Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2015, Nr 5 (240) |


• Ciuciubabka dla dorosłych, czyli o absurdach związanych ze zgłaszaniem prac i wydawaniem materiałów • Dziura drogowa – czy przepisy dotyczące geodezji są zagrożeniem dla budowy dróg? • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Edwardem Nowakiem, specjalistą w zakresie obliczeń geodezyjnych • Relacje ...

powrót

Edward Tomiczak

Codziennie aktualna

Baza danych przestrzennych całego kraju. Jesienią 2013 r. sukcesem zakończono realizację kontraktu
na mapę topograficzną w skali 1:10 000 dla województwa śląskiego. Wydawało się, że pilotaż ten otworzy nową epokę w polskiej kartografii. Niestety, tak się nie stało, a o codziennej aktualizacji możemy sobie jedynie pomarzyć.

Wynik generalizacji modułu 1Generalise
Wynik generalizacji modułu 1Generalise
Brak aktualnych i wiarygodnych danych przestrzennych to jedna z barier szybkiego rozwoju gospodarki. Możliwość przełamania tych ograniczeń wystąpiła wraz z rozwojem komputeryzacji, systemów baz danych i systemów informacji przestrzennej. Niezwykle istotny był również rozwój badań naukowych i wdrożeń w zakresie automatycznej generalizacji kartograficznej, której początki sięgają końca lat 80. Jej zastosowanie pozwala w bardzo dużym stopniu zredukować czas i wysiłek potrzebny do otrzymania produktów w mniejszej skali. Wiele narodowych agencji kartograficznych – inwestując duży potencjał technologiczny i wysokie nakłady finansowe – już osiągnęło dobre wyniki w procesie generalizacji swoich zasobów danych.

W latach 1997-2000 pod kierownictwem laboratorium COGIT Narodowego Instytutu Geograficznego Francji prowadzony był program badawczy AGENT dotyczący wdrożenia systemu automatycznej generalizacji. Uczestniczyły w nim trzy uniwersytety (z Zurychu, Edynburga i Grenoble) oraz firma Laser-Scan ze swoim zorientowanym obiektowo oprogramowaniem GIS Lamps2. Program ten zakończył się sukcesem i opracowaniem prototypu oprogramowania do generalizacji nazwanego AGENT. W celu jego dalszego rozwoju i wdrożenia do produkcji w 2001 roku utworzono europejskie konsorcjum MAGNET składające się z czterech agencji kartograficznych (belgijskiej, brytyjskiej, duńskiej i francuskiej) oraz firmy Laser-Scan (później przemianowanej na 1Spatial), w ramach którego w połowie 2003 roku powstało oprogramowanie Radius Clarity. Podlega ono ciągłej modernizacji i usprawnianiu, a za jego pomocą do dzisiaj prowadzi się automatyczną generalizację kartograficzną w większości europejskich agencji kartograficznych.

Każda z tych agencji, chcąc usprawnić swoje działanie, budowała wokół oprogramowania automatycznej generalizacji własne systemy przetwarzania danych zawierające moduły symbolizacji, umieszczania napisów oraz budowy siatek kartograficznych, tak aby mapa była kompletna. Tworzenie, testowanie i kompletowanie takiego systemu jest kosztowne, pracochłonne i wymaga czasu, ale efektem jest dużo szybsze uzyskiwanie produktów końcowych. Nie wszystkie europejskie agencje kartograficzne korzys­tały z oprogramowania Radius Clarity. Holendrzy zbudowali swój własny system na bazie oprogramowania ArcGIS firmy Esri, a szwajcarska agencja Swiss­Topo oparła się na module generalizacji Axpand.

Ostatnio brytyjska firma 1Spatial (mająca już ponad 20-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania do generalizacji kartograficznej) wprowadziła na rynek nowy system zarządzania danymi przestrzennymi 1Spatial Management Suite (1SMS) zawierający moduł automatycznej generalizacji danych. Oprogramowanie to zostało w połowie 2014 roku wdrożone w brytyjskiej agencji Ordnance Survey, a w 2015 roku – w irlandzkiej Ordnance Survey.

W praktyce stosuje się dwie metody przetwarzania danych podczas generalizacji...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS