Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2015, Nr 10 (245) |


• Geodezyjne wyzwania przy odbudowie mostu Łazienkowskiego • Geodeta od składania klocków – obszerna relacja z międzynarodowych targów geodezyjnych Intergeo 2015 • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Aliną Maciejewską, dziekanem Wydziału Geodezji i Kartografii • Wyceniamy działkę czy nieruchomość? ...

powrót

Rozmawiał Damian Czekaj

Most na rekord

Daniel Zduńczyk ze stołecznej firmy Polservice Geo opowiada o wyzwaniach, przed jakimi stanął zespół geodetów obsługujący odbudowę uszkodzonego przez pożar w lutym br. mostu Łazienkowskiego w Warszawie

fot. Damian Czekaj
fot. Damian Czekaj
GEODETA: 7 miesięcy na odbudowę mostu to bardzo krótki termin. Nawet wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz powiedział „To będzie rekord świata”. Czy na budowie geodeci odczuwają presję czasu?

DANIEL ZDUŃCZYK, kierownik obsługi geodezyjnej odbudowy mostu Łazienkowskiego: Trochę tak. Wzajemna zależność poszczególnych etapów budowy skutkuje tym, że ekipy budowlańców pracują w różnych godzinach – zarówno w dzień, jak i w nocy. Pomiary geodezyjne są dostosowane do takiego rytmu. Musimy więc być dyspozycyjni, aby nie powodować ewentualnych opóźnień.

Generalnymi wykonawcami remontu mostu Łazienkowskiego są spółka Bilfinger Infrastructure i Przedsiębiorstwo Usług Technicznych „Intercor”. Czy mieliście okazję wcześniej współpracować?

Tak, wielokrotnie. Ostatnio chociażby przy przebudowie kotła do spalania biomasy na terenie Elektrociepłowni Siekierki czy w trakcie przebudowy ulicy Prostej w Warszawie. Jak dotąd nasza współpraca układa się bardzo dobrze.

Co przesądziło o wyborze przez wykonawców firmy Polservice Geo?

Członkom konsorcjum bardzo zależało na wysokim poziomie obsługi, a także wiarygodności partnera geodezyjnego. Byliśmy na budowie wielu podobnych obiektów, jak chociażby most na Sanie w ciągu autostrady A4, most nad stawem Moczury w ciągu A1 czy most nad Bugiem w Terespolu. W samej Warszawie ostatnio obsługiwaliśmy budowę mostu Marii Skłodowskiej-Curie oraz remont mostu gen. Stefana Grota-Roweckiego. Dlatego wybrali nas, mimo że nasza oferta nie była najtańsza.

Czy zadania, przed jakimi stanęliś­cie przy budowie mostu Marii Skłodowskiej-Curie i odbudowie mostu Łazienkowskiego, były podobne?

Mój zespół nie obsługiwał mostu Marii Skłodowskiej-Curie, w tym czasie po sąsiedzku remontowaliśmy odcinek trasy S8. Ale mogę powiedzieć, że są to zupełnie inne inwestycje. Tamta budowa to było nowe przedsięwzięcie, które obejmowało węzły po obu stronach Wisły, budowę torowiska, podpór itd. Natomiast w obecnym remoncie skupiamy się na wymianie płyty.

W piątek, 10 kwietnia, Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę remontu mostu Łazienkowskiego, a już w poniedziałek rano (13 kwietnia) pierwsi ludzie weszli na teren budowy. Czy wśród nich byli geodeci?

Tak. Najpierw założyliśmy osnowę, zrobiliśmy inwentaryzację stanu zerowego i szkice do rozliczenia prac rozbiórkowych. Właściwie to już wcześniej na zlecenie Transprojektu Warszawa, projektanta odbudowy mostu, wykonaliśmy mapy do celów projektowych. Założona przez nas osnowa składa się z 37 punktów usytuowanych po obu stronach rzeki i jest dowiązana do 8 punktów poligonowych. Sieć pomierzyliśmy tachimetrycznie metodą trzech statywów, na sygnały.

Jakie dokładności osnowy otrzymaliście?

Jeśli chodzi o błąd m0, czyli podsumowanie całego wyrównania, to wyniósł on 1,18, natomiast poprawki na poszczególnych punktach osnowy były rzędu 3 mm...

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS