Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2015, Nr 10 (245) |


• Geodezyjne wyzwania przy odbudowie mostu Łazienkowskiego • Geodeta od składania klocków – obszerna relacja z międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo 2015 • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Aliną Maciejewską, dziekanem Wydziału Geodezji i Kartografii • Wyceniamy działkę czy nieruchomość? ...

powrót

Jerzy Królikowski

Geodeta od składania klocków

Międzynarodowe targi geodezyjne Intergeo, Stuttgart, 15-17 września. Kończy się czas kupowania sprzętu i oprogramowania geodezyjnego „z półki”. Geodeta będzie budował rozwiązania pomiarowe sam, dopasowując poszczególne komponenty systemu pomiarowego do realizowanych przez siebie projektów.

fot. Jerzy Królikowski
fot. Jerzy Królikowski
Do takiego wniosku można było dojść, obserwując ofertę blisko 550 wystawców, którzy na tegorocznych targach Intergeo na 30 tys. m kw. prezentowali swoje nowe aplikacje, instrumenty i usługi. Przytoczone liczby są wyższe niż w poprzednich edycjach, co potwierdza, że na międzynarodowym rynku geodezyjnym nie ma mowy o kryzysie.

• Dronów ci u nas dostatek

Jeszcze kilka miesięcy przed startem Intergeo 2015 wielu było przekonanych, że targi zostaną zdominowane przez bezzałogowe maszyny latające. Czy tak się jednak stało? Można mieć wątpliwości. Wprawdzie liczba wystawców prezentujących tę technologię była zdecydowanie większa niż rok temu w Berlinie i zorganizowano nawet specjalne forum dyskusyjne oraz pokazy na wolnym powietrzu, ale zainteresowanie zwiedzających dronami było mniejsze. Nie oznacza to jednak, że bezzałogowce okazały się dla geodezji ślepą uliczką. Wręcz przeciwnie – technologia jest już na tyle dojrzała, że po prostu przestała stanowić sensację. Nic więc dziwnego, że własnego fotogrametrycznego drona (a najlepiej minimum dwa – wirnikowca i płatowca) chce oferować każdy liczący się dostawca sprzętu pomiarowego, również z Chin.

Jeszcze kilka lat temu na Intergeo dominowały bezzałogowce wyposażone w prosty odbiornik GPS i kompaktową cyfrówkę – były one przydatne raczej w GIS-ie czy fotograficznej inwentaryzacji niż w pomiarach geodezyjnych. W tym roku w Stuttgarcie mało który producent decydował się prezentować tak banalny sprzęt. Zamiast tego było sporo maszyn wyposażonych w odbiorniki RTK i inercyjne jednostki pomiarowe, profesjonalne lustrzanki czy sensory hiperspektralne. No i do tego oczywiście skanery laserowe. W zeszłym roku austriacki Riegl zaprezentował pierwszy lotniczy LiDAR zaprojektowany specjalnie dla dronów (VUX-1). W tym roku założyciel i prezes tej firmy dr Johannes Riegl chwalił się, że był to strzał w dziesiątkę, bo zainteresowanie tym sensorem okazało się bardzo duże. Można mu wierzyć, gdyż spółka wypuściła właśnie nową (i oczywiście droższą) wersję tego skanera, a równocześnie szybko rośnie jej konkurencja oferująca tańsze, choć mniej dokładne rozwiązania.

Czy w takim razie drony wkrótce staną się standardowym wyposażeniem geodety na równi z tachimetrem czy odbiornikiem GNSS? Do tego z pewnością jeszcze daleko, ale inwestowanie firm geodezyjnych w bezzałogowce już teraz przestaje być postrzegane jako coś nietypowego.

• Czekając na BIM

Branża geodezyjna z nadzieją patrzy nie tylko w przestworza, ale również na budynki, a dokładniej rzecz biorąc – do ich wnętrz. Wszystko za sprawą modelowania informacji o budynkach (BIM) – nowego podejścia do projektowania i eksploatacji infrastruktury (więcej o BIM-ie pisaliśmy we wrześniowym GEODECIE). Popularyzacja tej metodyki rodzi zapotrzebowanie na dokładne i szczegółowe dane o wnętrzach budynków, a odpowiedzią na to jest oczywiście skanowanie laserowe. Jak co roku na Intergeo pokazano więc kilka nowych modeli skanerów laserowych oraz oprogramowanie do przetwarzania chmur punktów. Co ciekawe, w segmencie tym chcą zaistnieć również Chińczycy, którzy pokazali kilka włas­nych konstrukcji LiDAR-ów, a nawet software do modelowania 3D. Możliwe więc, że – podobnie jak to się stało z odbiornikami GNSS – rozwiązania te będą dostępne również dla geodetów z mniej zasobnym portfelem. Na razie premierowy model Hi-Target ma kosztować poniżej 100 tys. zł. Na polski rynek powinien trafić jeszcze w tym roku...

Obszerna relacja z Intergeo 2015 w październikowym wydaniu GEODETY

Galerie: Drony, Sprzęt fotogrametryczny, Odbiorniki GNSS i tachimetry, Różności

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama