Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2015, Nr 6 (241) |


• 6 kroków do katastru: czy w nowej perspektywie finansowej uda się doprowadzić do ładu EGiB • Potencjał ortofotomapy w pomiarach budynków • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Aleksandrem Brzezińskim, specjalistą ds. teorii ruchu obrotowego Ziemi • Nieruchomościowiec to brzmi dumnie – Bogdan ...

powrót

Magdalena Durzyńska

Zdarzyło się w Wilanowie

Kontynuując po trosze wątek z majowego GEODETY, opowiem o kolejnym przypadku, w którym pojawiły się wątpliwości na tle wydzielenia działek pod drogi publiczne.

W toku prowadzonego na wniosek dewelopera postępowania podziałowego do sprawy w charakterze strony przystąpiła gmina. Deweloper był użytkownikiem wieczystym dużej nieruchomości Skarbu Państwa, planował wybudowanie na niej regularnego wielokondygnacyjnego osiedla mieszkaniowego (w planie zabudowa ekstensywna). Wcześniej deweloper zawarł z gminą przedwstępną notarialną umowę darowizny prawa użytkowania wieczystego działek mających być potencjalnie wydzielonymi pod drogi gminne. W decyzji zatwierdzającej podział prezydent miasta wymienił wiele działek, ale bez jakiegokolwiek wskazania w jej sentencji, że którakolwiek zostaje wydzielona pod drogę prywatną bądź pod drogę publiczną.

Ani w podstawie decyzji podziałowej, ani w jej uzasadnieniu nie przywołano art. 98 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami [tekst jednolity DzU 2014 r. poz. 518 – dalej jako uogn], znalazł się tam natomiast przepis dotyczący postępowania prowadzonego z urzędu, tj. art. 97 ust. 1, 3 uogn oraz art. 93 ust. 1, 2, 3 i art. 96 ust. 1 uogn. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że postępowanie toczyło się z wnios­ku dewelopera, ale też, że wcześ­niej do sprawy przystąpił „urząd miasta” w celu wykonania postanowień przedwstępnej umowy darowizny użytkowania wieczys­tego. Dalej punkt po punkcie opisano, która działka na co jest przeznaczona w planie miejscowym, gros z tych działek miało poszerzać istniejące ulice (drogi gminne) bądź tworzyć nowe, w tym autostradę lub drogę ekspresową.

Decyzja w tym kształcie stała się ostateczna, nikt jej nie skarżył. Kiedy przyszło do rozmów o odszkodowaniu za działki wydzielone pod drogi gminne, gmina oświadczyła, że postępowanie toczyło się i na wniosek dewelopera, i z urzędu (na wniosek gminy), a zatem decyzja nie wywołała skutku z art. 98 ust. 1 uogn. Deweloper złożył oficjalny wniosek o przyznanie odszkodowania za odjęcie użytkowania wieczystego, a prezydent miasta (działający jako starosta) wydał decyzję odmowną, którą wojewoda utrzymał w mocy. Wobec tego deweloper złożył skargę do WSA, a w międzyczasie wystąpił do sądu wieczystoksięgowego o wykreś­lenie go (w częś­ci) z KW jako użytkownika wieczystego i wpisanie gminy jako właściciela, wskazując, że przejście prawa własności ze Skarbu Państwa na gminę nastąpiło tu na mocy art. 98 ust. 1 uogn.

W skardze do WSA deweloper zarzucił, że to on był inicjatorem postępowania oraz że poniósł całość kosztów podziału, a zwłaszcza opracowania mapy. WSA uwzględnił skargę dewelopera do tego stopnia, że stwierdził nieważność decyzji odmawiających ustalenia odszkodowania za drogi. Sąd administracyjny wskazał, że co prawda w sprawie dotyczącej odszkodowania nie jest uprawniony do rozstrzygania o poprawności decyzji podziałowej, ale podniósł, że zaistnienie skutku z art. 98 ust. 1 uogn następuje z mocy prawa; że nie jest to element rozstrzygnięcia decyzji podziałowej, a zatem niepowołanie tego przepisu w decyzji nie ma znaczenia dla zaistnienia skutku z art. 98 ust. 1 ustawy...


Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama