Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2015, Nr 10 (245) |


• Geodezyjne wyzwania przy odbudowie mostu Łazienkowskiego • Geodeta od składania klocków – obszerna relacja z międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo 2015 • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Aliną Maciejewską, dziekanem Wydziału Geodezji i Kartografii • Wyceniamy działkę czy nieruchomość? ...

powrót

Piotr Michoń

Od kartki do apki

Mobilne aplikacje, zwane pieszczotliwie apkami, zmieniają kolejne aspekty naszego życia, również profesję geodety. Przykład GeoCalcStudent pokazuje, że stworzenie takiego software’u – bardziej niż biegłego programowania – wymaga pomysłowości i samozaparcia.

GeoCalcStudent to darmowa aplikacja na urządzenia z systemem Android do podstawowych obliczeń geodezyjnych, którą od maja tego roku można pobrać z Google Play. Stworzyłem ją z myślą o geodetach potrzebujących prostego narzędzia do pracy w terenie oraz dla studentów kierunku geodezja i kartografia.

Pomysł na program zrodził się przede wszystkim z włas­nej potrzeby. Wielokrotnie podczas pracy w terenie zdarzyło się, że musiałem coś policzyć – jakąś współrzędną, odległość czy miary biegunowe. Liczenie „na piechotę” jest czasochłonne i łatwo tu o błąd. Z kolei korzystanie z laptopa w terenie jest mało wygodne – jeśli już go ze sobą zabieramy, to na ogół zostaje w samochodzie. Inaczej jest ze smartfonami, które zawsze mamy przy sobie, a do tego posiadają już moc obliczeniową zbliżoną do komputerów, są wygodne w obsłudze i mieszczą się w kieszeni.

O stworzeniu mobilnej aplikacji, która wspomagałaby pracę geodety w terenie, po raz pierwszy pomyślałem kilka lat temu, gdy kupiłem pierwszego smartfona. Jednak poważnie zacząłem się nad nią zastanawiać po rozmowie z dr. Jackiem Derwiszem – moim wykładowcą w Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie. Doszedłem do wniosku, że stworzenie takiej aplikacji byłoby świetnym tematem pracy inżynierskiej, a właśnie kończyłem studia I stopnia na specjalności geoinformatyka. Miałem więc silną motywację, żeby swój pomysł zrealizować...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama