Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2015, Nr 10 (245) |


• Geodezyjne wyzwania przy odbudowie mostu Łazienkowskiego • Geodeta od składania klocków – obszerna relacja z międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo 2015 • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Aliną Maciejewską, dziekanem Wydziału Geodezji i Kartografii • Wyceniamy działkę czy nieruchomość? ...

powrót

Magdalena Durzyńska

Wyceniamy działkę czy nieruchomość?

Przy wycenie nieruchomości na potrzeby ustalenia opłaty adiacenckiej spowodowanej np. podziałem nieruchomości funkcjonują dwie główne szkoły. I to zarówno w środowis­ku rzeczoznawców majątkowych oraz ich organizacji zawodowych, jak i w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Pierwsza koncepcja zakłada, że przedmiotem operatu jest określenie wartości nieruchomości przed i po podziale – z tym że chodzi o nieruchomość w znaczeniu cywilistycznym czy wieczys­toksięgowym. Według tej szkoły podziałowego pojęcia „nieruchomość” nie należy utożsamiać z pojęciem poszczególnych „działek ewidencyjnych”. Uzasadnieniem dla tego stanowiska są definicje nieruchomości i działki gruntu zawarte w ustawie o gospodarce nieruchomościami (ugn). Według tej koncepcji nieruchomość po podziale ma analogiczną powierzchnię jak przed podziałem, taką samą lokalizację, taki sam dostęp do infrastruktury. A zatem za błąd uznaje ona eksponowanie jako cechy porównawczej powierzchni gruntu w celu wykazania wzrostu wartości nieruchomości po podziale (np. wyrok z 21 lutego 2013 r., sygn. akt IV SA/Po 1110/12; z 15 maja 2013 r., sygn. akt IV SA/Po 151/13 oraz z 2 października 2013 r., sygn. akt IV SA/Po 559/13, a także wyrok z 18 stycznia 2012 r., sygn. akt II SA/Gl 506/11). Nawiązując do przykładu podziału opisywanego w GEODECIE 9/2015, szkoła ta zakłada, że w wyniku podziału nieruchomości na ok. 100 działek po około 0,03 ha (plus drogi), jej wartość po podziale należy wycenić poprzez porównanie transakcji dotyczących obrotu nieruchomościami podobnymi, tj. podzielonymi na ok. 100 działek.

Druga szkoła zakłada, że wartość nieruchomości po podziale należy oceniać poprzez wycenę poszczególnych działek powstałych w wyniku podziału i ich zsumowanie. Podnosi się, że „(…) każda z wydzielonych działek może samodzielnie stanowić przedmiot obrotu rynkowego. Zasadą na rynku nieruchomości jest dokonywanie podziału działek w celu sprzedaży tak wyodrębnionych mniejszych działek po cenach wyższych niż cena, jaka jest możliwa do uzyskania za 1 m kw. nieruchomości przed dokonaniem podziału”. Zaznacza się przy tym, że „obrót całością nieruchomości, mimo dokonania podziału, z pewnością nie jest typowym zachowaniem uczestników rynku”.
(...) Dodatkowo przywołuje się wyrok WSA w Warszawie z 12 wrześ­nia 2013 r., sygn. akt VIII SA/Wa 324/13, w którym podkreś­lono, że: „(...) zgodnie z art. 4 pkt 1 ugn nieruchomością gruntową jest grunt wraz z częściami składowymi, z wyłączeniem budynków i lokali, jeżeli stanowią odrębny przedmiot włas­ności, zaś w myśl art. 4 pkt 3 ugn działką gruntu jest niepodzielona, ciągła część powierzchni ziemskiej stanowiąca część lub całość nieruchomoś­ci gruntowej”. Według WSA „z powyższego wynika, iż pojęcie »działka gruntu« zawiera się w pojęciu »nieruchomość gruntowa«. Tym samym użycie w art. 98a ugn pojęcia »nieruchomość«, w odniesieniu do nieruchomości przed podziałem i po podziale oznacza, że ustalenia wzrostu wartości nieruchomości dokonuje się przez porównanie wartości nieruchomości istniejącej przed podziałem i zsumowanej wartości wszystkich nieruchomości powstałych w wyniku podziału”.

Jest też trzecia, mniej eksponowana szkoła. Zakłada ona, że przy wycenie nieruchomości powierzchnia w ogóle nie ma znaczenia...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama