Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2015, Nr 5 (240) |


• Ciuciubabka dla dorosłych, czyli o absurdach związanych ze zgłaszaniem prac i wydawaniem materiałów • Dziura drogowa – czy przepisy dotyczące geodezji są zagrożeniem dla budowy dróg? • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Edwardem Nowakiem, specjalistą w zakresie obliczeń geodezyjnych • Relacje ...

powrót

Henryk Bartoszewicz

Wolne Miasto Kraków

Obraz kartograficzny granic. Właśnie mija 200 lat od utworzenia Wolnego Miasta Krakowa, które powstało w wyniku podpisania 3 maja 1815 r. dwustronnych konwencji między Rosją a Prusami i Austrią o podziale terytorium Księstwa Warszawskiego oraz tzw. traktatu dodatkowego dotyczącego Krakowa.

Mapa Wolnego Miasta Krakowa, 1827 r., druk ręcznie barwiony, AN Krak., WMK, 477
Mapa Wolnego Miasta Krakowa, 1827 r., druk ręcznie barwiony, AN Krak., WMK, 477
Umowy te weszły do dokumentu końcowego kongresu wiedeńskiego z 9 czerwca 1815 roku. Postanowiono, że Wolne Miasto Kraków pozostawać będzie pod protektoratem trzech zaborców. Porozumienie przewidywało powołanie komisji mieszanej, która miała dokonać demarkacji, przygotować mapy i opisy topograficzne granic. Demarkację granic Rzeczypospolitej Krakowskiej powierzono komisji z udziałem delegacji państw zaborczych. Artykuł drugi „traktatu dodatkowego” stanowił, że „Okręg Wolnego Miasta Krakowa mieć będzie za granicę na lewym brzegu Wis­ły linię, która zaczyna się od wsi Wolica, przy ujściu strumienia, który przy tej wsi wpada w Wisłę, pójdzie w górę tegoż strumienia przez Cło, Kościelniki aż do Czulic, tym sposobem, iż te wsie należeć będą do okręgu Wolnego Miasta Krakowa. Stamtąd idąc granicami wsi, linia prowadzona będzie przez Dziekanowice, Garlicę, Tomaszowice, Karniowice, które również pozostaną w okręgu Wolnego Miasta Krakowa aż do punktu, gdzie zaczyna się granica odłączająca Powiat Krzeszowski (krzeszowicki – przyp. autora) od Olkuskiego. Dalej ta linia ciąg­nąć się będzie brzegiem wspomnianych dwu powiatów aż do granicy Śląska Prus­kiego” [Grodziski S.].

Prace przygotowawcze do demarkacji granic Wolnego Miasta Krakowa i granicy Królestwa Polskiego z Aus­trią rozpoczęto w październiku 1815 r. Rekonesanse prowadził oficer Kwatermistrzostwa Generalnego mjr Leopold Gołuchowski, który przygotował bogaty materiał opisowy, statystyczny i kartograficzny terenów pogranicznych. Do czynności demarkacyjnych przystąpiono w czerwcu 1816 r. Początkowo stanowisko komisarza polskiego do spraw wytyczenia granic Wolnego Miasta Krakowa zamierzano powierzyć generałowi Amilkarowi Kosińskiemu. Ten jednak – jako poddany Wielkiego Księstwa Poznańskiego – odmówił przyjęcia tej godności. Następnie komisarzem polskim miał zostać gen. dyw. Maurycy Hauke, a szefem prac terenowych – ppłk Leonard Jodko. Jednakże w związku z objęciem przez Haukego kierownictwa Komisji Rządowej Wojny stanowisko komisarza powierzono ppłk. Adamowi Bojanowiczowi. Na sekretarza delegacji mianowano kpt. Franciszka Kossa. Zespół prowadzący pomiary, wytyczający linię graniczną i sporządzający mapy demarkacyjne, na którego czele stanął kpt. Klemens Kołaczkowski, tworzyli: por. Marcin Klemensowski, por. Jerzy Arnold oraz konduktorzy Józef Breza i Nikodem Butrym (gdy tych ostatnich w 1818 r. awansowano na oficerów, zastąpili ich Teofil Zabłocki i Franciszek Zandrowicz).

Rosję w komisji reprezentował gen. por. Friedrich August d’Auvray. Delegatem Wolnego Miasta Krakowa był Józef Wodzicki. Dwór wiedeński mianował na komisarzy starostę myślenickiego Emanuela Lipowskiego i mjr. Emeryka von Blageovicha. Zespół mierniczych i kartografów skierowany do prac demarkacyjnych składał się z oficerów kwatermistrzostwa i oddziałów liniowych armii austriackiej. Natomiast Prusy w komisji reprezentowali urzędnicy administracji państwowej...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS