100 000 oraz wielobarwna mapa autorska ukazująca rozwój przestrzenny miasta w skali 1:5000. Towarzyszyć ma im opracowanie zawierające najważniejsze informacje dotyczące dziejów miasta, a szczególnie rozwoju przestrzennego. Ten podstawowy zestaw materiałów tworzących każdy z zeszytów często jest wzbogacony przez opracowania autorskie dotyczące struktury społecznej danego miasta, jego funkcji gos­podarczych, kulturalnych i religijnych, a także przez pub­likowanie najstarszych map i widoków miast.

W latach 70. XX w. atlasy historyczne miast wydawano w trzech krajach: Republice Federalnej Niemiec, Wielkiej Brytanii i Finlandii. W następnym dziesięcioleciu atlasy zaczęły ukazywać się także w: Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Islandii, Włoszech, Austrii i Szwecji, a w latach 90. w: Polsce, Czechach, Szwajcarii, Rumunii, Belgii i Chorwacji.
Atlas historyczny Lwowa przygotował do druku zespół badaczy pod kierunkiem naukowym Myrona Kaprala. Prace prowadzono w pięciu instytucjach naukowych: Lwowskim Wydziale Instytutu Ukraińskiej Archeografii i Źródłoznawstwa im. M.S. Hruszewskiego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Centrum Nau­kowo-Badawczym „Ratownicza Służba Archeologiczna” Instytutu Archeologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Cent­rum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej, Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie oraz w Instytucie Systemów Geoinformacyjnych we Lwowie. Dzieło to imponuje nie tylko bogatym materiałem kartograficznym (25 oryginalnych map wielkoskalowych, 11 autorskich prac ukazujących rozwój przestrzenny) i ikonograficznym (6 widoków miasta), ale też szczegółowym tekstem w językach ukraińskim i angielskim prezentującym dzieje kartografii Lwowa oraz jego rozwój przestrzenny i urbanistyczny...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS