Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2016, Nr 1 (248) |


• Plusy i minusy 2015 – doroczne podsumowanie wydarzeń w branży • Wyniki ankiety „Jakich zmian w geodezji chcemy?” • Jak udowodnić prawa właścicielskie? – przypadki z praktyki omawia sędzia Magdalena Durzyńska • Zmiany w EGiB – nowe zapisy rozporządzenia • Sprint po lepsze dane – ...

powrót

Opracowanie Jerzy Królikowski

Plusy i minusy 2015

W mijającym roku na brak tematów redakcja GEODETY nie narzekała. Nasze doroczne subiektywne podsumowanie pokazuje, że branża geodezyjna miała zarówno powody do radości, jak i zmartwień. Niestety, przeważały te drugie.

Jeśli kierować się statystykami Geoforum.pl, w 2015 roku geodezja żyła… pieczątkami. Wprawdzie w ustawie czarno na białym napisano, że klauzulowanie dokumentów geodezyjnych przeznaczonych dla zamawiającego jest automatyczne i bezpłatne, ale podmiot liryczny (GUGiK) utrzymywał, że jest dokładnie na odwrót. I tak zaczęła się kilkumiesięczna ciuciubabka wykonawców, urzędników, posłów, senatorów i sędziów, z której płynie pros­ty morał: geodeta powinien nie tylko wiedzieć, jak mierzyć, ale również umieć wnikać w umysły ustawodawców. W związku z tym wkrótce w GEODECIE być może pojawi się nowa rubryka: „Wróżbita Maciej radzi”.

Problem z klauzulowaniem miała rozwiązać ekspresowa nowelizacja Pgik, ale ekspresowo się okazało, że spowodowała jeszcze większy zamęt. Według konstytu­cjonalisty prof. Marka Chmaja, choć zgodnie z wolą GUGiK-u wprowadza ona odpłatność za klauzulowanie, to z drugiej strony czynność ta nie jest do niczego potrzebna. Taka interpretacja oznacza spore problemy finansowe dla powiatów. Urok prawa geodezyjnego polega jednak na tym, że powiaty mogą tworzyć alternatywne interpretacje.

+ W całym tym zamieszaniu z pieczątkami jest coś pozytywnego. Wśród geodetów wreszcie pojawiają się symptomy społeczeństwa obywatelskiego. Ekspertyza prof. Chmaja została bowiem sfinansowana przez członków i sympatyków PTG. Do tego uwzględnijmy coraz liczniejsze sprawy kierowane przez wykonawców do sądów administracyjnych (na co muszą poświęcać swój czas, pieniądze oraz cierpliwość klientów) czy rosnące jak grzyby po deszczu lokalne stowarzyszenia geodetów, które walczą o rozsądne interpretacje przepisów w ODGiK-ach. Wykonawcy wreszcie przestają skakać sobie do gardeł i potulnie łykać, co im na Wspólnej lub w starostwie wysmażą...

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS