Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2015, Nr 5 (240) |


• Ciuciubabka dla dorosłych, czyli o absurdach związanych ze zgłaszaniem prac i wydawaniem materiałów • Dziura drogowa – czy przepisy dotyczące geodezji są zagrożeniem dla budowy dróg? • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Edwardem Nowakiem, specjalistą w zakresie obliczeń geodezyjnych • Relacje ...

powrót

Jerzy Królikowski

Przede wszystkim dane

Nawet 429 mln zł chce pozyskać Główny Urząd Geodezji i Kartografii z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Plany wyglądają ambitnie, choć diabeł – jak zwykle – tkwi w szczegółach.

• CAPAP za 190 mln zł

Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej to tak naprawdę 3 projekty w jednym. Z przyczyn proceduralnych GUGiK zdecydował się bowiem połączyć przedsięwzięcia CAPAP, TopoMapa oraz Polska3D+ planowane do realizacji w bieżącej perspektywie unijnej. CAPAP ma być odpowiedzią na potrzeby sygnalizowane przez użytkowników państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK). Kilka tysięcy ankiet i dziesiątki spot­kań przeprowadzonych przez GUGiK pokazało, że wprawdzie administracja publiczna jest świadoma korzyści płynących z wykorzystania geodanych, ale rzadko po nie sięga. Jest to spowodowane m.in. brakiem kompetencji, odpowiednich narzędzi, skomplikowanymi procedurami czy wreszcie niską jakością tychże danych. CAPAP ma te wszystkie problemy przynajmniej częściowo rozwiązać.

Zacznijmy od tego, że w ramach projektu powstaną nowe lub udoskonalone e?-usługi (pierwotny cel CAPAP-u) – skierowane przede wszystkim do administracji publicznej, choć niektóre będą dostępne również dla obywateli i biznesu. W planach jest 8 kategorii serwisów:
• analizowanie danych przestrzennych (mają to być nie tylko proste analizy, ale np. wyznaczanie potencjału energii słonecznej czy analizy zacienienia),
• podnoszenie jakości danych przestrzennych zewnętrznego dysponenta (np. przez sprawdzenie ich zgodności ze słownikami i danymi referencyjnymi),
• kursy e-learningowe w zakresie korzystania z danych przestrzennych i związanych z nimi usług,
• udostępnianie danych PZGiK (w tym danych 3D oraz nowych map topograficznych i tematycznych),
• udostępnianie danych w standardzie INSPIRE (w szczególności budynków 3D),
• geokodowanie i odwrotne geokodowanie,
• zgłaszanie błędów danych PZGiK,
• zarządzenia metadanymi.

Drugi filar projektu to opracowanie nowych danych 3D (pierwotny cel projektu Polska3D+). Obecnie opracowania z lotniczego skanowania laserowego (chmura punktów oraz modele terenu i pokrycia terenu) są gotowe dla 93% powierzchni Polski. Celem CAPAP-u będzie nie tylko osiągnięcie 100%, ale także zaktualizowanie tych zbiorów dla wybranych obszarów miejskich. GUGiK planuje ponadto opracować trójwymiarowe modele zabudowy dla całego kraju.
Trzeci element projektu to opracowanie nowych map kraju (pierwotny cel projektu TopoMapa)....

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS