Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2015, Nr 7 (242) |


• Wyniki plebiscytu: największe sukcesy i porażki polskiej geodezji w latach 1995-2015 • Gra w pieczątki. Uwierzytelnianie po nowelizacji Pgik: porządek czy chaos? • Ile prywatności w geodezji? – Władysław Baka o konieczności zmian w systemie geodezji stosowanej • Drony bliższe geodetom – mówią dr Marcin Szender ...

powrót

Jerzy Królikowski

Gra w pieczątki

Przez ostatni rok mieliśmy niezły zamęt z klauzulowaniem dokumentów geodezyjnych. Obowiązująca od 1 lipca nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego teoretycznie miała wprowadzić porządek, ale wygląda na to, że zafunduje jeszcze większy chaos.

Do takiego wniosku można dojść, czytając opinię prawną wykonaną na zlecenie Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego przez kancelarię Chmaj i Wspólnicy. W dużym skrócie wynika z niej, że choć ostatnia nowelizacja Pgik miała usankcjonować interpretację GUGiK-u w kwestii uwierzytelniania dokumentów geodezyjnych przeznaczonych dla zlecającego pracę geodezyjną, to w praktyce skutek jej wejścia w życie jest odwrotny od zamierzonego. Do tego ustawa wygląda na niekonstytucyjną! Pod tak odważnymi tezami podpisał się znany specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego i administracyjnego prof. Marek Chmaj.

• Klauzulowanie, czyli uwierzytelnianie

Nim zagłębimy się w ekspertyzę, warto przypomnieć, o co w ogóle w tym uwierzytelnianiu chodzi. Czytając bowiem wypowiedzi zarówno ekspertów, jak i internautów, można się w tym pieczątkowym zamieszaniu pogubić.
O klauzulowaniu dokumentów geodezyjnych przeznaczonych dla zamawiającego była mowa jeszcze w starym porządku prawnym – nazwano to wówczas poświadczaniem. Jak napisano w rozporządzeniu z 1999 roku ws. określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny, sposobu i trybu ich gromadzenia i wyłączania z zasobu oraz udostępniania zasobu, w ten sposób organ prowadzący zasób miał poświadczać dopełnienie przez wykonawcę pracy geodezyjnej obowiązku wynikającego z art. 12 Pgik. Krótko mówiąc, klauzula miała gwarantować, że geodeta nie sporządził mapy bez zgłoszenia pracy i złożenia operatu do zasobu. Zgodnie z cennikiem obowiązującym od 2004 roku opłata za owo poświadczenie, a także za całość informacji i materiałów niezbędnych do wykonania pracy, uiszczana była przez wykonawcę w formie ryczałtu. Klauzulowanie dokumentów dla zamawiającego odbywało się w momencie przyjmowania pracy geodezyjnej do zasobu, a opracowanie to formalnie stawało się częścią PZGiK.

Do 12 lipca 2014 r. nikt specjalnie nad całym tym poświadczaniem się nie zastanawiał. Zmieniło się to radykalnie po tej dacie, gdy weszła w życie duża nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Jak tłumaczyli przy różnych okazjach przedstawiciele GUGiK?-u, ideą nowych regulacji było rozbicie dawnego ryczałtu na dwie części. Pierwsza obejmuje materiały z zasobu, a druga – tu nowość, zamiast poświadczenia – uwierzytelnianie, które ma potwierdzać „zgodność dokumentów z danymi zawartymi w bazach danych, o których mowa w art. 4. ust. 1a oraz 1b, lub z dokumentacją przekazaną przez tego wykonawcę do PZGiK” (art. 40b ust. 1 pkt 3 Pgik). W art. 12d doprecyzowano, że uwierzytelnianiu podlegają dokumenty na potrzeby postępowań administracyjnych, sądowych lub czynności cywilnoprawnych. Koszt tej czynności to 50 zł za oryginał i 5 zł za kopię. Wysokość tej opłaty wyliczono tak – tłumaczył GUGiK – by łączne wpływy starostw pozostały na niezmienionym poziomie. Według nowego cennika opłata za same materiały jest bowiem niższa niż wcześniej obowiązujące ryczałty – twierdzi Urząd, posiłkując się ankietami przeprowadzonymi w 38 powiatach...


Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama