Damian Czekaj
Młodzież urządza Wilanów
Reprezentacyjny plac, ścieżki piesze i rowerowe, amfiteatr letni, tarasowy park czy muzeum poświęcone Janowi III Sobieskiemu – to tylko niektóre pomysły na zagospodarowanie przedpola pałacu w Wilanowie zaproponowane przez uczniów jednego z warszawskich liceów. Z efektami ich prac mogliśmy się zapoznać podczas konferencji zorganizowanej przez Wydział Geodezji i Kartografii PW.
|
Okazją do popuszczenia wodzy wyobraźni oraz sprawdzenia się w roli projektanta i urbanisty był trwający 9 miesięcy projekt (patrz ramka), w który zaangażowały się Politechnika Warszawska oraz XXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie. W jego trakcie uczniowie pierwszej klasy licealnej (o profilu gospodarka przestrzenna) pod kierunkiem specjalistów z KGPiNŚP PW poznali m.in.: zależności pomiędzy uwarunkowaniami i możliwościami danego obszaru a oczekiwaniami względem jego zagospodarowania przestrzennego, zasady projektowania zgodne z ładem przestrzennym i zrównoważonym rozwojem czy narzędzia służące do graficznej prezentacji przestrzeni.
Warto wspomnieć, że realizowane przedsięwzięcie nie jest pierwszą wspólną inicjatywą tych dwóch stołecznych placówek. Już w 2013 roku Politechnika Warszawska rozpoczęła współpracę z wilanowskim liceum w zakresie tworzenia klas o profilu gospodarka przestrzenna i prowadzenia przez pracowników PW zajęć z gospodarki przestrzennej, geoinformacji oraz podstaw geodezji.
Zwieńczeniem projektu były warsztaty urbanistyczne (24-25 czerwca br.), w ramach których należało zaplanować obszar położony przy ul. Przyczółkowej, w okolicy pałacu w Wilanowie, „miasteczka Wilanów” i ratusza dzielnicy. Jest to teren strategiczny, którego obecna forma zagospodarowania kłóci się z jej historycznym i współczesnym charakterem. Celem zajęć było opracowanie przez uczniów takiej koncepcji urbanistycznej, aby nadać przestrzeni nową funkcję oraz uzyskać ład przestrzenny i harmonię. Mieli przy tym wykorzystać wiedzę zdobytą w ciągu półrocznych zajęć prowadzonych przez pracowników Katedry. Twórcy czterech projektów zaprezentowali i omówili swoje prace – makiety wykonane w trakcie warsztatów – podczas konferencji podsumowującej projekt, która odbyła się w wilanowskim ratuszu.
Przy opracowywaniu własnych koncepcji licealiści mogli skonfrontować swoje pomysły z kierunkami polityki przestrzennej oraz obowiązującym prawem miejscowym. W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy obszar objęty projektem został wskazany jako centrum dzielnicy. Jego poszczególne fragmenty zaliczono do przestrzeni o charakterze reprezentacyjnym (m.in. pas terenu przy skrzyżowaniu al. Wilanowskiej i ul. Przyczółkowej), terenów zieleni urządzonej (m.in. wzdłuż Osi Królewskiej) oraz terenów wielofunkcyjnych, na których preferowana jest funkcja usługowa i mieszkaniowa. Wyznaczone zostały również ciągi wielofunkcyjne.
Obecnie obowiązujący plan miejscowy został uchwalony w styczniu 2001 r. jeszcze przed zmianą ustroju m.st. Warszawy (2002 r.), wejściem w życie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (2003 r.) oraz uchwaleniem Studium (2006 r.). Obecnie trwa procedura sporządzania nowego planu…
Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY
powrót
|