wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Czerwiec 2015, Nr 6 (241) |


• 6 kroków do katastru: czy w nowej perspektywie finansowej uda się doprowadzić do ładu EGiB • Potencjał ortofotomapy w pomiarach budynków • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Aleksandrem Brzezińskim, specjalistą ds. teorii ruchu obrotowego Ziemi • Nieruchomościowiec to brzmi dumnie – Bogdan ...

powrót

Jerzy Królikowski

6 kroków do katastru

XI Sympozjum „Krakowskie spotkania z INSPIRE”, Kraków, 11-12 maja. Czy w nowej unijnej perspektywie finansowej uda się wreszcie doprowadzić do ładu ewidencję gruntów i budynków? Prelegenci „Krakowskich spotkań” oficjalnie tryskali optymiz­mem, ale w kuluarach było mniej entuzjazmu.

Najnowsze dane (z końca 2014 r.) dotyczące stanu EGiB przedstawił główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski. Jak ocenił, z jednej strony wynika z nich, że jakość tego rejestru wciąż pozostawia wiele do życzenia, ale z drugiej – w ostatnich latach uległa ona znacznej poprawie. Na przykład na terenach wiejskich odsetek powierzchni pokrytej wektorową mapą ewidencyjną tylko w ciągu roku wzrósł z 67 do 72%. – Przygotowujemy się do wykonania historycznego skoku w zakresie poprawy danych ewidencyjnych. Wymaga to jednak ogromnej pracy – podsumował GGK. Na czym trzeba będzie się skupić?

Ostatnio na modernizację EGiB przeznaczano od 59 mln do 86 mln zł rocznie. Jest szansa, że w unijnej perspektywie 2014-20 kwoty te będą wyższe. W ramach projektu „ZSIN faza II” GUGiK chce dołożyć powiatom na ten cel nawet 130 mln zł (w ramach fazy I było to „tylko” 61 mln zł). Najwięcej pieniędzy będzie jednak pochodzić z regionalnych programów operacyjnych. Ile? Województwo małopolskie mówi o 46 mln euro, kujawsko-pomorskie – o 150-180 mln zł, podlaskie – o 40 mln zł, lubelskie – o 200 mln zł. Choć są to kwoty przewidziane również na systemy informatyczne czy bazy BDOT500 i GESUT, to i tak robią wrażenie.

Nie mniej istotny niż wysokość nakładów jest sens ich ponoszenia. Tu powinno być lepiej. W starej perspektywie samorządowe projekty geodezyjne musiały konkurować nie tylko między sobą, ale również z zamówieniami, np. na informatyzację szpitali czy bibliotek. Często wygrywały pomysły z lepiej napisanym wnioskiem, ale niekoniecznie bardziej przydatne dla obywateli. Do tego każdy samorząd musiał sam zmagać się z unijną biurokracją i przygotowaniem specyfikacji przetargu, choć przedmiot zamówienia był często ten sam. Wkładano więc ogromną energię w wynajdywanie koła od nowa.

Teraz powiaty coraz częściej łączą siły dla geodezji, zakładając związki celowe i współpracując z GUGiK-iem lub/i marszałkami województw. Co istotne, ta współpraca układa się coraz lepiej, a starostowie są coraz bardziej świadomi, jak ważna jest aktualna i nowoczesna EGiB – mówili w Krakowie m.in. przedstawiciele województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i małopolskiego.

Kolejnym istotnym punktem na drodze do nowoczesnego katastru jest zintegrowany system informacji o nieruchomoś­ciach (ZSIN)...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS