Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2015, Nr 12 (247) |


• Czekając na ożywienie – ceny usług geodezyjnych 2015 • Geodezja, głupcze! – Bogdan Grzechnik przedstawia plan naprawy branży • Wilk syty i owca cała – zmiany w geodezji proponuje również Waldemar Izdebski • Na nowoczesnym placu budowy, czyli jak geodeci mogą skorzystać z nowych technologii • Moc ...

powrót

Jerzy Królikowski

Na nowoczesnym placu budowy

Konferencja Bentley Systems „Year In Infrastructure 2015”, Londyn, 2-5 listopada

Postęp technologiczny sprawia, że nawet duże i skomplikowane projekty budowlane można z powodzeniem zamknąć w zakładanych ramach czasowych i finansowych. Ale czy daje on jakieś korzyści również geodetom? Odpowiedzi szukaliśmy wśród największych firm projektowych i budowlanych świata.

Okazją do dyskusji z ich przedstawicielami była organizowana przez Bentley Systems konferencja „Year In Infrastrucutre” (YII). Jej najważniejszym elementem jest prezentacja najbardziej ambitnych przedsięwzięć infrastrukturalnych, które ubiegają się o nagrodę BeInspired. Jak co roku przekrój tematyczny omawianych przedsięwzięć był imponujący – od elektrowni, przez koleje, drogi i sieci przesyłowe, po kombinaty chemiczne czy drapacze chmur. Mimo tej różnorodności problemy na wszystkich tych inwestycjach są podobne… tak samo jak narzędzia do ich rozwiązywania.

• Trzy wymiary? Gdzie tylko można!

Wśród 54 finałowych projektów konkursu BeInspired wszystkie, bez wyjątku, wykorzystywały modele 3D. Można więc spokojnie uznać, że przy większych inwestycjach projektowanie w trzech wymiarach to już standard. Jakby tego było mało, modele 3D coraz częściej znajdują zastosowanie również na innych etapach życia infrastruktury. Za przykład niech posłuży poznańskie biuro międzynarodowej firmy AECOM, które – korzystając ze skaningu laserowego – opracowało trójwymiarowy model koncepcji obwodnicy Sztokholmu (finalista w kategorii „Innowacja w drogach”). Jak wyjaśniał w Londynie przedstawiciel tej firmy Adam Wieczorek, zastosowanie takich rozwiązań w pracach przedprojektowych to wciąż rzadkość, choć przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala inwestorowi w jasny sposób komunikować obywatelom swoje plany. W przypadku sztokholmskiej obwodnicy okoliczni mieszkańcy mogli np. oglądać model 3D inwestycji w Google Earth, a na spotkaniach konsultacyjnych pracownicy AECOM-u byli w stanie od ręki pokazać na ekranie komputera, jakie skutki pociągnie za sobą proponowana przez obywatela zmiana. Inną zaletą użycia danych 3D na tak wczesnym etapie prac była możliwość wyeliminowania kolizji planowanej inwestycji z istniejącą infrastrukturą czy obszarami ochrony przyrody...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama