wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 2015, Nr 9 (244) |


• Czy BIM (modelowanie informacji o budynkach) to dla branży szansa na dobry biznes czy zagrożenie? • Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – jaki naprawdę jest rynek pracy geodetów? • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Janem Maciejem Chmielewskim, współtwórcą kierunku gospodarka przestrzenna na Wydziale ...

powrót

Magdalena Durzyńska

Kłopot z art. 157 - ocena operatu szacunkowego

Problematyka związana z oceną operatów szacunkowych przez organy administracji i sądy jest przedmiotem wielu kontrowersji. Czy opinię wydaną przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych należy przyjmować bezkrytycznie?

W wielu sprawach spotkałam się ze stanowiskiem, że organ administracji związany jest opinią rzeczoznawcy majątkowego i nie może wnikać w jej meritum, ponieważ chodzi o tzw. wiadomości specjalne. Nie podzielam tego poglądu, ale o tym za miesiąc.

A teraz rzeczywisty przypadek. W sprawie o ustalenie opłaty adiacenckiej spowodowanej podziałem nieruchomości na prawie 100 działek (o pow. około 300-350 m kw. każda) samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) uznało, że będący podstawą decyzji operat szacunkowy został sporządzony w sposób rzetelny, zgodnie z obowiązującymi w tej mierze przepisami prawa, w tym z art. 154 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej uogn), a podważając jego treść, właściciel gruntu (deweloper) nie przedstawił przeciwdowodu z opinii organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych. Nawiasem mówiąc, tekst o braku „przeciwdowodu” to klasyka gatunku.

Decyzję SKO deweloper zaskarżył i – obok wskazania wielu naruszonych jego zdaniem przepisów oraz przyjęcia a priori (bez udowodnienia) wzrostu wartości nieruchomości po podziale – zastrzegł, że w trybie art. 157 ust. 1 uogn zwrócił się do Stowarzyszenia Rzeczoznawców Majątkowych (dalej SRM) o dokonanie oceny prawidłowości sporządzenia spornego operatu szacunkowego. Negatywną ocenę SRM już na etapie rozpoznawania sprawy przez sąd deweloper złożył do akt sądowoadministracyjnych, wnosząc o dopuszczenie jej jako dowodu w sprawie w trybie art. 106 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej ppsa). Podniósł, że w wyniku tej oceny, zgodnie z art. 157 ust. 1a uogn, operat szacunkowy utracił charakter opinii o wartości nieruchomości. Niezależnie od powyższego deweloper sformułował wiele własnych zarzutów pod adresem operatu sporządzonego na zlecenie organu I instancji...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS