Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2015, Nr 9 (244) |


• Czy BIM (modelowanie informacji o budynkach) to dla branży szansa na dobry biznes czy zagrożenie? • Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – jaki naprawdę jest rynek pracy geodetów? • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Janem Maciejem Chmielewskim, współtwórcą kierunku gospodarka przestrzenna na Wydziale ...

powrót

Magdalena Durzyńska

Kłopot z art. 157 - ocena operatu szacunkowego

Problematyka związana z oceną operatów szacunkowych przez organy administracji i sądy jest przedmiotem wielu kontrowersji. Czy opinię wydaną przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych należy przyjmować bezkrytycznie?

W wielu sprawach spotkałam się ze stanowiskiem, że organ administracji związany jest opinią rzeczoznawcy majątkowego i nie może wnikać w jej meritum, ponieważ chodzi o tzw. wiadomości specjalne. Nie podzielam tego poglądu, ale o tym za miesiąc.

A teraz rzeczywisty przypadek. W sprawie o ustalenie opłaty adiacenckiej spowodowanej podziałem nieruchomości na prawie 100 działek (o pow. około 300-350 m kw. każda) samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) uznało, że będący podstawą decyzji operat szacunkowy został sporządzony w sposób rzetelny, zgodnie z obowiązującymi w tej mierze przepisami prawa, w tym z art. 154 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej uogn), a podważając jego treść, właściciel gruntu (deweloper) nie przedstawił przeciwdowodu z opinii organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych. Nawiasem mówiąc, tekst o braku „przeciwdowodu” to klasyka gatunku.

Decyzję SKO deweloper zaskarżył i – obok wskazania wielu naruszonych jego zdaniem przepisów oraz przyjęcia a priori (bez udowodnienia) wzrostu wartości nieruchomości po podziale – zastrzegł, że w trybie art. 157 ust. 1 uogn zwrócił się do Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych (dalej SRM) o dokonanie oceny prawidłowości sporządzenia spornego operatu szacunkowego. Negatywną ocenę SRM już na etapie rozpoznawania sprawy przez sąd deweloper złożył do akt sądowoadministracyjnych, wnosząc o dopuszczenie jej jako dowodu w sprawie w trybie art. 106 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej ppsa). Podniósł, że w wyniku tej oceny, zgodnie z art. 157 ust. 1a uogn, operat szacunkowy utracił charakter opinii o wartości nieruchomości. Niezależnie od powyższego deweloper sformułował wiele własnych zarzutów pod adresem operatu sporządzonego na zlecenie organu I instancji...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS