Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2015, Nr 6 (241) |


• 6 kroków do katastru: czy w nowej perspektywie finansowej uda się doprowadzić do ładu EGiB • Potencjał ortofotomapy w pomiarach budynków • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Aleksandrem Brzezińskim, specjalistą ds. teorii ruchu obrotowego Ziemi • Nieruchomościowiec to brzmi dumnie – Bogdan ...

powrót

Bogdan Grzechnik

Nieruchomościowiec to brzmi dumnie

Szansa na pracę, rozwój, satysfakcję i godziwe zarobki. Mamy w Polsce nadprodukcję geodetów. Nasze firmy walczą o każdy kontrakt, a nawet o każde najmniejsze zlecenie. Proponuję poszerzyć rynek usług, nie tylko geodezyjnych.

Wielokrotnie podkreślałem, że geodeta z racji najbliższych kontaktów z: gruntem, budynkiem, działką, użytkiem, właścicielem, władającym, granicą, tytułami własnoś­ci oraz innymi atrybutami i cechami nieruchomości, jest jedynym specjalis­tą, który może i powinien stawiać diagnozy i leczyć wszelkie dolegliwości nieruchomoś­ci. A problemów dotyczących tych „bytów” jest wyjątkowo dużo. Jeśli tylko zechcemy i będziemy konsekwentni w zdobywaniu wiedzy i doś­wiadczenia, możemy zostać najwyższej klasy nieruchomościowcami. Przewagę nad innymi profesjami mamy taką, że z praktyki wiemy, o czym mówimy, a inni znają nieruchomości głównie ze słyszenia albo z martwego (często ułomnego) zapisu w przepisach prawa. Poza tym to my najczęściej rozmawiamy z właś­cicielami nieruchomości i inwestorami, dzięki czemu możemy zdobyć ich zaufanie swoją wiedzą i profesjonalizmem.

Na wstępie przypomnijmy sobie definicje nieruchomości. Specjalista nieruchomościowiec musi wiedzieć wszystko o ich czterech rodzajach: gruntowych, budynkowych, rolnych i lokalowych.
1. „Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub częś­ci takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności” (art. 46 § 1 kc).
2. „Nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej” (art. 461 kc).
3. „Samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej »lokalami«, mogą stanowić odrębne nieruchomości” (art. 2 pkt 1 ustawy o własnoś­ci lokali). „Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej »pomieszczeniami przynależnymi«” (art. 2 pkt 4).

Z kolei interesujące nas cechy nieruchomości możemy podzielić na trzy grupy.
1. Cechy fizyczne:
• własność fizyczna (grunty, budynki, budowle, nasadzenia wieloletnie),
• trwałość w czasie (niezniszczalność lub długi okres użytkowania budynków),
• różnorodność (nie ma identycznych nieruchomości),
• nierozdzielność (np. budynku od gruntu).
2. Cechy ekonomiczne:
• deficytowość (często brak nieruchomości pożądanych),
• lokalizacja (położenie i sąsiedztwo),
• współzależność (wpływ na sąsiednie nieruchomości),
• wysoka kapitałochłonność (duże nakłady na zakup gruntów i budowę),
• mała płynność (trudność szybkiego odzyskania kapitału).
3. Cechy instytucjonalno-prawne:
• prawa dotyczące nieruchomości (świat nieruchomości rządzi się własnymi prawami i ograniczeniami),
• stowarzyszenia i organizacje (nieruchomości znajdują się w polu zainteresowania różnych instytucji mających znaczny wpływ na gospodarkę nieruchomoś­ciami).

Musimy ponadto pamiętać, że nieruchomość jest towarem (rynkowym), ale także miejscem działalności gospodarczej stanowiącym źródło osiągania dochodów. Ze wszystkiego, co zostało dotąd powiedziane, wynika, że przedmiotem naszego zainteresowania mogą być poniższe dziedziny związane z nieruchomościami:
1. geodezja gospodarcza,
2. szacowanie nieruchomości,
3. pośrednictwo w obrocie nieruchomościami,
4. zarządzanie nieruchomościami,
5. doradztwo nieruchomościowe...


Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS