Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2015, Nr 7 (242) |


• Wyniki plebiscytu: największe sukcesy i porażki polskiej geodezji w latach 1995-2015 • Gra w pieczątki. Uwierzytelnianie po nowelizacji Pgik: porządek czy chaos? • Ile prywatności w geodezji? – Władysław Baka o konieczności zmian w systemie geodezji stosowanej • Drony bliższe geodetom – mówią dr Marcin Szender ...

powrót

Jerzy Królikowski

Tradycja z nowoczesnością

Imponująca liczba gości na obchodach 65-lecia WPG pokazuje, że firma ta wciąż pozostaje jednym z liderów branży geodezyjnej. I nie chodzi tu wyłącznie o aspekt biznesowy.

Prezes WPG Ryszard Brzozowski (w środku) odbiera pamiątkową tablicę od Krajowego Stowarzyszenia Infor­macj Niejawnych
Prezes WPG Ryszard Brzozowski (w środku) odbiera pamiątkową tablicę od Krajowego Stowarzyszenia Infor­macj Niejawnych
Formalnie WPG rozpoczęło działalność w marcu 1950 roku jako Miejskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne, a obecną nazwę zyskało rok później. Początkowo firma była państwowym monopolistą, który skupiał się na wykonywaniu typowych prac geodezyjnych na obszarze stolicy. Teoretycznie był to więc jeden z wielu funkcjonujących wówczas „opegieków”, ale choćby z konieczności działania na terytorium zniszczonej po wojnie Warszawy przedsiębiorstwo musiało się wyróżniać. Przyszło mu obsługiwać sztandarowe inwestycje PRL-u, takie jak budowa Pałacu Kultury i Nauki, Dworca Centralnego, Trasy Łazienkowskiej oraz I linii metra. Z jednej strony wymagało to dużych zasobów kadrowych – w szczytowym okresie działalności (początek lat 80.) w WPG pracowało ponad tysiąc osób! Z drugiej strony przedsiębiorstwo musiało stawiać na nowe technologie, które zwiększałyby efektywność pracy. WPG było więc jednym z krajowych liderów w zakresie np. zastosowania komputerów w praktyce geodezyjnej (pierwszy zainstalowano już w 1968 r.) czy wykorzystania zdjęć lotniczych w obsłudze inwestycji (budowa Trasy Toruńskiej, II poł. lat 70.). Ponadto to właśnie tu powstał pierwszy Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej czy koncepcja prowadzenia mapy zasadniczej w technologii nakładek – oba te rozwiązania, inspirowane przez dyrektora WPG Wacława Kłopocińskiego, stały się później ogólnokrajowym standardem.

W 1989 roku, wraz z upadkiem komunizmu i początkiem reform gospodarczych, WPG straciło monopol na prace geodezyjne w stolicy i szybko musiało się nauczyć walki z coraz liczniejszą konkurencją. Decyzja o dogłębnej restrukturyzacji, a później prywatyzacji wprawdzie wymusiła znaczącą redukcję zatrudnienia, ale mimo to WPG nadal pozostawało jednym z liderów branży geodezyjnej. Potwierdzeniem może być chociażby udział w pilotażowym opracowaniu arkuszy topograficznej bazy danych pod koniec lat 90. czy obsługa geodezyjna wielu prestiżowych inwestycji – stołecznych mostów Świętokrzyskiego i Siekierkowskiego, wybranych odcinków obwodnicy Warszawy, Złotych Tarasów, Świątyni Opatrzności Bożej czy oczyszczalni ścieków Czajka. Spółka starała się przy tym jako jedna z pierwszych w kraju wykorzystywać nowe technologie pomiarowe, czego przykładami są m.in. skaning laserowy Arkad Kubickiego już w 2005 roku, użycie mobilnego systemu skanowania na budowie trasy S8 Jeżewo – Białystok (2009 r.) czy opracowanie ortofotomapy z drona dla rozbudowywanej oczyszczalni ścieków Czajka (2012 r.)...


Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS