Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2015, Nr 5 (240) |


• Ciuciubabka dla dorosłych, czyli o absurdach związanych ze zgłaszaniem prac i wydawaniem materiałów • Dziura drogowa – czy przepisy dotyczące geodezji są zagrożeniem dla budowy dróg? • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Edwardem Nowakiem, specjalistą w zakresie obliczeń geodezyjnych • Relacje ...

powrót

Magdalena Durzyńska

Kreatywny właściciel

Przypadki z praktyki, cz. 5. O podziale na terenie przewidzianym pod drogę wojewódzką

Właściciel nieruchomości złożył wniosek o podział nieruchomości, mimo iż w ogóle nie był nim zainteresowany. Chciał jedynie wymusić na województwie przejęcie nieruchomości przeznaczonej w planie pod drogę wojewódzką i uzyskać stosowne odszkodowanie.

Chodziło o dość banalny podział polegający na wydzieleniu z jednej większej działki (z której wydzielono już wcześniej działkę pod budynkiem) innej działki z zagwarantowaniem jej dostępu do drogi publicznej. Traf chciał, że cała nieruchomość według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) znajdowała się na terenie oznaczonym symbolem 2KDGP2 – „projektowana droga wojewódzka”. Mimo to wstępny projekt podziału został pozytywnie zaopiniowany, a następnie burmistrz wydał pozytywną dla wnioskodawcy decyzję podziałową. W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity DzU 2012 r. poz. 647, dalej jako upzp) do czasu realizacji zamierzeń planu nieruchomość może być wykorzystywana w dotychczasowy sposób. Zaznaczył przy tym, że wnioskodawca i tak nie zdoła zagospodarować tej nieruchomoś­ci w myśl przepisów planu, a więc plan nie stoi na przeszkodzie podziałowi. Ku zdumieniu burmistrza odwołanie od tej decyzji złożył wnioskodawca, zarzucając, że burmistrz nie zastosował w sprawie art. 98 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity DzU 2014 r. poz. 518, dalej jako uogn).

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO), powołując się na art. 93 ust. 1 uogn, utrzymało w mocy decyzję organu gminy. Zdaniem SKO „wydzielenie działek gruntu z nieruchomoś­ci, która w całości przeznaczona jest pod projektowaną drogę wojewódzką, nie daje możliwości ich racjonalnego wykorzystania przez właściciela, który nie zagospodaruje tychże działek w sposób zgodny z zapisami planu, jednakże wobec braku jakichkolwiek zastrzeżeń w planie co do warunków podziału nieruchomości położonych w obszarze 2KDGP – podział jest dopuszczalny”. SKO potwierdziło stanowisko burmistrza, że w sprawie nie ma zastosowania art. 98 ust. 1 uogn i wyjaś­niło, że skutki prawne, o których mowa w tym przepisie, polegające na utracie własności działek wydzielonych pod drogi publiczne nie są przedmiotem rozstrzygnięcia decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości, ale są następstwem tej decyzji.

Organ wyjaśnił dalej, że postanowienia decyzji dotyczące przejścia własnoś­ci nie mają żadnego znaczenia, gdyż owo przejście prawa własności dokonuje się nie z mocy decyzji, lecz z mocy prawa. Zdaniem SKO kwestia przejścia działek pod drogi publiczne jest rozstrzygana przez sąd powszechny w sprawie o wpis prawa własności w księdze wieczystej, względnie o uzgodnienie treś­ci księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS