Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2015, Nr 4 (239) |


• Cztery strony miasta – o zaletach i nowym portalu zdjęć ukośnych • Geodezja nie po kolei, czyli dyktat kolejowych ośrodków dokumentacji w Polsce • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Witoldem Prószyńskim, geodetą z intuicją matematyczną • Stwórzmy wykonawcom odpowiednie warunki, aby mogli ...

powrót

Agnieszka Porządna, Wojciech Masiakowski

Droga zabawka czy coś więcej

Wideotachimetria w inwentaryzacji architektonicznej

Jak racjonalnie wykorzystać tachimetr kombajn: bezlustrowy, zmotoryzowany, skanujący, zintegrowany z odbiornikiem GNSS i aparatem fotograficznym? Dwoje dyplomantów zmierzyło się z tym problemem przy okazji inwentaryzacji archi­tektonicznej Pałacu Krasińskich w Warszawie.

Wideotachimetria jest nowoczesną technologią pomiarów geodezyjnych, która dynamicznie wchodzi na rynek, wprowadzając nową jakość pracy. Łączy zaawansowane możliwości rejestrowania danych w postaci zbioru współrzędnych wybranych punktów przestrzeni pomiarowej (w tym zakresie jest technologią alternatywną dla naziemnego skanowania laserowego) z obrazami cyfrowymi wszystkich szczegółów obiektu. Generowanie zdjęć z georeferencją sprawia, że każdy punkt jest jednoznacznie definiowany w przestrzeni. Wideotachimetry umożliwiają szybki pomiar, jednocześnie rejestrując kształt, położenie i kolor inwentaryzowanego obiektu.

Postanowiliśmy sprawdzić przydatność wideotachimetru w inwentaryzacji architektonicznej. Obiektem pomiaru eksperymentalnego była cała elewacja Pałacu Krasińskich mieszczącego się przy placu Krasińskich 3/5 w Warszawie. Obiekt ten posiada wyjątkową wartość his­toryczną i architektoniczną. Wykonanie dokładnej i szczegółowej inwentaryzacji może być przydatne do wielu celów i wiąże się ze zwróceniem szczególnej uwagi na elementy charakterystyczne dla danego budynku, takie jak rzeźby czy gzymsy. W opracowaniu podjęliśmy próbę zbadania całej elewacji obiektu, a także wygenerowania jej modelu.

Do pomiaru wykorzystaliś­my jeden z najnowocześ­niejszych wideotachimetrów ? Leica Nova MS50. Łączy on w sobie możliwość wykonywania pomiarów tachimetrycznych i GNSS ze zobrazowaniami cyfrowymi oraz skanowaniem laserowym 3D. Technologia mergeTEC zastosowana w tym urządzeniu gwarantuje użytkownikowi spójność zebranych trójwymiarowych danych bez dodatkowych pomiarów wykonanych przez inny przyrząd geodezyjny. Dwie kamery (szerokokątna i telekamera) wykonują obrazy o rozdzielczości do 5 Mpx, umożliwiając panoramiczny podgląd miejsca pomiaru, wspomagając realizację projektu, a także ułatwiając tworzenie wysokiej jakości dokumentacji pomiarowej. Umieszczona w osi optycznej telekamera z 30-krotnym powiększeniem zapewnia poprawny wybór punktów na ekranie monitora instrumentu zastępującego tradycyjny szkicownik...


Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS